Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 20.5.2021

Počet pozitivních testů na koronavirus klesl i ve všední den pod tisícovku. Ve středu jich laboratoře potvrdily 777, nejméně ve všední den od loňského 7. září. Je to zhruba o 500 méně než před týdnem, oproti úterý počet nově potvrzených případů nákazy klesl zhruba o 400.

Pražská burza uzavřela na téměř 1150 bodech, z hlavních emisí ztrácela jediná

Index PX pražské burzy dnes posílil o 1,3 procenta na 1149,96 bodu. Po středečním poklesu tak dále vylepšil své téměř desetileté maximum, kterého dosáhl v úterý. Vyšší závěrečný kurz měl index PX naposledy 2. srpna 2011. Vyplývá to z údajů na webu pražské burzy. Koruna dnes stagnovala k euru a mírně oslabila vůči dolaru.

Asociace: Kapacita hotelů v Praze i Brně bude letos využita nejvýše z 30 pct

Kapacita hotelů v Praze i Brně bude podle jejich asociace letos využita nejvýše z 30 procent. Za dvojlůžkový pokoj a noc lidé zaplatí v průměru méně než 1000 korun, což je oproti roku 2019 propad o 80 procent. Mezi hoteliéry tak propukne cenová válka. Velká část hotelů především v hlavním městě proto opět brzy zavře a bude čekat na více zahraničních turistů. Mnoho hoteliérů v nájmu ještě letos zkrachuje.

Hřib: Není nutné spojení Prahy s krajem ani snížení počtu městských částí

V Praze není potřeba snížit počet městských částí, na pořadu dne není ani spojení města se Středočeským krajem do jedné metropolitní oblasti. V rozhovoru s to řekl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Dodal, že považuje za důležité, aby starostové městských částí nezasedali v městském zastupitelstvu, což Piráti dodržují. Zákonnou úpravu v tom smyslu však navrhovat nechce, neměla by podle něj velkou šanci na schválení.

Hřib: Letos propustíme deset procent úředníků, kterých je 2300

Vedení metropole chce letos propustit desetinu magistrátních úředníků, kterých je zhruba 2300. V rozhovoru s to řekl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Cílem je podle něj i s pomocí digitalizace agendy a zefektivnění procesů na úřadě ušetřit na provozních výdajích města. Dodal, že Praha by nemusela stavět novou budovu magistrátu poté, co v roce 2028 skončí pronájem Škodova paláce.

Hřib: V zahraniční politice se změříme víc na ekonomickou diplomacii

Vedení pražského magistrátu chce změnit svou zahraniční politiku tak, aby byla více zaměřena na ekonomickou diplomacii. Vztahy také mají být apolitické a oboustranně výhodné. Praha chce zintenzivnit spolupráci například s Drážďany a Mnichovem. Změny ve vztahu s Pekingem či Moskvou zatím nelze očekávat. Síť partnerských kontaktů Prahy je podle primátora dobrá a je třeba ji prohlubovat. V uplynulých dvou letech navázala Praha úzkou spolupráci s tchajwanskou Tchaj-pejí, naopak ukončena byla sesterská smlouva s Pekingem.

Chod Prahy komplikuje nedostatek kompetencí samospráv, řekl Hřib

Vedení hlavního města bude usilovat o to, aby samosprávy získaly více pravomocí. Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) v rozhovoru řekl, že nedostatek kompetencí je jednou z věcí, která komplikuje fungování města. Na jeho chodu se negativně v tomto volebním období podepsala také pandemie covidu-19 či vládní změny v daňovém systému. Městu by podle něj prospěla změna, kdy by členové vedení městských částí nezasedali v celopražském zastupitelstvu. Pozitivně Hřib hodnotí stabilitu koalice Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN).

Vandalové poničili část výstavy o dějinách Komunistické strany

Neznámý pachatel ve středu poničil venkovní panely výstavy Rudé století na pražské Kampě, která ukazuje příběhy spojené se stoletou historií Komunistické strany Československa. Připravilo ji Museum Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových ve spolupráci s Muzeem paměti XX. století. Výstava v prostoru mezi Werichovou vilou a Museem Kampa byla zahájena 14. května, končit měla 1. srpna.

Dva muži zemřeli a dvě ženy se zranily při nehodě na výjezdu z Prahy k D4

Dva muži dnes dopoledne zemřeli a dvě ženy se zranily při nehodě osobního auta na výjezdu z Prahy k dálnici D4 poblíž dostihového závodiště ve Velké Chuchli. Řidič vyjel mimo silnici. Vyplývá to z informací policejního mluvčího Jana Rybanského a twitteru pražské zdravotnické záchranné služby.

V Praze poprvé ve všední den od léta klesl počet případů covidu pod stovku

Počet případů koronaviru v Praze klesl ve všední den poprvé od konce loňských letních prázdnin pod stovku. Ve středu laboratoře prokázaly 95 případů nákazy. Počet nakažených za sedm dní na 100.000 obyvatel, ze kterého vláda vychází při uvolňování protiepidemických opatření, v Praze klesl prvně od srpna na 50. V celé zemi je tento údaj na 58. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví.

Milion chvilek pořádá demonstraci za nezávislost justice po odchodu šéfa žalobců

Na pražském Václavském náměstí se dnes večer uskuteční další demonstrace, kterou pořádá spolek Milion chvilek pro demokracii. Cílem akce je hájit nezávislost justice po nedávném oznámení nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, že ve funkci ke konci června končí. Jako hlavní důvod označil tlak ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO).

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 20.5.2021