Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 26.5.2021

V úterý přibylo v Česku 658 případů nemoci covid-19, což je nejméně za všední den od loňského 7. září. Nárůst počtu nakažených byl v úterý skoro o polovinu nižší než před týdnem. Minulé úterý totiž přibylo zhruba 1200 případů.

Pražská burza po čtyřech růstech v řadě oslabila, Erste ztratila přes tři pct

Pražská burza dnes korigovala zisky z předchozích čtyř seancí. Index PX oslabil o 0,83 procenta na 1158,59 bodu. Dolů ho táhla především Erste Bank, jejíž akcie spadly o více než tři procenta. Zhruba procento ztratil energetický ČEZ. Naopak s mírným ziskem uzavřely například technologický Avast, Komerční banka a Moneta Money Bank. Vyplývá to z údajů na webu pražské burzy. V minulém týdnu se index PX dostal na nejvyšší úrovně od léta 2011, v úterý uzavřel na 1168,29 bodu, což byla jeho nejvyšší závěrečná hodnota od 1. srpna 2011.

Kandidátku ANO v Praze zřejmě do podzimních voleb povede Nacher

Pražským lídrem hnutí ANO do podzimních sněmovních voleb bude zřejmě nynější poslanec a pražský zastupitel Patrik Nacher. Kandidátku dnes schválil krajský sněm, ještě ji jako všechny kandidátky hnutí bude muset potvrdit celorepublikový výbor.V minulých sněmovních volbách v roce 2017 kandidátku hnutí v metropoli vedl Martin Stropnický.

Vedení Prahy zcela odmítlo Sněmovnou schválený stavební zákon

Návrh nového stavebního zákona, který dnes schválila Sněmovna, je podle pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) a jeho náměstka Petra Hlaváčka (za TOP 09) zcela nepřijatelný a je potřeba ho úplně zamítnout. Oba politici to novinářům řekli na tiskové konferenci. Zákon jde podle nich opačným směrem, než je žádoucí, a to k větší státní centralizaci namísto většího zapojení místních samospráv do povolování staveb a územního plánování. Stavební proces navíc ani nezrychlí, míní pražští politici.

Pražská firma OICT obměnila představenstvo

Dozorčí rada Prahou vlastněné akciové společnosti Operátor ICT (OICT) na svém pátečním jednání schválila změny v představenstvu. Dosud pětičlenné představenstvo bude nadále tříčlenné a skončili v něm Jan Ladin, Michal Kraus a Ondřej Rulík. Prvně zmíněný bude ve firmě dále působit jako ředitel úseku provozu, zbylí dva úplně končí. Novým členem se stal Petr Šuška. Předsedou představenstva zůstal Michal Fišer a místopředsedou Matej Šandor. V tiskové zprávě o tom dnes informoval mluvčí firmy Petr Habáň.

Pražané si mohou v parku U Čeňku v Praze 14 adoptovat strom

Pražané si mohou v parku U Čeňku v Praze 14 vybrat strom, o který se budou starat. Adopci stromů připravilo hlavní město v rámci projektu Zastromuj Prahu. Jeho cílem je mimo jiné zapojit Pražany do péče o městskou zeleň a zvýšit povědomí o významu vegetace a nutnosti její ochrany.

Do pražské MHD se vrátí od 5. června tramvaj č. 19 z Pankráce na LehovecDo pražské MHD se vrátí tramvaj číslo 19, která bude jezdit z nově vybudované zastávky na Pankráci přes Nusle k nádraží ve Vršovicích, Strašnickou a přes Želivského a Palmovku na Lehovec. Do provozu bude uvedena od 5. června. V souvislosti s tím dojde ke změně tras u některých dalších tramvajových linek. Vyplývá to z prezentace organizace Ropid představené dnes na jednání magistrátního výboru pro dopravu. Linka číslo 19 přestala jezdit v roce 2012.

Na náplavce bude zákaz pít po půlnoci alkohol, problematický bar skončil

Na náplavce v pražském Podskalí a na Hořejším nábřeží na Smíchově bude zakázáno pít po půlnoci alkohol. Zároveň zmizel z lodi u Palackého mostu problematický bar a vznikne zde restaurace se stromy na palubě lodi a klidným posezením. Řešena je podoba kotvících lodí a jednat se bude o jejich množství. Novinářům to dnes řekli pražský radní Jan Chabr (TOP 09) a kurátor náplavek Petr Hozman. Od začátku června se zde budou konat společenské i kulturní akce.

