Dnes si představíme další pražskou část, která spadá hned do dvou obvodů, a sice Prahy 8 a Prahy 9. Střížkov je neveliká obec ležící na severním okraji Prahy…

Zajímavostí je, že tzv. Starý Střížkov náleží Praze 8, do které byl původně celý zařazen. Praha 9 pak spolkla novou část obce, která je charakteristická vilovou výstavbou ze 30. let. Jde tak o dva spojené světy, které se navzájem příliš nedoplňují. Od 60. let začaly totiž Střížkov polykat paneloví velikáni a schoulené domečky mezi moderní zástavbou sice najdete, ale vesnický ráz byl „utlučen“ moderní dobou. Přesto se najdou místa, kde na vás ještě stále dýchne vesnická pohoda a panelová sídliště, která jsou protkána zelení, mají také své vlastní kouzlo.

Střížkov byl v minulosti velmi často opomíjený a dlouho o něm nevěděli ani sami Pražané. Na jeho území sice leží dominantní stavby a obec má výrazné prvky, ale ty nesou zcela jiné názvy. Ke „vzkříšení“ názvu Střížkov došlo až s výstavbou stanice metra, která je jednou z nejvýraznějších v celé republice.

Z nenápadné zemědělské obce moderní pražskou částí

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1227 – 1230. Tehdy zde stál tzv. Střížkův dvůr. Již od nepaměti byl Střížkov malou zemědělskou vsí. Vesnický ráz si dochoval místy dodnes. V době husitské obec zabavili Pražané a vlastnili ji až do roku 1547. Poté byla ves součástí libeňského panství, od počátku 20. stol. pak náležela do karlínského okresu. K Praze byl Střížkov připojen v roce 1922 a ani připojení k hlavnímu městu zpočátku nezměnilo jeho vesnický ráz. Malá obec s cca 350 obyvateli stále žila svým vlastním životem – stále byly v okolí dominantní zelinářské zahrady a úrodná pole. V roce 1960 byl Střížkov rozdělen mezi Prahu 8 a Prahu 9 a útulná vesnička začala být pohlcována moderními panelovými domy. Přesto z toho Střížkov nijak netěžil. Sídliště, které zde vyrostlo, bylo pojmenováno „Sídliště Ďáblice“, a to i přesto, že Ďáblice leží kus cesty. Druhé sídliště dostalo název „Sídliště Prosek“, protože půlka leží ve Střížkově a půlka v Proseku. O Střížkově zde nebylo opět ani zmínky… Až nově vystavená stanice metra, která byla otevřena v roce 2008, uvedla Střížkov do povědomí lidí.

Střížkovské zajímavosti – každá z úplně jiného soudku

Mezi panelovými velikány je schoulená barokní stavba Střížkův dvůr. Původní svatojánský poplužní dvůr náležel do majetku svatojiřského kláštera na Pražském hradě. Z rozlehlého areálu dnes zůstala jen jedna obytná a jedna hospodářská budova. Objekt se mezi vysokými paneláky tak trochu ztrácí.

Určitě nezapomeňte navštívit místní kapličku. Tato novorománská stavba oděná do žlutého kabátku vás okouzlí. Kaple pocházející z roku 1909 se tyčí do výšky 6 metrů a zdobí ji zvonička se zvonkem.

K nejvýraznějším střížkovským stavbám, které si nesmíte nechat ujít, patří Ďáblický hřbitov. Jak vidíte, zde opět název Střížkov upadl v zapomnění. Tento nový hřbitov postavený na počátku 20. stol. totiž leží na rozhraní Střížkova a Ďáblic. Díky své rozloze je druhým největším

hřbitovem u nás. Jedná se také o jediný kubistický hřbitov v České republice, kde odpočívá celá řada obětí válek i komunismu, a dokonce i několik známých osobností.

Pokud jste se do Střížkova vydali metrem, určitě jste si všimli prazvláštního tvaru místní stanice. Jedná se o kontroverzní stavbu, která má své příznivce i odpůrce. Stanice zpestřuje okolí nadupané panelovými domy a její tvar připomíná kostru velryby nebo kapku vody. Přesto, že pro některé je stavba jako pěst na oko, má své obdivovatele. V roce 2009 dokonce získala mezinárodní ocenění od Evropské asociace ocelových konstrukcí.

Pokud si budete obec procházet důkladně, všimněte si všudypřítomných soch a sousoší, která Střížkovu dodávají na eleganci.

Přírodní ráj uprostřed paneláků

Co se přírodních zákoutí týče, není na tom Střížkov zrovna nejlépe. Většinu zeleně najdete právě mezi panelovými domy. Nedaleko proseckého sídliště se můžete před panelovými obry schovat do Parku přátelství. Plocha rozprostírající se mezi stanicemi metra Střížkov a Prosek vás vtáhne do vodního světa. Jde totiž o park s nejdelší umělou vodní soustavou v Praze. Soustava kaskád, fontán, rybníčků i vodotrysků polahodí vašim očím i uším. Zvuk tekoucí vody vás zklidní a tíha moderní doby zmizí jako mávnutím kouzelného proutku.

Pokud máte rádi delší poznávací trasy, využijte zdejší naučnou stezku Vysočany – Prosek – Střížkov. Stezka dlouhá 9 km vám odkryje historii méně známých zákoutí Prahy a ukáže vám přírodní zajímavosti a nevšední vyhlídky.

Jak vidíte, i maličká zemědělská obec, dnes zapadlá v silném objetí moderních staveb, má co nabídnout. Vydejte se do Střížkova a poznejte jeho tvář ze všech stran. Dýchne na vás vesnická pohoda, ohromí vás paneloví obři a v místním parku si užijete kouzelný vodní svět.

Autor: Redakce, Praha, ČR, 23.5.2021

Zdroj:

https://cs.wikipedia.org/wiki/St%C5%99%C3%AD%C5%BEkov

Psali jsme zde: