Od srpna do konce roku bude nájemné v památkové rezervaci 30 procent a ve zbytku města 50 procent…

Rozhodli o tom dnes pražští radní, sdělil radní pro majetek Jan Chabr (TOP 09). Pokud budou mít restauratéři zahrádku na pozemku ve správě městské části, bude rozhodnutí o slevě či odpuštění nájmu od 1. června na příslušné radnici.

„Doufám, že tento krok dá podnikatelům prostor se v tomto náročném období alespoň trochu nadechnout,“ řekl radní pro majetek Jan Chabr (TOP 09).

Nájemné rozdělí město na dvě úrovně od srpna do konce roku proto, že po centru se kvůli propadu turistického ruchu pohybuje méně lidí než ve zbytku Prahy.

„Z anonymních dat pohybu osob po městě víme, že právě památková rezervace má největší úbytek osob, které se zde zdržují, a to až o dvě třetiny. S ohledem na vyšší sazbu nájemného tady navrhujeme tento vstřícný krok,“ uvedl radní pro majetek Jan Chabr (TOP 09).

 radní pro majetek Jan Chabr (TOP 09)

Praha v uplynulých měsících rozhodnutí o výši nájemného u předzahrádek tzv. atrahovala pod sebe a městské části o nich po tuto dobu nemohly rozhodovat. Radnice s tím souhlasily do 31. května, poté ale chtějí o poplatcích opět rozhodovat samy. Od 1. června tak bude opět v jejich kompetenci.

Chabr v minulém týdnu na dotaz řekl, že slevy na nájemném v nebytových prostorách bude město poskytovat i nadále. Postupovat při tom bude individuálně.

Magistrát již v uplynulém roce odpustil poplatek za zábor veřejného prostranství pro restaurační zahrádky. Rovněž vložil 600 milionů korun do programu COVID Praha na podporu podniků. Nájemné podnikatelům odpouští nebo zlevňují také radnice městských částí.

Na čtvrtečním zasedání ZHMP, chce pražská ODS navrhnout odpuštění poplatků až do konce letošního roku.

Psali jsme zde:

Autor: Redakce, Praha.eu, ČTK, ČR, 24.5.2021