Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 22.5.2021

V České republice počet úmrtí s onemocněním covid-19 překročil 30.000. K pátku s potvrzenou nákazou zemřelo od loňského začátku epidemie 30.012 lidí, úmrtí v posledních týdnech přibývá pomaleji než dřív. Nově potvrzených případů koronaviru bylo v pátek 672, v mezitýdenním srovnání je to zhruba o 400 méně, proti čtvrtku je nárůst o desítku nakažených nižší.

Ve věku 85 let zemřela socioložka Jiřina Šiklová, signatářka Charty 77

Zemřela socioložka, propagátorka genderových studií a signatářka Charty 77 Jiřina Šiklová. Bylo jí 85 let. Její úmrtí serveru Aktuálně.cz dnes potvrdil její syn.

U podolského nábřeží v Praze hořela loď, částečně se potopila

U Podolského nábřeží v Praze hořela dnes vpodvečer loď. Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů, velitel zásahu vyhlásil druhý stupeň poplachu. Loď podle mluvčího hasičů Martina Kavky hořela celá, částečně se potopila. Zraněné si podle prvních informací požár nevyžádal, řekl mluvčí.

Řidič čtyřkolky nepřežil v Praze střet s traktorem, 14letý chlapec vážně zraněn

V Praze v Horních Počernicích se dnes po poledni srazila čtyřkolka s traktorem, čtyřiačtyřicetiletý řidič čtyřkolky nehodu nepřežil, jeho čtrnáctiletý spolujezdec utrpěl vážná zranění.

Počet úmrtí s covidem v ČR přesáhl 30.000, v pátek opět přibylo méně nakažených

V České republice počet úmrtí s onemocněním covid-19 překročil 30.000. K pátku s potvrzenou nákazou zemřelo od loňského začátku epidemie 30.012 lidí, úmrtí ale v posledních týdnech přibývá pomaleji než dřív. Nově potvrzených případů koronaviru bylo v pátek 672, v mezitýdenním srovnání je to zhruba o 400 méně, proti čtvrtku je nárůst asi o desítku nakažených nižší. Snižuje se také tzv. incidenční číslo, za posledních sedm dnů je v Česku 50 případů nákazy koronavirem na 100.000 obyvatel. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Na místě atentátu na Heydricha je nástěnná malba s příběhem parašutistů

Místo v pražské Libni, kde v roce 1942 zaútočili českoslovenští odbojáři na říšského protektora Reinharda Heydricha, zdobí velká nástěnná malba. Připomíná právě odvážný čin parašutistů Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše, který nakonec vedl ke smrti obávaného nacistického vůdce. Malbu studenta Jakuba Marka dnes přihlížejícím představili zástupci radnice Prahy 8 a její autor.

Pražské komunitní centrum pro válečné veterány spustilo svůj provoz

Pražské komunitní centrum pro válečné veterány, které se nachází v blízkosti Ústřední vojenské nemocnice, tento týden plně spustilo svůj provoz. Otevřeno sice bylo již v březnu, kvůli koronavirové pandemii ale od té doby pomáhalo válečným veteránům především na dálku. Nyní ho již mohou zájemci navštívit i osobně. Podle vedoucího komunitního centra Tomáše Vopálenského je cílem nabídnout veteránům místo, kde se dočkají pomoci při řešení svých potíží.

Pražské hotely jsou často připraveny hosty otestovat na místě

Hosté pražských hotelů se budou moci často nechat na koronavirus otestovat na místě. Někde mají k dispozici samotestovací sady, některé hotely zřídily vlastní testovací centra a nabízejí provedení PCR i antigenního testu. Část hoteliérů se zatím rozhodla tuto službu neposkytovat, je ale připravena klientům zařídit termín v nejbližším certifikovaném odběrovém místě.

Pořadatelé kvůli covidu zrušili letošní ročník pochodu Praha-Prčice

Pořadatelé zrušili letošní pochod Praha-Prčice, který byl kvůli pandemii posunutý z května na červen. Nepodařilo se splnit podmínky ohledně počtu účastníků ani získat kladné stanovisko hlavní hygieničky pro město Sedlec-Prčice, uvedli organizátoři na svém webu. Upozornila na to dnešní Mladá fronta Dnes. V pořadí 55. ročník se tak bude konat až 21. května 2022. Loni se akce kvůli epidemii také neuskutečnila

Lidé nebudou muset mít test už tři týdny po první dávce očkování

Jako potvrzení o bezinfekčnosti bude od pondělí 24. května stačit doba tří týdnů po první dávce očkování proti covidu-19, dosud se uznávalo jen dokončené očkování. Po jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Lidé po první dávce se zatím museli prokazovat testem. Jejich cena má podle ministra klesnout, antigenní bude za zhruba 250 korun a PCR za asi 600 korun.

Expozice koně Převalského v pražské zoo se bude upravovat

Koně Převalského v pražské zoologické zahradě by se měli dočkat nových stájí a upravených výběhů. Oproti stávajícím stájím, které jsou u konce své životnosti a budou muset ustoupit nádržím vodojemu, budou ty nové umístěné níže po svahu. Expozice koní Převalského zůstane zachovaná v nejvyšším místě zoo vedle horní stanice lanovky, zvětší se však hlavní výběh koní. Celkové náklady na realizaci projektu by neměly přesáhnout 50 milionů korun. Vyplývá to z dokumentů k veřejné zakázce na webu tenderarena.cz.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 22.5.2021