Poprvé od loňského října se do svého venkovního výběhu vrátily velké želvy…

Návštěvníci Zoo Praha tak konečně mohou tyto oblíbené plazy pozorovat i v době, kdy je jejich vnitřní expozice v Pavilonu velkých želv pro veřejnost stále uzavřena. Želví skupina se podle chovatelů z otevření travnatého výběhu velmi raduje a je možné ji nyní sledovat při prvních jarních pokusech o páření. 

Samci želvy obrovské – nahoře Boule a dole Prazdroj

„Želvy jsou ektotermní živočichové a získávají teplo z vnějších zdrojů. Vyčkávali jsme tedy, až nám počasí opravdu dovolí je pustit ven,“ popisuje kurátor plazů Petr Velenský„Ihned se rozběhly po trávníku a nevěděly co dřív, jestli se pustit do šťavnatého travního porostu nebo dát najevo radost ze života námluvami.  U  rozběhu jde samozřejmě o nadsázku, spíš se valí jako malé tanky, ale rychlost a  zejména razance jejich pohybu může být pro laika překvapivá.“ 

Během zimních měsíců byla skupina ve vnitřních prostorách oddělena a želví samci se se samicemi a mladými samci potkali znovu až právě nyní venku. 

Želvy obrovské – nahoře samec Boule a dole samice Bubla

„Želvy nesledují chováním, které vypadá jako páření nebo pokusy o ně, pouze reprodukci. Je to pro ně spíše sociální akt. Jsou to společenští tvorové, dávají tím najevo svou náklonnost a velmi k sobě v tomto směru lnou,“ upřesňuje chování želv při námluvách kurátor Velenský. 

Pavilon velkých želv obývají želvy obrovské, santacruzská a pinzónská. Ne všechny z  dvanáctičlenné skupiny ovšem láká pobyt na slunci. 

„Samice se jdou ven pouze napást a opět se vrací dovnitř, stejně tak i dva mladí samci želvy obrovské,“ popisuje vrchní chovatelka velkých želv Nataša Velenská„A  ještě je tu náš Antonio, samec želvy sloní pinzónské. Z toho se přes léto stává vládce pavilonu a užívá si, že jej má přes den pouze pro sebe. Ven chodí opravdu jen minimálně.“ 

Autor: Redakce, ZOO, Praha, ČR, 21.5.2021