Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 28.5.2021

Od pondělí se v Česku výrazně rozvolní protiepidemická opatření. Poslední květnový den se s řadou omezení otevřou vnitřní prostory restaurací, bazény, sauny, wellness, kluby, diskotéky, herny či kasina. O nečekaně rychlém rozvolnění kabinet podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) rozhodl nikoliv v reakci na zlepšující se epidemickou situaci, ale kvůli rozsudku Nejvyššího správního soudu. Podle soudu totiž nelze uzavírat služby plošně.

Pražská burza dnes odevzdala část čtvrtečních zisků, dolů ji táhla hlavně Erste

Po čtvrtečním vzestupu dnes pražská burza ztrácela. Index PX oslabil o 0,12 procenta na 1163,51 bodu. Dolů ho táhla především emise bankovní skupiny Erste. Opačným směrem na index působily akcie technologické firmy Avast či Komerční banky. Vyplývá to z údajů na burzovním webu. Česká měna dnes ztrácela vůči euru i dolaru.

Koruna dnes jen mírně oslabila k euru, výrazněji k dolaru

Česká měna dnes k euru opět zakončila jen s mírnou změnou, oslabila o tři haléře na 25,46 Kč/EUR. Vůči dolaru koruna proti čtvrtečnímu závěru ztratila sedm haléřů a kolem 17:00 se obchodovala na 20,91 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online.

Praha chce zlepšit plynulost průjezdu Blankou

Pražský magistrát zkušebně změní dopravní režim na připojovací rampě z tunelového komplexu Blanka do ulice V Holešovičkách v oblasti Pelc-Tyrolky. Namísto stávajícího jednoho pruhu tam budou dva. V dnešní tiskové zprávě o tom informoval mluvčí města Vít Hofman. Opatření má zlepšit plynulost dopravy a snížit omezování vjezdu aut do komplexu. Testovací provoz úpravy potrvá zhruba tři měsíce.

Oprava a výtahy ve stanice metra Jiřího z Poděbrad vyjde na 1,3 miliardy Kč

Rekonstrukce a vybudování bezbariérového vstupu stanice pražského metra A Jiřího z Poděbrad vyjde dopravní podnik (DPP) na 1,3 miliardy korun. Práce provede konsorcium firem Strabag a AŽD. Prodloužení tramvajové tratě ze Sídliště Barrandov do Holyně pak bude stát 169 milionů a vybuduje jej firma Strabag Rail. Obě firmy vybral DPP ve výběrových řízeních. Jiřího z Poděbrad bude kvůli opravám na deset měsíců uzavřena.

Magistrát zruší zúžení na Plzeňské ulici kritizované Prahou 5

Na pražské Plzeňské ulici v Motole budou auta opět jezdit dvěma pruhy v každém směru. Magistrát zruší nynější zúžení do jednoho pruhu, které kritizovala radnice Prahy 5. Na dotaz to uvedl mluvčí Prahy Vít Hofman. Praha 5 ve čtvrtek uvedla, že zúžení na frekventované ulici komplikuje příjezdy a výjezdy sanitek do motolské nemocnice.

Praha 10 opraví nevyužívanou secesní školu na Strašnické

Praha 10 za 205 milionů korun opraví secesní základní školu u stanice metra Strašnická. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí městské části Jan Hamrník. Radnice na to dostane od magistrátu dotaci 80 milionů korun, schválili na čtvrtečním jednání městští zastupitelé. Městská část již má podle mluvčího stavební povolení a připravuje vypsání veřejné zakázky. Škola by se dětem měla znovu otevřít v září 2023.

V Praze v pondělí otevřou jen některé taneční kluby

Jeden z největších klubů v Praze, taneční a hudební klub Karlovy Lázně, se v pondělí 31. května otevírat nebude, přestože to dnešním rozhodnutím vláda umožnila. Rozhodnutí vlády, podle kterého taneční kluby a diskotéky sice od pondělka mohou otevřít, ale nesmí se v nich tančit, označila za nesmyslné. Naopak latino bar La Macumba na Smíchově se otevřít chystá.

Pražské letiště hledá novou taxislužbu, cestující by měli znát cenu předem

Taxislužba bude na pražském letišti fungovat jinak než doposud, cestující by měli znát cenu cesty dopředu. Letiště nyní připravuje výběrového řízení na provozovatele smluvní taxislužby, mezi jehož hlavní podmínky bude vedle kvality služeb patřit právě garance ceny taxislužby předem. S vítězem tendru letiště uzavře pětiletou smlouvu, nový provozovatel by měl zahájit provoz od ledna příštího roku.

On pondělí se otevřou kluby i diskotéky, nebude se ale smět tancovat

Od pondělí se budou moci s režimovými opatřeními otevřít hudební, herní, taneční či společenské kluby a diskotéky. Na rozdíl například od restaurací a dalších služeb návštěvníci budou muset mít antigenní či PCR testy na koronavirus provedené zdravotníkem, nikoli samotesty.

V Praze přibylo za uplynulých sedm dní 410 případů, o 228 míň než o týden dříve

Laboratoře v Praze za uplynulých sedm dní odhalily 410 nakažených koronavirem. V mezitýdenním srovnání je to o 228 potvrzených případů méně. Epidemie koronaviru tak v hlavním městě stejně jako v celé republice dál slábne. Počet nakažených za týden na 100.000 obyvatel, ze kterého vláda vychází při uvolňování protiepidemických opatření, klesl v metropoli k dnešku na 31, před týdnem to bylo 48 nových případů na 100.000 za posledních sedm dní. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Počet nových případů covidu byl ve čtvrtek opět nejnižší za všední den od září

Počet nově potvrzených případů nemoci covid-19 v Česku byl ve čtvrtek opět nejnižší za všední den od loňského 1. září. Přibylo 505 nakažených, což je zhruba o čtvrtinu méně než před týdnem. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes na twitteru uvedl, že ve středu a čtvrtek bylo přes 100.000 očkovaných proti covidu-19 za den, což je rekordní množství. Ministerstvo zatím údaje o očkovaných za čtvrtek nezveřejnilo a za středu udává asi 97.000 podaných dávek vakcín.

V celé zemi se bude konat Noc kostelů, otevřou se kaple, chrámy i věže

Po celé zemi se dnes večer a v noci otevřou stovky kostelů, kaplí a modliteben, aby přivítaly návštěvníky Noci kostelů. Do letošního ročníku se přihlásilo přes 1200 objektů a pořadatelé připravili téměř 4500 programů. Uskutečnit je umožňuje rozvolňování protiepidemických opatření. Prohlídky je zatím možné absolvovat individuálně, v omezeném počtu účastníků je ale možné poslouchat přednášky či koncerty. Téma letošní Noci kostelů je ekologie.

Praha vyzvala senátory a poslance, ať neschválí nový stavební zákon

Pražský magistrát vyzval senátory a poslance, aby nakonec neschválili nový stavební zákon, který ve středu prošel ve Sněmovně. Zákon by měla předělat a projednat politická reprezentace, která vzejde z podzimních voleb. Rozhodli o tom ve čtvrtek pozdě večer městští zastupitelé. Zároveň se usnesli, že zákon vykazuje nedostatky a nemá podporu napříč politickým spektrem. Vedení města dlouhodobě tvrdí, že norma jde opačným směrem, než je žádoucí, a to ke státní centralizaci namísto většího zapojení místních samospráv do povolování staveb a územního plánování. Stavební proces navíc ani nezrychlí, míní pražští politici

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 28.5.2021