Vedení první městské části se obrátilo na radní hlavního města s požadavkem na zákaz prodeje alkoholu po 22. hodině, který by se týkal například prodejen potravin…

Do zákazu by tak nebyla zahrnuta konzumace alkoholu v restauracích, vinárnách či barech.

„Večerky a podobné provozovny jsou zejména v klasické turistické sezoně velkým problémem, protože si v nich zákazníci nakupují relativně levný alkohol, který pak konzumují na ulicích, a to se všemi negativy, které k tomu patří, zejména pak s rušením nočního klidu, na něž si stálí obyvatelé oprávněně stěžují,“ vysvětlil radní Prahy 1 Jan Votoček.

Praha 1 je podle jeho slov připravena omezit prodej alkoholu v provozovnách, jež jsou v jejím majetku. Aby se ale nejednalo o diskriminaci jedné skupiny živnostníků, zatímco jiní v jejich sousedství, kteří jsou nájemci v soukromých domech, by alkohol prodávali, chce po vedení hlavního města, aby přijalo obecně závaznou vyhlášku zakazující prodej alkoholu, který by nebyl konzumován uvnitř těchto provozoven.

Podle předsedy Komise pro obchod a služby Rady MČ Praha 1 Karla Ulma se vedení radnice zároveň obrátí na občany, aby se zapojili do úpravy stávající sítě provozoven občanské vybavenosti. „Naše komise i radniční oddělení obchodu a služeb mají síť provozoven podrobně zmapovanou, znalost detailů obyvatel jednotlivých lokalit, včetně dopadů jednotlivých provozů na okolí, je pro nás ale samozřejmě důležitá,“ uvedl Karel Ulm.

„Víme pouze o požadavcích z minulosti. Předchozí diskuse vždy skončily na tom, že obce nemohou svými obecnými předpisy regulovat sortiment v provozovnách. Regulaci prodeje alkoholu je totiž v České republice řešena na úrovni zákona. Praha 1 navíc nikdy neuvedla právní důvody, které ji vedou k odlišnému názoru,“ reagoval mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Podobnou snahu tehdejší vedení Prahy 1 mělo v roce 2016, tehdy po městu chtělo omezení prodeje po 22:00 na území pražské památkové rezervace. Nyní je pití alkoholu na veřejnosti v Praze řešeno s pomocí vyhlášky zahrnující výpis míst, kde je zakázáno. Zákaz platí na více než osmi stovkách míst v metropoli. Zástupci magistrátu již delší dobu mluví o novele vyhlášky, která byla naposledy upravena v roce 2013. Zatím se však nová úprava neuskutečnila.

Autor: Redakce, Praha 1, ČR, 19.5.2021

Zdroj:

https://www.praha1.cz/chceme-aby-vecerky-nemohly-po-22-hodine-prodavat-alkohol/