Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 19.5.2021

Za posledních sedm dní připadá v Česku 63 případů nákazy koronavirem na 100.000 obyvatel, je to o čtyři méně než v úterý. Nad stovkou, která je pro vládu klíčová při rozvolňování, už není žádný z krajů. Dalším mezníkem pro zmírňování opatření je 75 případů, nad ním jsou kraje Jihočeský, Moravskoslezský a Zlínský. Epidemie koronaviru v Česku dál pozvolna slábne. V úterý testy potvrdily 1191 pozitivních případů nemoci covid-19, což je nejmenší úterní nárůst od začátku září. Před týdnem bylo případů 1690. Vyplývá to z dat ministerstva zdravotnictví.

V pražské záchranné stanici se letos starají o stovky mláďat

Pražská záchranná stanice pro volně žijící živočichy od ledna přijala 1290 zvířat. Téměř polovina z nich byla mláďata. Zájemci mohou nově stanici přispět na speciální mléko pro savčí mláďata. Kampaň s názvem Dobrý dar pro mléčný bar spustila městská organizace Lesy hlavního města, která záchrannou stanici provozuje, minulý týden, sdělila dnes mluvčí organizace Petra Fišerová.

Pražské Protonové centrum změnilo za 2,5 mld. majitele

Pražské Protonové centrum, zaměřené na léčbu rakoviny, změnilo majitele. Od bankovní skupiny Erste ho za 2,5 miliardy korun koupila společnost Démétér Property ze skupiny Raiffeisenbank. S odkazem na informace z katastru nemovitostí o tom dnes informoval web Seznam Zprávy. Provozovatelem zdravotnického zařízení podle serveru zůstává jako dosud společnost Proton Therapy Center Czech.

Pražská burza neudržela téměř desetileté maximum, klesla o 0,7 pct

Pražská burza dnes sestoupila z téměř desetiletého maxima, na kterém zavírala v úterý. Index PX následoval globální akciové trhy a klesl o 0,70 procenta na 1135,24 bodu. Dolů šly akcie energetické firmy ČEZ a softwarové společnosti Avast. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna dnes oslabila k euru i dolaru.

Vlastnictví jiných nemovitostí podle Prahy 1 není důvod k vyřazení z privatizace

Vlastnictví jiných nemovitostí podle Prahy 1 nebylo důvodem k vyřazení z privatizace, a nemuselo se proto dokládat. Radnice centrální městské části to uvedla k pochybnostem o koupi bytu ministrem zdravotnictví Petrem Arenbergerem (za ANO) v roce 2019. Na ty upozornila Televize Seznam. Ministr podle ní získal byt s ordinací o rozloze 245 metrů čtverečních v Bolzanově ulici za 11,5 milionu korun. Arenberger na twitteru po vyjádření Prahy 1 napsal, že doufá v to, že se mu Seznam Zprávy omluví a uvedou informace na pravou míru.

DPP loni kvůli covidu zaznamenal pokles příjmů z jízdného 1,35 miliardy Kč

Pražský dopravní podnik (DPP) zaznamenal loni kvůli pandemii nemoci covid-19 propad příjmů na jízdném zhruba 1,35 miliardy korun. Další desítky milionů vydal na protiepidemiologická opatření jako nákup ochranných pomůcek či dezinfekce. Za první čtvrtletí letošního roku jsou pak ztráty z jízdného asi 145 milionů korun. Na dotaz to dnes řekl generální ředitel DPP Petr Witowski. DPP je největší městskou firmou a má na starosti MHD. Při nejpřísnějších protiepidemiologických opatřeních klesl počet cestujících až o 80 procent.

Bývalá Klinika v Praze 3 je opravena, čeká na zbylé nájemce

Správa železnic (SŽ) v březnu dokončila rekonstrukci budovy v Jeseniově ulici, kde dříve bylo sociální a kulturní centrum Klinika. Dnes to sdělila mluvčí SŽ Nela Friebová s tím, že budova je zkolaudována a do prvního patra a podkroví se nastěhovaly asi tři desítky zaměstnanců organizace. Část přízemí bude využívat dům dětí a mládeže a ve zbylých prostorách mají být ordinace, na jejichž pronájem SŽ vypsala veřejnou soutěž. Celkové náklady na rekonstrukci byly 79,6 milionu korun.

Noc kostelů bude 28. května, program se upřesní podle platných opatření

Noc kostelů, při které se otevírají brány kostelů, chrámů a modliteben ve večerních a nočních hodinách, se uskuteční 28. května. Ve 13. ročníku akce se v pražské arcidiecézi otevře přes 280 objektů, v celé zemi se chystá návštěvníky přivítat přes 1000 svatyní. Téma letošní Noci kostelů je ekologie. Novináře dnes o tom informovali pořadatelé z pražské arcidiecéze. Přesné podmínky organizace a účasti na akci se budou odvíjet od aktuálně platných vládních opatření proti šíření koronaviru.

Pražané narazí na lince číslo 17 na vůz v nové vizuální podobě

Pražané mohou dnes poprvé narazit na tramvajové lince číslo 17 na vůz Škoda 14T v nové vizuální šedo-červené podobě. Tramvaj má v novém designu nalakovaná obě čela a zbytek tvoří polepy. Dopravní podnik (DPP) bude při opravách tramvaje barvit výhradně takto. Novinářům to dnes řekli primátorův náměstek Adam Scheinherr (Praha Sobě), generální ředitel DPP Petr Witowski a Petr Tomčík, ředitel organizace Ropid.

Prezident Zeman jmenoval pět desítek nových soudců

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě jmenoval pět desítek nových soudců. Nahradí soudce, kteří odešli nebo odejdou z justice do konce letošního července. Návrh ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO), která se slavnostního aktu účastnila, v pondělí schválila vláda.

Thomayerova nemocnice už má stavební povolení na část investic

Fakultní Thomayerova nemocnice v Praze už má stavební povolení na dlouhodobě plánovanou rekonstrukci plicní kliniky a zateplení několika pavilonů. V příštích letech chystá investice za zhruba 2,5 miliardy korun, plánuje rovněž výstavbu nového urgentního příjmu a nákup přístrojů pro onkologickou léčbu.

DPP: Opravíme tramvajovou trať mezi zastávkami Hlavní nádraží & Husinecká

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) se pustí do výměny kolejových konstrukcí a oblouků na tramvajové trati v oblasti podjezdu U Bulhara, konkrétně v úseku od Senovážného náměstí po náměstí Winstona Churchilla. V souvislosti s touto výlukou bude ve středu 19. 5. 2021 (od cca 20:00 hod. do cca 23:30 hod.) kvůli instalaci kolejového přejezdu obousměrně přerušen provoz tramvají v úsecích Hlavní nádraží – Nákladové nádraží Žižkov a Olšanské náměstí – Flora. Následně v termínu od 19. května 2021 (cca 23:30 hod.) do 21. června 2021 (cca 4:30 hod) bude obousměrně přerušen tramvajový provoz mezi zastávkami Hlavní nádraží a Husinecká. V denním provozu budou během této výluky zavedeny tramvajové linky č. 35, 36 a 39, v nočním provozu linka č. 90. Jako náhradní autobusovou dopravu mohou cestující v denním provozu využít linku X9, v nočním provozu linku X98.

Praha 10 hledá v on-line anketě jméno pro parčík u Grébovky

Radnice Prahy 10 hledá v anketě jméno pro malý park u vstupu do Havlíčkových sadů známých jako Grébovka. Parčík nyní městská část rekonstruuje, úpravy by měly být hotové na konci prázdnin. Mluvčí radnice Jan Hamrník o tom dnes informoval v tiskové zprávě. Lidé mohou o novém názvu hlasovat na webu radnice, na výběr je pojmenování po historických osobnostech.

Na křižovatce vytížené Sokolovské a Na Rozcestí bude nový přechod

Chodci se dočkají na křižovatce frekventované Sokolovské a ulice Na Rozcestí nového přechodu. Vybudován bude při rekonstrukci křižovatky a obnově semaforů. Opraveny budou také okolní chodníky a křižovatka bude nově bezbariérová. Práce začnou v pondělí 31. května skončí do 30. června.

Metrostav loni zvýšil čistý zisk o 1,8 pct na 625,1 mil. Kč, tržby mu klesly

Stavební firmě Metrostav loni vzrostl čistý zisk meziročně o 1,8 procenta na 625,1 milionu korun. Tržby jí klesly o 14,3 procenta na 22,8 miliardy korun. Představenstvo navrhne valné hromadě schválit dividendu 23 korun za akcii. Loni to bylo 21,50 Kč.

Praha neuspořádá sledování MS v hokeji na velkých obrazovkách

Pražský magistrát letos nebude pořádat hromadné sledování mistrovství světa v hokeji na velkoplošných obrazovkách. Důvodem je pokračující pandemie covidu-19. Na dotaz to dnes uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman. Obrazovky zatím nechystá ani areál ve Žlutých lázních v Podolí. Lidé se budou moci přijít podívat do Riegrových sadů. MS v hokeji začíná v pátek 21. května v Rize. Loni se kvůli covidu mistrovství nehrálo.

V Praze v úterý přibylo 133 případů, opět méně než před týdnem

Epidemie koronaviru v hlavním městě dál slábne, v úterý laboratoře v Praze odhalily 133 nakažených koronavirem. V mezitýdenním srovnání je to o 20 méně, oproti pondělí je nárůst jako obvykle vyšší, tentokrát o 11. Počet nových případů nákazy za uplynulý týden v přepočtu na 100.000 obyvatel se v hlavním městě snížil na 53 z předchozích 55 případů. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví. Zpomaluje ale také tempo očkování, v Praze v úterý zdravotníci aplikovali 11.740 dávek vakcíny proti covidu, zhruba o 1900 méně než před týdnem.

Premiér Babiš se dnes sejde se srbským prezidentem Vučičem

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes v Kramářově vile přivítá srbského prezidenta Aleksandara Vučiče. Po krátkém samostatném jednání spolu budou hovořit obě delegace.

Prezident Zeman dnes jmenuje nové soudce

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě jmenuje pět desítek nových soudců. Nahradit by měli soudce, kteří odešli nebo odejdou z justice do konce letošního července. Návrh ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO) v pondělí schválila vláda.

Index: Průměrná sazba hypoték v dubnu stoupla podruhé v řadě

Průměrná úroková sazba hypoték v dubnu stoupla na 1,98 procenta z březnových 1,94 procenta. Sazba stoupla podruhé v řadě, předtím 11 měsíců v řadě klesala. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Banky sjednaly hypotéky za více než 39 miliard korun a duben se tak stal po březnu nejúspěšnějším měsícem v historii Hypoindexu.

Zastupitelé Prahy 1 nejednali o bytu, který privatizoval Arenberger

Zastupitelé Prahy 1 včera večer neprojednali opoziční témata týkající se bytu privatizovaného ministrem zdravotnictví Petrem Arenbergerem (za ANO) v roce 2018, pronájmu garáží v Opletalově ulici nebo projektů plánovaných radnicí na Starém Městě. Koalice TOP 09, STAN, ODS a ANO svojí těsnou většinou body zastupitelů opozičních Prahy 1 Sobě, Pirátů a Zelených vyřadila z programu jednání, případně hlasovala proti jejich zařazení.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 19.5.2021