Rada hlavního města schválila tzv. Klimatický plán Praha 2030 a v rámci plánu, je přichystáno také mýto v širším centru města…

Hlavní město by do roku 2030 mělo investovat 230 miliard korun do opatření snižujících emise oxidu uhličitého, pokud chce dostát svému závazku snížit uhlíkovou stopu metropole o 45 procent. Vyplývá to z klimatické strategie města, kterou schválili radní a budou o ní jednat zastupitelé na konci května. Plán počítá také se zpoplatněním vjezdu do centra, o čemž se v metropoli diskutuje delší dobu. Podle náměstka primátora Petra Hlubučka (Spojené síly pro Prahu) by výše mýta měla být navázána na emisní třídu vozidla.

Psali jsme zde:

Opozice je však proti tomu, aby se mýto zavedlo, zvláště pokud zatím není hotov Pražský okruh.

Jde jen o zelený populismus, tvrdí ANO

„Klub hnutí ANO nápad na zpoplatnění širšího centra Prahy v tuto chvíli nepodporuje. Magistrát neustále bobtná, poradce primátora už ani nikdo nedokáže pořádně spočítat a neustále se hledají zdroje ze kterých tuto neschopnost vládnoucí koalice platit. A vždy se to řeší dalším a dalším poplatkem nebo daní. Kam až to povede? Připomeňme si, že koalice primátora Hřiba už zvýšila daň z nemovitosti, cenu vodného a stočného, výrazně zdražila svoz odpadů, v době koronavirové pandemie výrazně zvýšili nájemné v obecních bytech a naposledy zdražili jízdenky v MHD. Koalice Hřiba nezahájila ani jednu strategickou dopravní stavbu. Metro D je slibováno od voleb, vnitřní ani vnější okruh se nikam neposunuli, stejně tak Radlická radiála nebo zahloubení ulice V Holešovičkách, ani nové mosty ani nové tramvajové tratě. Mýto bych podpořil v době, kdy bude mít Pražan důstojnou náhradu v podobě levné, funkční MHD s dobudovanými P+R parkovišťmi a budou dostavěné oba pražské okruhy. V tuto chvíli je to zase jen zelený populismus, který nijak nezlepší život v Praze.“

Vyjádření zastupitele ZHMP za ANO, Ing. Ondřeje Prokopa

 Ing. Ondřej Prokop, místostarosta pro majetek, investice a podporu podnikání na MČ Praha 11, zastupitel hl.m.Prahy

Mýto místo okruhu? Ptá se ODS

Pražská ODS odmítá, aby se zpoplatnění vjezdu do širšího centra hlavního města stalo daní za nicnedělání koalice Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil pro Prahu. S vybíráním mýtného pro řidiče v Praze počítá jimi schválený Klimatický plán už v roce 2025. Občanští demokraté jsou zásadně proti plánu vybírat v Praze od řidičů mýto za situace, kdy koalice neudělala vůbec nic pro dostavbu vnějšího a vnitřního okruhu a navazujících radiál. Pražská ODS také kritizuje netransparentnost a neodvahu říct na rovinu, kolik pražští a mimopražští řidiči za průjezd Prahou zaplatí. Museli by totiž přiznat, že za vjezd mohou řidiči platit klidně i deset tisíc korun ročně.

Koalice chce podle schváleného pražského Klimatického plánu, který zahrnuje investice za více než 230 miliard korun, začít vybírat poplatky od řidičů podle ujeté vzdálenosti. Zpoplatnit chce nejprve území zhruba 10 km2, tedy širší centrum hlavního města. Zavedení mýtného si z rozpočtu města vyžádá minimálně 1 miliardu korun. Vjezd do centra by měl kontrolovat nový kamerový systém, k identifikaci vozidel by se používalo zhruba 5,5 tisíce kamer.

Vyjádření zastupitelského klubu ODS na ZHMP

„Chtít po řidičích, aby platili v Praze mýto, za situace, kdy koalice vládnoucí na magistrátu nedokončila pro řidiče naprosto nezbytné dopravní tepny, jako jsou vnější a vnitřní okruh Prahy pro objezd, je drzost. Logicky se ptáme, kudy ti lidé budou jezdit? Ale odpovědi se nedostává. ODS nesouhlasí, aby se mýto stalo daní, kterou řidiči zaplatí za nicnedělání pražské koalice,“ uvedla Alexandra Udženija s tím, že pražská ODS v minulosti nastartovala debatu o možnosti mýtného pro centrum Prahy, ale vždy s dovětkem a zásadní podmínkou dostavby klíčové dopravní infrastruktury.

Alexandra Udženija, zastupitelka ZHMP

„Je pro mě nepochopitelné, že předkladatel návrhu na zavedení mýta je náměstek Hlubuček (STAN), který je zároveň tím, kdo spolu se starostou Suchdola blokuje už desítky let výstavbu severní části okruhu. Jsem rád, že starostové na východě Prahy se k výstavbě okruhu chovají odpovědněji a v zájmu celé Prahy, i když i u nich to bude znamenat nemalé dopady“, dodává starosta Prahy 9 Tomáš Portlík.

starosta Prahy 9 Tomáš Portlík a zastupitel ZHMP

Podle pražské ODS tak lákavý název dokumentu, ale obsahuje jen pouhou směs projektů s nerealisticky stanovenými cíli.

Hlasovat o klimatickém plánu, bude zastupitelstvo ZHMP, na svém zasedání 27.5.2021

Autor: Redakce, Praha, ČR, 19.5.2021

Zdroj:

https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/praha_nasla_cestu_k_uhlikove_neutralite.html