Informace z jednání rady magistrátu…

Souhrn rozhodnutí schválených radou hlavního města Praha ze dne 17.5.2021:

Praha dá 200 mil. Kč na vzdělání, dalších 350 mil. plánuje

Pražský magistrát dá 200 milionů korun na projekt zlepšující výuku na školách. Z 95 procent půjdou z evropského operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání, zbylých pět procent pak půjde z městského rozpočtu. Radní Vít Šimral (Piráti) řekl, že v nejbližších týdnech by měli radní schvalovat dalších 350 milionů korun určených na inovace ve vzdělávání. Oba projekty budou trvat dva roky, dodal.

Praha prodlouží pronájmy hotelů pro lidi bez domova o další rok

Pražský magistrát prodlouží do konce června příštího roku pronájem čtyř hotelových zařízení, která začal loni v době vypuknutí pandemie koronaviru využívat pro ubytování lidí bez domova. Podle radního Adama Zábranského (Piráti) vyjde pronájem do konce roku na 16,5 milionu korun a pro následný půlrok to bude obdobné. Město bude s bezdomovci, kterých je podle Zábranského v zařízeních nyní ubytováno 174, nadále pracovat a snažit se jim pomoci vrátit se do běžného života.

Praha odpustí restauratérům v červnu a červenci nájem za zahrádky

Magistrát odpustí restauratérům provozujícím předzahrádky na komunikacích patřících Praze v červnu a červenci nájemné. Radní by tento krok měli schválit v příštím týdnu. Pokud budou mít zahrádku na pozemku ve správě městské části, bude rozhodnutí o slevě či odpuštění nájmu od 1. června na té které radnici. Město bude řešit rovněž výše nájmů u podnikatelů sídlících v nebytových prostorách patřících městu. U nich bude rozhodovat individuálně.

Praha zaplatí více za rekonstrukci Václavského náměstí

Praha zaplatí firmě Hochtief o 23 milionů korun více za rekonstrukci spodní části Václavského náměstí, která se v důsledku změn v původním projektu prodražila. Kromě toho město také připravuje stavbu tramvajových kolejí na náměstí, která by měla stát dalších 85 milionů korun. Vyplývá to z dokumentu, který schválili radní. Stavební práce začaly loni a původně měly stát asi 330 milionů korun.

Praha se připojí k výzvě postavit vysokorychlostní trať do Liberce

Pražský magistrát se připojí k iniciativě, která plánuje vyzvat český stát k vybudování vysokorychlostní železniční trati propojující Prahu, Mladou Boleslav, Liberec a německý Zhořelec (Görlitz). Pražští radní  schválili návrh společného memoranda mezi kraji a samosprávami v Česku, Německu a Polsku. Ještě o něm budou hlasovat zastupitelé. Memorandum navrhuje spolupráci při přípravě trati a při snaze o její zařazení do hlavní transevropské dopravní sítě TEN-T.

Praha dá na projekty týkající se životního prostředí 40 milionů Kč

Žadatelé o městské dotace si letos na projekty, které se týkají životního prostředí, společně rozdělí 40 milionů korun, což je stejně jako v loňském roce. Pražský magistrát tentokrát podpoří 179 projektů od 110 žadatelů. Peníze půjdou na projekty v sedmi oblastech včetně veřejné zeleně nebo adaptace na klimatickou změnu. Nejvíc projektů, které město finančně podpoří, se týká ekologické výchovy. Vyplývá to z dokumentu, který schválili pražští radní.

Praha nechá udělat analýzu povodňových rizik podél Rokytky

Pražský magistrát si nechá vypracovat analýzu povodňových rizik podél říčky Rokytky na území hlavního města. Materiál by měl být hotov nejpozději do poloviny března 2023 a vyjde na maximálně 5,22 milionu korun. Vyplývá to z dokumentu, který schválili pražští radní. Město nyní vypíše zakázku, v které najde dodavatele dokumentu. Při poslední velké povodni v roce 2013 nadělaly potíže hlavně menší toky, zejména právě Rokytka a společně s ní také Botič a Šárecký potok.

Video zde:

Autor: Redakce, ČTK, Praha.eu, ČR, 18.5.2021

Zdroj:

https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/praha_pronajme_ctyri_byty_detskemu.html

https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/praha_financne_podpori_kontaktni_misto.html

https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/praha_ma_plan_podpory_a_pomoci_pro.html

https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/praha_proda_diakonii_cce_za_symbolickou.html

https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/do_prazskych_skol_zamiri_200_milionu_na.html

Psali jsme zde: