Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 21.5.2021

Epidemie koronaviru v Česku je nadále na ústupu. Ve čtvrtek klesl počet případů na 672, což bylo o stovku méně než ve středu. Je to zároveň nejnižší čtvrteční přírůstek od konce loňského srpna. Snižuje se také incidenční číslo, za posledních sedm dnů připadá v Česku 53 případů nákazy koronavirem na 100.000 obyvatel. V krajích je to od 21 v Karlovarském po 76 v Moravskoslezském. Ve čtvrtek zdravotníci aplikovali 93.891 dávek vakcín, což je dosud nejvyšší denní počet. Vyplývá to z dat ministerstva zdravotnictví.

Pražská burza znovu rostla, táhly ji akcie ČEZ a Komerční banky

Pražská burza dnes opět posílila, index PX vzrostl o 0,78 procenta na 1158,93 bodu. Znovu tak vylepšil své téměř desetileté maximum, silnější byl naposledy 2. srpna 2011. Dnes ho táhly zejména akcie elektrárenské společnosti ČEZ a Komerční banky. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

V Praze je pochod na podporu Palestinců, příznivci Izraele se sešli u ambasády

Desítky demonstrantů se dnes odpoledne sešly na Klárově, aby vyjádřily podporu Palestině, po 15:00 se vydaly průvodem k Černínskému paláci na Loretánském náměstí, k sídlu českého ministerstva zahraničí. Cílem pochodu je přiblížit Čechům problematiku Palestiny a zároveň prokázat solidaritu Palestincům. U izraelské ambasády, kde se naopak koná shromáždění na podporu Izraele, se průvod zastavil. Na pořádek dohlíží policie. Akce jsou reakcí na 11 dní bojů mezi Izraelem a Palestinou, který si vyžádal asi 250 mrtvých a tisíce zraněných, především Palestinců. Dnes po půlnoci začalo platit příměří.

PCR testy se nově používají v základních školách Prahy 6

Praha 6 začala tento týden PCR testy ze slin používat i pro testování školáků v základních školách, které jsou příspěvkovými organizacemi městské části. Dodavatelé testů i laboratoře, které testy vyhodnocují, vzešli z výběrových řízení, jež zadávaly jednotlivé školy. V tiskové zprávě to dnes sdělila radní Prahy 6 pro školství Marie Kubíková (ODS). Radnice od konce dubna hradí PCR testy pro předškoláky ve všech 33 školkách, které Praha 6 zřizuje.

Praha ukončila činnost odborné skupiny k vyzvednutí ostatků Mašínové st.

Pražský magistrát po zhruba dvou letech ukončil činnost odborné skupiny, která se pokusila vyzvednout na Ďáblickém hřbitově ostatky Zdeny Mašínové starší. Ostatky se v hromadném hrobě nepodařilo nalézt. Vyplývá to ze závěrečné zprávy odborné skupiny. Náklady na průzkum vyšly hlavní město na 173.923 korun. Na průzkumu magistrát spolupracoval s řadou odborníků včetně památkářů a historiků.

Českobratrskou církev povede dalších šest let Pavel Pokorný

Synod Českobratrské církve evangelické (ČCE) dnes v Praze zvolil novou synodní radu, nejvyšší správní orgán církve. Volí se na šest let. Nejvyšším duchovním představitelem církve, synodním seniorem, bude Pavel Pokorný, dosavadní farář v Praze – Střešovicích, synodním kurátorem byl zvolen Jiří Schneider.

Praha 1 zapůjčí domek na Kampě skautům, rozhodli radní

Památkově chráněný letohrádek na pražské Kampě, přezdívaný rybářský domeček, bude nejméně do konce března roku 2023 využívat Skautský institut. Rozhodli o tom na základě dříve vypsaného záměru radní Prahy 1. Postup dříve kritizovali opoziční Piráti kvůli tomu, že vedení radnice zrušilo původně vypsané výběrové řízení na nájemce letohrádku.

V Praze za týden přibylo 638 případů covidu, o 222 méně než o týden dříve

V Praze za uplynulých sedm dní přibylo 638 potvrzených případů koronaviru, což je v mezitýdenním srovnání o 222 méně. Epidemie koronaviru tak v hlavním městě stejně jako v celé republice dál slábne. Počet nakažených za týden na 100.000 obyvatel, ze kterého vláda vychází při uvolňování protiepidemických opatření, klesl v metropoli k dnešku na 48, to je o dva méně než o den dříve. Vyplynulo to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Vláda rozhodne o podmínkách testování na covid během léta

O pravidlech testování na koronavirus během léta, kdy skončí povinné testování ve firmách a Češi současně vyrazí na prázdniny, má dnes dnes rozhodnout vláda. Plánuje také prodloužit dobu, po kterou je pokládán z hlediska šíření nemoci za bezpečného ten, kdo covid již prodělal. Současnou lhůtu kabinet zřejmě prodlouží z tří měsíců na půl roku. Ti, kteří nemoc prodělali v době vrcholu poslední vlny epidemie na přelomu zimy a jara a později, tak nebudou muset během léta podstupovat testování. Ministři by dnes mohli jednat také o zrušení povinnosti nosit roušky ve školách.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 21.5.2021