Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 27.5.2021

Laboratoře v Česku ve středu potvrdily 541 případů koronaviru, nejméně za pracovní den od loňského 1. září, kdy byl počet menší než 500. Proti minulé středě je počet nově nakažených nižší téměř o třetinu. Nových případů nákazy za poslední týden v přepočtu na 100.000 obyvatel bylo ve středu 35, o den dřív 38.

Pražská burza dnes posílila o 0,54 procenta, pomohly jí akcie ČEZ

Pražská burza dnes posílila. Index PX stoupl o 0,54 procenta na 1164,90 bodu. Nahoru mu pomohl hlavně růst akcií energetické firmy ČEZ. Nejvýrazněji si polepšily cenné papíry České zbrojovky, a to o skoro pět procent. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Pražská TOP 09: Místo na kandidátce po Ferim by měl obsadit radní Prahy 2 Zuna

Předsednictvo pražské organizace TOP 09 dnes výkonný výbor strany vyzvalo, aby druhé místo kandidátů TOP 09 na pražské volební kandidátce koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) obsadil radní Prahy 2 Michal Zuna. Druhým kandidátem TOP 09 v metropoli by se tak stal namísto Dominika Feriho, který v úterý oznámil rezignaci na poslanecký mandát a neúčast ve volbách poté, co ho několik žen v médiích obvinilo ze sexuálního obtěžování a násilí.

Vedení Právnické fakulty UK považuje obvinění Feriho za velmi vážná

Vedení Právnické fakulty Univerzity Karlovy považuje obvinění poslance a svého bývalého studenta Dominika Feriho (TOP 09) ze sexuálního obtěžování za velmi vážná. Jednání, které je mu připisováno, označilo za neakceptovatelné. Fakulta ovšem nemá nástroje, aby mohla sama vést vyšetřování, a vzhledem k tomu, že Feri už dostudoval, nemůže vůči němu zakročit ani disciplinárně. Ve svém stanovisku to dnes uvedl děkan fakulty Jan Kuklík, její akademický senát to pak vzal na vědomí. Feri v úterý ohlásil k 31. květnu rezignaci na poslanecký mandát po uveřejnění svědectví několika žen o jeho nevhodném sexuálním chování.

Provoz na pražském letiště pomalu roste, meziměsíčně o 15 procent

Letecký provoz v Česku pomalu roste. Pražské letiště v dubnu odbavilo téměř 102.000 cestujících, což je oproti březnu o 15 procent více. Ve srovnání s loňským dubnem, kdy provoz téměř zastavila koronavirová krize, jde pak o nárůst o skoro 2000 procent. V dalších měsících by měl provoz dál posilovat, nadále však zatím bude pod předkrizovou úrovní.

Praha 10 se dohodla s developerem na příspěvku 34 milionů korun

Developerská firma Crestyl dá Praze 10 na zlepšení veřejné infrastruktury 33,8 milionu korun, podle loni schválených pravidel spolupráce radnice s developery. Peníze se týkají jedné z částí bytového projektu, který firma staví na Hagiboru u metra Želivského. Podobné dobrovolné příspěvky v posledních letech vyjednávají i jiné městské části, metodiku pro jejich sjednávání připravuje pražský magistrát.

V Praze by měl od července fungovat domov pro seniory a nemocné bez domova

V Praze by měl od července začít fungovat nový domov pro seniory a nemocné bez domova. Zařízení s názvem Přístav, které vznikne v Zahradním Městě, nabídne postupně 50 míst. Provozovat ho bude Armáda spásy (AS). Projekt dnes na tiskové konferenci představili národní ředitel sociálních služeb AS Jan František Krupa a radní hlavního města Milena Johnová (Praha Sobě).

Desítky lidí si v Praze připomněly 79. výročí atentátu na Heydricha

Desítky lidí si dnes v Praze u pomníku Operace Anthropoid připomněly 79. výročí útoku na zastupujícího říšského protektora v Čechách a na Moravě Reinharda Heydricha. Vzpomínkové akce na počest hrdinství československých parašutistů, kteří v těchto místech 27. května 1942 zaútočili na Heydrichovo auto, se zúčastnil také slovenský velvyslanec Rastislav Káčer a zástupkyně britského velvyslanectví Lucy Hughesová. Mezi přítomnými byli také zástupci Junáka, Sokola a klubů vojenské historie. Dorazila také praneteř Jana Kubiše Dagmar Raupachová.

Praha 3 vypsala tendr na opravu panelového domu v Táboritské

Radnice Prahy 3 vyhlásila tendr s odhadovanou hodnotou 188 milionů korun bez DPH na opravu panelového domu v Táboritské ulici u zastávky tramvaje Olšanské náměstí. Informovala o tom mluvčí radnice Zuzana Křížková a vyplývá to z věstníku veřejných zakázek. Praha 3 postupně rekonstruuje panelové domy určené k privatizaci. V únoru vybrala v soutěži firmu Subterra, která za 158,7 milionu korun bez daně rekonstruuje panelový dům v Blahoslavově a Roháčově ulici.

Policie stíhá čtyři lidi za padělání bankovek měny euro

Policie obvinila čtyři lidi z padělání bankovek měny euro v celkové výši přes 1,5 milionu eur (zhruba 39,6 milionu korun). Tři ze zadržených stíhá také za podvod. Všem hrozí osm až 12 let vězení. Dnes o tom informoval mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej.

Policie hledá svědka napadení policisty v civilu v autobuse v Praze 3

Pražská policie hledá svědka, který si natočil na mobilní telefon incident, jenž se stal 10. května večer v autobuse na zastávce Želivského v Praze. Muž a žena tam podle kriminalistů napadli policistu v civilu, který reagoval na jejich vulgární napadání řidiče autobusu. Podobu hledaného svědka policie zveřejnila na svém webu.

Muž v Praze 4 podle policie znásilňoval ženy pod záminkou fotografování

Kriminalisté hledají ženy, které mohly být znásilněny pod záminkou pořízení profesionálních fotografií v bytě v Praze 4 na Opatově. Sedmatřicetiletý muž nabízel focení v mléčné nebo také barevné vaně, ženy pak omámil a sexuálně zneužil. Policie ho obvinila ze znásilnění, hrozí mu až deset let vězení. Na webu o tom informoval mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Praha 5 kritizuje magistrát kvůli zúžení na Plzeňské

Vedení Prahy 5 kritizuje magistrát za dopravní opatření, kterým zúžil Plzeňskou ulici do jednoho jízdního pruhu v Motole. Podle radnice to zkomplikovalo provoz na frekventované ulici, která je klíčová pro příjezdy a výjezdy sanitek do motolské nemocnice.

Na Masarykově nádraží jely ráno vlaky proti sobě, strojvedoucí stihli zastavit

Na pražském Masarykově nádraží jely ráno dva vlaky proti sobě. Vlak z Mladé Boleslavi směřující na nádraží projel návěstidlo zakazující jízdu, z nádraží už vyjížděl vlak do Milovic. Strojvedoucí stihli sami včas zastavit, ke srážce nedošlo, nikomu se nic nestalo. Provoz na Masarykově nádraží je omezen, vyplývá z webu Českých drah.

Olga Sommerová nahradí ve Sněmovně poslance Feriho

Dokumentaristka Olga Sommerová nahradí 1. června ve Sněmovně poslance Dominika Feriho, který na svůj mandát rezignuje poté, co jej v médiích několik žen obvinilo ze sexuálního obtěžování a násilí.

Novým pražským zastupitelem je Hora (Piráti), nahradil Komrskovou

Nový pražský zastupitel Jan Hora (Piráti) na dnešním zasedání městského zastupitelstva složil slib. V zastupitelském sboru nahradil bývalou zastupitelku Janu Komrskovou (Piráti). Nynější změna je v tomto volebním období několikátou v zastupitelském klubu Pirátů. Zastupitelstvo má 65 členů a Piráti mají 13 mandátů.

Pohonné hmoty v Praze od minulého týdne nepatrně zdražily

Pohonné hmoty v Praze v uplynulém týdnu nepatrně zdražily. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v metropoli prodává v průměru za 32,78 koruny, před týdnem byl o haléř levnější. Nafta zdražila o tři haléře, za litr teď řidiči dají průměrně 30,54 koruny. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. Praha má nadále nejvyšší ceny paliv ze všech krajů.

Pražská TOP 09 projedná změnu na kandidátce do sněmovních voleb

Pražská organizace TOP 09 dnes projedná změnu na kandidátce do podzimních sněmovních voleb. Hledat bude kandidáta, který obsadí čtvrté místo na volební listině. Uvolnilo se poté, co Dominik Feri oznámil, že v říjnových volbách kandidovat nebude. Poslance Feriho podle médií několik žen obvinilo ze sexuálního obtěžování a násilí. Z téhož důvodu Feri v úterý rezignoval na poslanecký mandát. První náhradnicí za Feriho do Sněmovny je podle výsledků voleb v roce 2017 dokumentaristka Olga Sommerová. Ta by dnes měla oznámit, zda Feriho v poslanecké lavici do voleb nahradí.

Zastupitelé Prahy projednají klimatický plán či výpadek příjmů z hazardu

Pražští zastupitelé se budou dnes zabývat klimatickým plánem města do roku 2030. Hlavní město by mělo investovat 230 miliard korun do opatření snižujících emise oxidu uhličitého. Zastupitelé budou jednat také o stavbě nádrže na Václavském náměstí, kompenzaci městským částem za výpadek příjmů způsobený zákazem heren nebo založení nadačního sociálního fondu hlavního města. Projednají také situaci kolem restauračních zahrádek.

PRAHA: 27. ZASEDÁNÍ ZASTUPITELSTVA HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY 

27. jednání Zastupitelstva hlavního města Prahy se koná ve čtvrtek 27. května 2021.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 27.5.2021