Praha 6 začala tento týden PCR testy ze slin používat i pro testování školáků v základních školách, které jsou příspěvkovými organizacemi městské části…

Dodavatelé testů i laboratoře, které testy vyhodnocují, vzešli z výběrových řízení, jež zadávaly jednotlivé školy.  Radnice od konce dubna hradí PCR testy pro předškoláky ve všech 33 školkách, které Praha 6 zřizuje.

Náklady na jeden PCR test ze slin, které se ve školách v Praze 6 provádí, činí 145 až 165 korun podle dodavatele, uvedla Kubíková. PCR testování si školy v Česku musí zajišťovat samy, stát jim zpětně proplácí za jeden PCR test 200 korun. PCR testy ve svých školách využívají mimo jiné v Praze 3, v Praze 7 nebo v Praze 9. Cena antigenního testu Sejoy, který stát zajistil pro školy a které budou žáci v mnohých školách podstupovat od pondělí, činí 27,49 Kč bez DPH.

„V důsledku konkurenčního prostředí a s využitím poolování (vyhodnocování více vzorků najednou) se ceny PCR testů ze slin výrazně snížily,“ uvedla radní Prahy 6 pro školství Marie Kubíková (ODS). Dodala, že obzvláštní výhodou PCR testů je jejich vyšší průkaznost a spolehlivost v porovnání s testy antigenními a v případě testů, kdy se vzorek odebírá ze slin, je pro děti odběr nebolestivý.

PCR testy ze slin se žáci ve 13 základních školách v šesté městské části testují od čtvrtka, jak uvedl mluvčí radnice Jiří Hannich. V některých školách žáci vzorek k analýze získávají kloktáním, jinde cucáním speciálního vatového tamponu. V mateřských školách, zřizovaných radnicí, používají od 29. dubna PCR test Resaliva. Jedná se o test ze slin, kdy dítě drží vatovou tyčinku v ústech jednu minutu. Dodavatelem sad odběrových vzorků pro školky je laboratoř Spadia, která vzorky i vyhodnocuje. Za jeden test pro předškoláky platí radnice 150 korun, přičemž v ceně je dodání testovací sady i vyhodnocení vzorku. Školy budou s vybranými firmami spolupracovat do konce tohoto školního roku.

Pro testování žáků a pracovníků škol na covid-19 se nyní ve školách v Česku používají převážně antigenní testy, které pro školy zajišťuje stát. Od pondělí 24. května zhruba do 13. června budou pro potřeby škol sloužit antigenní neinvazivní testy s odběrem z přední části nosu od čínského výrobce Sejoy. Zakázku na dodání celkem 5,6 milionu antigenních testů do škol vyhrála v minulém týdnu firma Targo Promotion. Testy jsou nyní distribuovány do škol.

Frekvence testování žáků a pracovníků ve školách se snížila 17. května. PCR testy na covid-19 od té doby ve školách namísto každého týdne podstupují jednou za 14 dní. Při používání antigenních testů od státu je testování nutné jednou týdně.

V Praze 6 je podle radní Kubíkové 15 základních škol, do kterých chodí zhruba 9000 žáků. Městská část Praha 6 zřizuje také celkem 33 mateřských škol.

Autor: Redakce, ČTK, Praha 6, ČR, 22.5.2021