Pražská ČSSD by měla o kandidátkách rozhodnout do konce června

Do konce června by měla pražská organizace ČSSD dokončit svou krajskou konferenci, na které bude vedle svého vedení rozhodovat také o kandidátce do sněmovních voleb. Dnes to řekl předseda pražské ČSSD Petr Pavlík. Server Novinky.cz v úterý napsal, že nabídku kandidovat v Praze dostal od šéfa ČSSD Jana Hamáčka bývalý předseda Zelených Matěj Stropnický. Nominaci z některého z obvodů však dostal až po lhůtě, kterou k tomu organizace měly, uvedl Pavlík.

Na pražském hlavním nádraží vznikla expozice historické drezíny

Na pražském hlavním nádraží vznikla nová multifunkční expozice s historickou drezínou Tatra. Exponát ze sbírky Národního technického muzea (NTM) si návštěvníci nádraží budou moci během následujících dvou let prohlédnout v dolní části nové výpravní budovy mezi výstupy z metra ve směru na Václavské náměstí. Součástí expozice jsou také informace o historickém vozidle. Dnes ji na hlavním nádraží slavnostně představila Správa železnic a NTM.

AŽD Praha zvýšila zisk o pětinu na 939,4 mil. Kč, obrat stagnoval na 8,6 mld. Kč

Firma AŽD Praha od října 2019 do konce září 2020 zvýšila čistý zisk meziročně o 20,3 procenta na 939,4 milionu korun. Obrat společnosti stagnoval na 8,6 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy podniku uveřejněné ve Sbírce listin. AŽD Praha je dodavatelem a výrobcem zabezpečovací, telekomunikační, informační a automatizační techniky především pro dopravní stavby.

Pavilon goril v pražské zoo za 300 mil. Kč by měl být hotov na podzim 2022

Nový pavilon goril v pražské zoologické zahradě by se měl otevřít na podzim roku 2022. Expozice bude po svém dokončení největší v pražské zoo. Pavilon bude mít rozlohu 2500 metrů čtverečních, venkovní výběhy budou zaujímat 3000 metrů čtverečních. Cena stavby je 300 milionů korun, řekl dnes ředitel zoo Miroslav Bobek. Zřizovatelem zoo je hlavní město.

V úterý přibylo v ČR nejméně případů covidu za všední den od 7. září

V úterý přibylo v Česku 658 případů nemoci covid-19, což je nejméně za všední den od loňského 7. září. Nárůst počtu nakažených byl v úterý skoro o polovinu nižší než před týdnem. Minulé úterý totiž přibylo zhruba 1200 případů. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Denní nárůsty množství nakažených klesají postupně už od začátku března, kdy se dostaly na téměř 17.000. Tzv. incidenční číslo, tedy počet nakažených za uplynulý týden v přepočtu na každých 100.000 obyvatel, kleslo na 37, o den dříve činilo 43. Tímto číslem se nyní vláda řídí při určování protiepidemických opatření.

Sněmovna bude pokračovat ve schvalování nového stavebního zákona

Sněmovna by dnes mohla hlasovat o podobě návrhu nového stavebního zákona, který by měl podle vlády zrychlit povolování stavebních projektů. V podvečer je na programu volba čtveřice členů Rady České televize a členů vyšetřovací komise k loňské ekologické havárii na Bečvě.

Prezident Zeman jmenuje ministrem zdravotnictví opět Vojtěcha

Prezident Miloš Zeman dnes jmenuje ministrem zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO). Oproti zvyklosti jmenování nedoprovodí slavnostní ceremonie, staronový ministr si pouze od prezidenta převezme podepsaný jmenovací dekret. Premiér Andrej Babiš (ANO) ho poté uvede do ministerské funkce. Zeman by měl zároveň přijmout rezignaci dosavadního ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO).

K očkování proti covidu-19 se mohou hlásit všichni nad 30 let

K očkování proti covidu-19 se může ode dneška jen na základě věku hlásit více než sedm milionů Čechů. O půlnoci byla oficiálně spuštěna registrace i pro lidi ve věku 30 až 34 let, kterých je přes 722.000. Podle zjištění bylo ale možné registrovat se už o hodinu dříve. Alespoň jednu dávku vakcíny už dostalo asi 66.000 z nich, přednostně se totiž mohli nechat naočkovat zdravotníci, učitelé a další vybraná povolání nebo chronicky nemocní. Od 1. června by se už mohli začít hlásit lidé nad 16 let, tedy všichni, pro které jsou vakcíny v současné době schválené.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 26.5.2021