Přinášíme informace o rozhodnutích 27. zasedání ZHMP…

27. zasedání ZHMP, se opět protáhlo až do pátečních ranních hodin. Trvalo skoro 19 hodin. Neslo se opět v duchu konfliktů mezi koalicí a opozicí. Zvláště u témat schvalování klimatického plánu a s ním spojeného mýta v centru města. Dlouhá debata se také vedla kvůli nevyvěšení vlajky Izraele na magistrátě. Spor byl také o šetření nákupu bytu, dnes již bývalého ministra zdravotnictví na Praze1, Petra Arenbergera. Zastupitelstvo také vyzvalo poslance a senátory, aby neschvalovali nový stavební zákon…

Psali jsme zde:


27. zasedání ZHMP jsme sledovali zde:

Souhrn rozhodnutí pražských zastupitelů na 27. zasedání ZHMP:

Praha odložila rozhodnutí o kompenzaci výpadku příjmů z hazardu radnicím

Pražští zastupitelé dnes odložili rozhodnutí o způsobu finanční kompenzace městským částem při výpadku příjmů z hazardu po zrušení všech heren. Peníze vybrané na odvodech z loterií a her původně plánovalo vedení města nahradit prostřednictvím každoročních příspěvků na žáka. Na základě připomínek opozice nakonec zastupitelé projednání dokumentu odložili na červnové zasedání. Výpadek příjmů radnic je nyní očekáván přibližně 200 milionů korun.

Do výstavby nebo oprav škol investuje Praha letos 303 milionů Kč

Do výstavby nebo rekonstrukcí základních a mateřských škol investuje pražský magistrát letos 303 milionů korun. Jedním z cílů je zvýšit kapacitu škol. Peníze půjdou do 12 projektů. Rozhodli o tom dnes zastupitelé hlavního města. Zřizovateli mateřských a základních škol jsou jednotlivé městské části, mezi které magistrát částku rozdělí.

Pražští zastupitelé schválili založení sociálního nadačního fondu

Pražští zastupitelé dnes schválili založení Sociálního nadačního fondu hlavního města Prahy. Cílem je posílit sociální a bytovou politiku města. Fond se zaměří například na podporu pěstounské péče, samostatný život lidí se zdravotním postižením, sociální bydlení či řešení problémů dalších lidí v tíživých situacích. Město do něj vloží v začátku deset milionů korun, které následně navýší. Na správné fungování fondu dohlédne sedmičlenná dozorčí rada.

Magistrát přijal od Prahy 8 splátku půjčky na dostavbu Centra Palmovka

Pražský magistrát přijal od Prahy 8 splátky zhruba 55,2 milionu korun z půjčky 300 milionů korun na dostavbu Centra Palmovka. Rozhodli o tom dnes pražští zastupitelé. Půjčku dostala radnice před zhruba třemi roky. Budova měla být dokončena podle dohody uzavřené při poskytnutí půjčky do 30. června 2019, což se nestalo, a město chce proto peníze zpět. Kdy radnice vrátí městu i zbylé peníze, zatím není jasné. Městská část se v několika posledních letech potýká s finančními problémy.

Majitelé restaurací v centru Prahy kritizovali omezení zahrádek

Majitelé některých restaurací v Praze 1 si dnes na jednání pražského zastupitelstva stěžovali na rušení nebo omezení svých předzahrádek v historickém centru města. Bude to podle nich likvidační. Vedení města kritizovali za to, že v době pandemie covidu-19, která znamenala pro pohostinství těžkou ránu, podnikatele tímto způsobem dále postihuje. Někteří obyvatelé Prahy 1 naopak postup magistrátu na jednání podpořili. Zástupci města uvedli, že zahrádky nemohou překážet chodcům nebo blokovat památky.

