Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 23.5.2021

Epidemie v Česku dál slábne, v sobotu laboratoře v celé zemi odhalily 334 nově nakažených koronavirem, je to nejméně za první víkendový den od konce srpna. V mezitýdenním srovnání je nárůst případů onemocnění covid-19 zhruba o 260 nižší. Dál se snižuje také incidenční číslo, za posledních sedm dnů připadá 47 případů nákazy koronavirem na 100.000 obyvatel, předchozí den to bylo 50.

Policie: Muž zapálil byt v Praze,spalo tam 6 lidí, hrozí mu výjimečný trest

Sedmatřicetiletý muž podle policie úmyslně zapálil minulou neděli byt v šestém patře domu v Praze 10, v němž spalo pět lidí a měsíční dítě. Policistům a hasičům se všechny lidi podařilo zachránit. Kriminalisté muže obvinili z obecného ohrožení, v případě odsouzení mu hrozí trest odnětí svobody na 12 až 20 let nebo výjimečný trest. O případu na webu policie informoval její mluvčí Jan Daněk.

V sobotu testy odhalily v ČR nejméně nákaz za první víkendový den od konce srpna

Epidemie v Česku dál slábne, v sobotu laboratoře v celé zemi odhalily 334 nově nakažených koronavirem, je to nejméně za první víkendový den od konce srpna. V mezitýdenním srovnání je nárůst případů onemocnění covid-19 zhruba o 260 nižší. Dál se snižuje také incidenční číslo, za posledních sedm dnů připadá 47 případů nákazy koronavirem na 100.000 obyvatel, předchozí den to bylo 50. Z regionů je na tom nejhůře Zlínský kraj s 69 případy na 100.000 obyvatel za poslední týden, naopak nejlépe Karlovarský kraj s 15 nakaženými. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Sobotní požár motorové lodi v Praze způsobil škodu asi 700.000 Kč

Sobotní požár motorové lodi v přístavišti na Podolském nábřeží způsobil škodu odhadem 700.000 korun. Trup lodi oheň značně poškodil a plavidlo se potopilo. Loď se na břeh podařilo vytáhnout jen částečně, vyproštění bude pokračovat dnes.

Studie: Stavební náklady v jsou v Praze páté nejvyšší v regionu

Stavební náklady jsou v Praze v porovnání osmi větších měst střední a východní Evropy páté nejvyšší, nejdražší je Vídeň. Loni byly v Praze náklady druhé nejvyšší. V kontextu stovky světových měst zůstala Praha na 67. místě. Nejvyšší stavební náklady jsou v Ženevě. Vyplývá to z výsledků studie mezinárodní poradenské společnosti Arcadis.

Řidiče v Praze čekají omezení kvůli opravám, třeba Koněvovy či Strakonické

Řidiče čekají v hlavním městě v následujících měsících uzavírky nebo omezení provozu. Důvodem jsou opravy komunikací či mostů, ale i kanalizace. Opravovány jsou například Koněvova ulice na Žižkově, silničáři rozšiřují Strakonickou ulici a opravovány budou postupně křižovatky na Karlově náměstí. Dopravu zkomplikují rovněž rekonstrukce mostů, například v ulici za Černým mostem v Praze 14. Vyplývá to z dokumentu významných omezení, který projednal magistrátní výbor pro dopravu. Přesný seznam a rozsah letních uzavírek Technická správa komunikací (TSK) ještě dokončuje.

Pondělní rozvolňování se bude týkat hlavně ubytovacích zařízení a škol

Od pondělí se v Česku rozvolní další protiepidemická opatření. Po více než pěti měsících se pro rekreační účely znovu otevřou hotely, penziony a další ubytovací zařízení. Rovněž skončí rotační výuka žáků druhých stupňů základních škol v krajích, kde to dosud nebylo kvůli epidemické situaci možné. Přejít na plnou výuku budou moci i střední a vysoké školy. Změkčení protiepidemických pravidel se dočkají také na organizátoři kulturní akcí či zoologické a botanické zahrady.

Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 22.5.2021

V České republice počet úmrtí s onemocněním covid-19 překročil 30.000. K pátku s potvrzenou nákazou zemřelo od loňského začátku epidemie 30.012 lidí, úmrtí v posledních týdnech přibývá pomaleji než dřív. Nově potvrzených případů koronaviru bylo v pátek 672, v mezitýdenním srovnání je to zhruba o 400 méně, proti čtvrtku je nárůst o desítku nakažených nižší. Pořadatelé zrušili letošní pochod Praha-Prčice, který byl kvůli pandemii posunutý z května na červen. Nepodařilo se splnit podmínky ohledně počtu účastníků ani získat kladné stanovisko hlavní hygieničky pro město Sedlec-Prčice, uvedli organizátoři na svém webu.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 23.5.2021