Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 24. 5. 2021

Lidé budou mít z veřejného zdravotního pojištění v červnu hrazeny dva testy na covid-19 metodou PCR a čtyři antigenní testy. Po dnešním jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Dosud jsou antigenní testy hrazeny každé tři dny, PCR test musí předepsat lékař nebo hygienik.

Praha 7 přejmenovala plánovanou ZŠ Přadelní na Jana Vodňanského

Radnice Prahy 7 přejmenovala plánovanou základní školu Přadelní na ZŠ Jana Vodňanského. Nová základní škola v Holešovicích ponese jméno spisovatele, humoristy a zpěváka, který zemřel letos v březnu. Budova až pro 540 dětí vznikne na místě bývalé ulice Přadelní. Přejmenováním školy dnes schválili zastupitelé městské části. Radnice vypsala na stavbu školy architektonickou soutěž. Výstavba by mohla začít podle dřívějších informací v příštím roce. Škola je potřeba kvůli plánované výstavbě v Jankovcově ulici a jejím okolí.

V podchodech pod Hlávkovým mostem má být místo pro trávení volného času

V podchodech pod Hlávkovým mostem v Praze 7 pod magistrálou má vzniknout prostor pro trávení volného času. Podchody jsou nyní nevzhledné a zanedbané. Vybudovány tu mají být sportovní prvky pro jízdu na skateboardu, basketbalový koš nebo občerstvení. Zvelebení průchodů dnes schválili zastupitelé městské části. Náklady se odhadují na několik milionů korun. Kdy přesně k proměně podchodů dojde, zatím ale není jasné.

Pražská burza se nadále drží u svého téměř desetiletého maxima

Pražská burza v úvodu týdne stagnovala. Index PX dnes stoupl o 0,04 procenta na 1159,34 bodu, čímž mírně vylepšil své téměř desetileté maximum. Vyšší závěrečný kurz měl naposledy počátkem srpna 2011. K alespoň mírnému zpevnění dnes burze pomohly hlavně akcie Komerční banky. Vyplývá to z údajů na burzovním webu. Koruna dnes zpevnila vůči oběma hlavním světovým měnám.

Zakázku na další antigenní testy do škol opět vyhrála Targo Promotion Praha

Zakázku na dalších 4,7 milionu antigenních testů na covid-19 pro školy vyhrála opět firma Targo Promotion Praha. Znovu dodá testy od výrobce Sejoy z Číny, cena za jeden kus bude 26,68 Kč bez DPH. Dvě nižší nabídky byly z tendru kvůli nesplnění zadávacích podmínek vyřazeny. Správa v aktuální zakázce pro ministerstvo školství poptávala zbývající část antigenních testů do konce školního roku.

Praha chce založit vlastní nadační fond

Vedení pražského magistrátu plánuje založit nadační fond, který by se zaměřil na podporu pěstounské péče, samostatného života lidí se zdravotním postižením, sociálního bydlení a řešení problémů dalších osob v tíživých situacích, například mladých lidí po opuštění dětského domova. Založení fondu dnes schválili městští radní, ještě o něm budou ve čtvrtek hlasovat zastupitelé. Prvotní vklad města má být 10 milionů korun.

Sousedský spor v Praze 4 skončil v sobotu pobodáním jednoho muže

Policie vyšetřuje sobotní konflikt mezi dvěma sousedy v Praze 10, při kterém jeden z nich napadl s nožem v ruce toho druhého. Pobodaný skončil v nemocnici a šedesátiletému útočníkovi hrozí za těžké ublížení na zdraví v případě odsouzení až deset let vězení. Na policejním webu to dnes uvedl mluvčí Jan Rybanský.

Praha prodá Správě železnic pozemky u trati z Vysočan do Mstětic

Pražský magistrát prodá Správě železnic (SŽ) pozemky v Praze 9, 14 a 20 podél trati z Prahy-Vysočan do středočeských Mstětic. Pozemky SŽ potřebuje kvůli rekonstrukci železniční trati. Novinářům to dnes řekl radní Jan Chabr (TOP 09). Za pozemky správa městu zaplatí zhruba 3,54 milionu korun.

Praha má pravidla pro stavbu vlastních bytů

Praha má pravidla, kterými se má magistrát v budoucnu řídit při výstavbě vlastních bytů. Jejich znění dnes schválili radní. Dokument zahrnuje požadavky na stavbu, jako je cena stavebních prací, standard bytů a jejich velikost, energetické standardy, parkování nebo architektonická podobá domů. Pro magistrát a jeho organizace jsou pravidla závazná, pro městské části pak slouží jako doporučení.

Vesmírnou agenturu EU v Praze čeká rozšíření kapacit

Z Prahy se stane centrum vesmírných aktivit EU. Po rozšíření Agentury EU pro kosmický program (EUSPA), která v metropoli sídlí, vzniknou nové příležitosti i pro české technologické firmy a odborníky. Agenturu, která se v minulých dnech transformovala z Agentury pro evropský globální navigační družicový systém, čeká postupné rozšíření pracovních míst a agendy, uvedl při dnešní návštěvě Česka člen Evropské komise odpovědný za vnitřní trh Thierry Breton. Ten následně jednal i s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Jedním z témat byla i vakcinační strategie, cílem EU je rychlá proočkovanost.

Praha investuje do výstavby a rekonstrukcí škol 308 milionů Kč

Pražský magistrát investuje do výstavby nebo rekonstrukcí základních a mateřských škol 308 milionů korun. Jedním z cílů je zvýšit kapacitu škol. Peníze půjdou do 12 projektů. Novinářům to dnes řekl radní Vít Šimral (Piráti). Pražští radní dnes rovněž schválili navýšení počtu městských bytů pro učitele a projekt na podporu vzdělávání učitelů.

Praha prodloužila o dva roky nájem centru Naděje U Bulhara

Pražský magistrát přes kritiku Prahy 1 prodloužil o dva roky nájem dennímu centru pro lidi bez domova organizace Naděje vedle křižovatky U Bulhara. Dnes o tom rozhodli radní. Vedení Prahy 1 v březnu magistrát vyzvalo, aby nájem neprodlužoval, protože centrum v roce 2007 vzniklo jako provizorní řešení. Podle zástupců vedení města jsou však služby v oblasti potřeba a lidé bez domova by se tam zdržovali i v případě, že by tam centrum nebylo.

Praha nechá vytvořit studii úprav Olšanské ulice a okolí

Praha nechá zpracovat architektonicko-urbanistickou studii proměny Olšanské ulice a jejího okolí včetně rozsáhlého areálu Nákladového nádraží Žižkov, kde několik investorů plánuje bytovou výstavbu. Zadání studie dnes schválili pražští radní. Její přípravu dostal na starost městský Institut plánování a rozvoje (IPR), který na to od magistrátu dostane asi 2,7 milionu korun.

Muže, který podle policie zapálil byt v Praze 10, poslal soud do vazby

Soud poslal do vazby sedmatřicetiletého muže, který podle policie v polovině května úmyslně zapálil byt v šestém patře domu v Praze 10, v němž spalo šest lidí. Na dotaz to dnes uvedl mluvčí pražských policistů Jan Rybanský. Obviněnému hrozí za obecné ohrožení 12 až 20 let vězení nebo i výjimečný trest. Policistům a hasičům se všechny lidi z bytu včetně měsíčního dítěte podařilo zachránit.

Pražští hoteliéři zatím problém s personálem nemají, oslovují bývalé zaměstnance

Pražští hoteliéři zatím problém s personálem nemají. Pokud potřebují posílit zaměstnanecké stavy, mezi prvními oslovují bývalé pracovníky. Hotelnictví je podle některých momentálně vnímáno jako nestabilní odvětví, podnikatelé nechtějí příliš odhadovat, jaká bude chuť lidí k návratu. Někteří věří tomu, že práce v hotelu bude lákat více než například ve skladu, kam se část pracovníků dočasně uchýlila. Rezervace v Praze přibývají zatím spíše pozvolna, chybějí zahraniční turisté.

Hudeček žádá za opencard odškodné 7,6 milionu, Vorlíčková 12,5 milionu Kč

Bývalý pražský primátor Tomáš Hudeček (dříve TOP 09) žádá po státu odškodné 7,6 milionu korun za své nezákonné trestní stíhání v kauze karty opencard. Ještě vyšší částky – přes 12,5 milionu – se žalobou domáhá bývalá radní Eva Vorlíčková (TOP 09). Hudeček výši částky nekomentoval, Vorlíčková se k ní rovněž nevyjádřila. Jejich nároky bude posuzovat Obvodní soud pro Prahu 2, termíny jednání zatím nestanovil.

Praha odpustí restauracím v červnu a červenci poplatky za předzahrádky

Magistrát odpustí restauratérům provozujícím předzahrádky na komunikacích patřících Praze v červnu a červenci nájemné. Od srpna do konce roku bude nájemné v památkové rezervaci 30 procent a ve zbytku města 50 procent. Rozhodli o tom dnes pražští radní, sdělil radní pro majetek Jan Chabr (TOP 09). Pokud budou mít restauratéři zahrádku na pozemku ve správě městské části, bude rozhodnutí o slevě či odpuštění nájmu od 1. června na příslušné radnici.

Praha vypíše tendr na inženýrskou činnost stavby obchvatu Písnice

Pražský magistrát vypíše veřejnou zakázku na zajištění inženýrské činnosti pro získání stavebního povolení stavby obchvatu Písnice. Náklady budou maximálně 3,8 milionu korun. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Obchvat má ulehčit zejména vytížené Libušské ulici a odvést dopravu ze středu Písnice.

Nedělních 197 nakažených je nejméně za druhý víkendový den od 23. srpna

Laboratoře v neděli v Česku potvrdily 197 případů koronaviru, za druhý víkendový den nejméně od 23. srpna. Je to také zhruba o čtvrtinu méně než před týdnem. Takzvané incidenční číslo, které udává počet nově nakažených na 100.000 obyvatel za poslední týden, zůstalo na 47, což je nejméně od počátku loňského srpna. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Zoologické a botanické zahrady mohou otevřít i vnitřní pavilony

Zoologické a botanické zahrady mohou ode dneška otevřít i vnitřní pavilony a expozice, dosud mohli návštěvníci kvůli omezení šíření koronaviru jen do venkovních areálů. Platit bude limit 15 metrů čtverečních vnitřní plochy na jednoho návštěvníka. Provoz zahrad či arboret bude nadále omezen na polovinu kapacity z maximálního možného počtu návštěvníků v jeden čas. Příchozí budou muset dodržovat odstup alespoň dva metry od cizích lidí, uvnitř nebudou možné skupinové prohlídky.

Ode dneška může ve vnitřních sportovištích cvičit 30 lidí místo 10

Ve vnitřních sportovištích může počínaje dneškem cvičit najednou 30 lidí místo dosavadních deseti, přičemž ve skupině může být místo dvou lidí 12. Díky uvolnění protikoronavirových opatření už od minulého týdne není nutné, aby uvnitř měli sportující, trenéři a členové týmu zakrytá ústa a nos. Nadále ale nesmí používat sprchy a šatny a při vstupu do sportovních center se musí prokázat negativním testem na koronavirus, certifikátem o očkování nebo dokladem o prodělání nemoci covid-19 v uplynulých 90 dnech.

Divadla a kina mohou otevřít divákům, kapacita sálů bude zatím omezena

Divadla, kina, koncertní sály a třeba také cirkusy mohou po několikaměsíční pauze způsobené opatřeními proti šíření koronaviru ode dneška znovu otevřít sály pro diváky. Kulturní akce uvnitř se mohou konat s účastí nejvýš 500 lidí, pořadatelé mohou obsadit maximálně polovinu kapacity sálů. Akcí pod širým nebem, které jsou povolené od minulého pondělí, se může účastnit až 1000 lidí, dosud byla stopka na 700 lidech. I v tomto případě musí být naplněna maximálně poloviční kapacita prostoru. Velká část divadel ale čeká s představeními uvnitř na červen.

Ubytovací zařízení se dnes mohou po více než pěti měsících otevřít turistům

Ubytovací zařízení se dnes mohou po více než pěti měsících znovu otevřít turistům. Kvůli koronavirové krizi mohla dosud poskytovat služby jen hostům, kteří cestovali za služebním účelem nebo lékařem. Lidé se při příjezdu musejí prokázat negativním PCR nebo antigenním testem ne starším než 48 hodin, certifikátem o očkování nebo dokladem o prodělání nemoci covid-19 v uplynulých 180 dnech.

Ve školách se dnes plně obnovuje prezenční výuka a začínají maturity

Na středních školách dnes začínají státní maturity. Zároveň se do nich vrací žáci k prezenční výuce teorie, kterou se s výjimkou jednoho týdne v prosinci učili kvůli epidemii covidu-19 od října na dálku. Plně prezenční výuka bude ode dneška fungovat opět i ve všech základních školách, tedy i na druhém stupni v sedmi krajích, kde se třídy dosud střídaly po týdnu ve škole a doma. Teoretickou výuku mohou obnovit rovněž vysoké školy, kde ale již většinou začíná zkouškové období. Povinné budou ve školách dál roušky a testování na covid-19.

Jednání rady hl.m. Praha

https://www.praha.eu/public/ed/ed/8a/3271382_1154674_Prg_19_Rada_2021.pdf

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 24.5.2021