Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 25. 5. 2021

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) dnes oznámil rezignaci, a to 48 dní po svém jmenování. V posledních dnech čelil kritice kvůli tomu, jak informoval o svém majetku. Premiér Andrej Babiš (ANO) oznámil, že Arenbergera nahradí jeden z jeho předchůdců Adam Vojtěch, který řídil úřad v prvních měsících epidemie koronaviru a vládu opustil loni v září. Prezident Miloš Zeman jmenuje staronového ministra ve středu. Za dobu trvání epidemie jde už o čtvrtou změnu v čele resortu, který má hlavní roli při zvládání nemoci covid-19.

Koruna dnes nepatrně posílila vůči euru i dolaru, spekuluje se o sazbách ČNB

Česká měna se dnes obchodovala bez velkých změn. K euru koruna proti předchozímu závěru zpevnila o jeden haléř na 25,42 Kč/EUR, k dolaru k 17:00 posílila o pět haléřů na 20,76 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online.

V Kunratickém lese v Praze bude návštěvníkům k dispozici nový altán

V pražském Kunratickém lese při ulici Na Ovčíně bude stát nový altán. Nahradí původní přístřešek, který je v nevyhovujícím stavu. Altán postaví pracovníci pražské organizace Lesy hlavního města Prahy (LHMP), která má část lesa ve správě. Celková cena za obnovu altánu by měla podle informací na webu organizace činit asi milion korun.

Most v pražské ulici Ve Žlíbku přes D10 se na týden uzavře

Most v pražské ulici Ve Žlíbku přes dálnici D10 v Horních Počernicích bude kvůli rekonstrukci v prvním červnovém týdnu zcela uzavřen. Řidiči budou muset využít objízdné trasy. Po skončení betonáže mostu se na něj od pondělí 7. června vrátí omezený provoz. Most se opravuje od loňska, hotovo má být 31. července.

Železniční stanici v pražském Radotíně letos čeká velká přestavba

Železniční stanici v pražském Radotíně letos čeká zásadní proměna. Správa železnic tu chystá například modernizaci nástupišť i podchodu. Po dnešním kontrolním dni k rekonstrukci to uvedl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Přestavba stanice je součástí rekonstrukce trati mezi pražským Smíchovem a Černošicemi za 3,6 miliardy korun. Dvě třetiny projektu jsou už dokončeny.

Vlastníkem skupiny PPF se stala vdova Renata Kellnerová

Koncovým vlastníkem skupiny PPF se stala Renata Kellnerová, vdova po hlavním majiteli Petrovi Kellnerovi, který zemřel koncem března při pádu vrtulníku na Aljašce. Vyplývá to z hlášení, které PPF předala České národní bance.

Cyklostezka na Rohanském ostrově má nový povrch i osvětlení

Cyklisté, bruslaři nebo rodiče s kočárky se na cyklostezce označené A2 na Rohanském ostrově na Praze 8 mohou svézt či projít po novém povrch. Zhruba 1,1 kilometru dlouhý úsek mezi Libeňským mostem a Šaldovou ulicí dostal kromě nového povrchu také osvětlení a stezka byla rozšířena.

Lidem se otevřel bezbariérový vstup do stanice metra B Karlovo náměstí

Pro cestující v pražském metru byl dnes otevřen bezbariérový vstup do stanice linky B Karlovo náměstí. Výtahy ústí v přízemí domu ve Václavské ulici. Náklady jsou zhruba na 270 milionů korun. Součástí stavby je také nová autobusová zastávka ve Václavské ulici pro linku číslo 148. Nový výtah dnes slavnostně otevřeli zástupci magistrátu, Prahy 2, dopravního podniku (DPP) či Technické správy komunikací (TSK). Karlovo náměstí je 46. bezbariérovou stanicí z 61 stanic pražského metra. DPP nyní chystá opravu a vybudování výtahů také ve stanici metra A Jiřího z Poděbrad.

Společnost Zeitraum otevírá v centru Prahy servisované apartmány

Společnost Zeitraum, která dosud v Praze nabízela ubytování pro studenty, se nově zaměřila na tzv. servisované apartmány. V centru hlavního města v Opletalově ulici otevírá pod názvem Franz by Zeitraum dům s 53 ubytovacími jednotkami s kapacitou pro dva až čtyři hosty. Firma pod nadnárodní značkou Zeitraum Apartments chce brzy uvést do provozu v Praze 1 další podobný projekt. Poptávku očekává hlavně od náročných zahraničních turistů a velkých podniků, které potřebují ubytovat zaměstnance vyslané na dlouhodobé pracovní pobyty.

Praha chce prosazovat větší autonomii samospráv či posílit daňovou nezávislost

Vedení Prahy chce prosazovat větší autonomii samospráv, posílit daňovou nezávislost města a přimět stát, aby přispíval na stavbu klíčové infrastrukturu s celorepublikovým přesahem jako je silniční okruh nebo nové metro. Právě nízká autonomie města na státu je jedním z největších problémů, řekli dnes novinářům náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě) a ředitel Institut plánování a rozvoje (IPR) Ondřej Boháč. IPR vypracoval pro město studii, která upozorňuje na několik mýtů o fungování metropole; mezi nimi třeba to, že Prahu živí ostatní regiony nebo že dostává při rozdělování daní násobně víc než ostatní regiony.

Babiš: Arenberger rezignuje, nahradí ho jeden z předchůdců Vojtěch

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) dnes rezignuje, řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Nahradit ho má jeden z jeho předchůdců – nynější poslanec ANO Adam Vojtěch. Premiér to oznámil v Bruselu, kde se účastní summitu EU. Arenberger ohlásil na 11:00 tiskovou konferenci. V čele resortu stál zhruba měsíc a půl. Ministr čelil kritice kvůli tomu, jak informoval o svém majetku. Podle Babiše se Arenberger (62) k odstoupení rozhodl kvůli tlaku na rodinu.

Dopravu v centru Prahy v neděli dočasně omezí maratonský závod mezi týmy

Dopravu v centru Prahy v neděli omezí konání maratonského závodu Battle of The Teams, ve kterém se utkají čtyři osmičlenné týmy. Závod odstartuje v 6:30 na Karlově mostě a skončí na Staroměstském náměstí. Po dobu jeho konání do zhruba 10:30 budou v okolí tratě platit některá dopravní opatření. Řidiči by měli počítat mimo jiné se zákazem zastavení nebo omezením průjezdu některými lokalitami, omezen bude i provoz tramvají a autobusů. Pro cestování v centru Prahy by lidé proto měli raději využít metro, uvedl dnes v tiskové zprávě mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Poslance čekají zákony ze Senátu a zřejmě volba televizních radních

Poslanci by dnes měli znovu hlasovat o zákonech, které jim vrátil k opětovnému posouzení Senát. Jde mimo jiné o novelu o učitelích, v níž chce horní komora upravit placení učitelů v základních uměleckých a vyšších odborných školách. V trestní novele prosazují senátoři například odklad zavedení terapeutických programů pro řidiče a v soudní předloze ponechání nynějšího rozsahu spolurozhodování přísedících u soudů.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 25.5.2021