Dobrovolní hasiči v Praze dostanou 9,7 milionu Kč na obnovu techniky

Dobrovolní hasiči v Praze dostanou dohromady 9,7 milionu korun na obnovu techniky. Peníze rozdělí magistrát mezi jednotlivé městské části, které jsou zřizovateli jednotek. Rozhodli o tom pražští zastupitelé. V hlavním městě fungují skoro čtyři desítky jednotek dobrovolných hasičů. Podílet se na financování jednotek dobrovolných hasičů ukládá Praze zákon.

Na projekty pro životní prostředí dá Praha letos opět 40 milionů Kč

Pražský magistrát letos rozdělí na dotacích pro životní prostředí 40 milionů korun, což je stejně jako loni. Podpoří 179 projektů od 110 žadatelů. Rozhodli o tom pražští zastupitelé, jejichž jednání se protáhlo ze čtvrtka do dneška. Peníze půjdou na projekty v sedmi oblastech včetně veřejné zeleně nebo adaptace na klimatickou změnu. Nejvíc projektů, které město finančně podpoří, se týká ekologické výchovy. Část žádostí, kdy žadatelé dostanou méně než 200.000 korun, už schválili pražští radní.

Praha vyzvala senátory a poslance, ať neschválí nový stavební zákon

Pražský magistrát vyzval senátory a poslance, aby nakonec neschválili nový stavební zákon, který ve středu prošel ve Sněmovně. Zákon by měla předělat a projednat politická reprezentace, která vzejde z podzimních voleb. Rozhodli o tom ve čtvrtek pozdě večer městští zastupitelé. Zároveň se usnesli, že zákon vykazuje nedostatky a nemá podporu napříč politickým spektrem. Vedení města dlouhodobě tvrdí, že norma jde opačným směrem, než je žádoucí, a to ke státní centralizaci namísto většího zapojení místních samospráv do povolování staveb a územního plánování. Stavební proces navíc ani nezrychlí, míní pražští politici.

Praha schválila klimatický plán, opozice ho nepodpořila

Praha má klimatický plán, podle kterého má do roku 2030 investovat zhruba 230 miliard korun do 69 opatření zaměřených na snížení emisí oxidu uhličitého v metropoli o 45 procent, k čemuž se město zavázalo v roce 2019. Dokument po čtyřhodinové diskusi schválili zastupitelé. Většinu potřebných peněz chce magistrát získat z evropských fondů. Většina zastupitelů opozičních ODS a ANO plán nepodpořila, vesměs argumentovali tím, že je nereálný a nedostatečně připravený.

Byt v Bolzanově ulici

Prodej bytu v Bolzanově ulici na Praze 1 dnes již bývalému ministru zdravotnictví Petru Arenbergerovi (za ANO) by měl primárně řešit kontrolní výbor radnice Prahy 1, teprve potom by se jím měl zabývat kontrolní výbor magistrátu. Na jednání pražských zastupitelů to řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Zařadit kauzu na program jednání navrhoval poslanec a starosta Prahy 7 Jan Čižinský (Praha Sobě). Praha 1 v roce 2018 prodala Arenbergerovi byt o rozloze téměř 250 metrů čtverečních, při prodeji bylo ale údajně porušeno několik podmínek privatizace.

Vlajka Izraele

Pražský magistrát bude každoročně 14. května k výročí vzniku státu Izrael nasvěcovat Petřínskou rozhlednu v jeho barvách. Původně jednali o návrhu vyvěšovat v tento den na budovu Nové radnice a Škodova paláce izraelskou vlajku, to ale neschválili. Magistrát každoročně vyvěšuje na svou budovu vlajky na podporu například menšin nebo běloruské opozice. Izrael vznikl 14. května 1948.

Nová budova filharmonie na Vltavské

Pražští zastupitelé schválili návrh memoranda s ministerstvem kultury o spolupráci při přípravě a stavbě plánované nové budovy filharmonie na Vltavské. Kromě toho také vzali na vědomí studii, podle které by mohli asi pětimiliardové náklady na stavbu nést kromě města a státu také soukromí investoři. Podle navrženého harmonogramu by budova mohla stát v roce 2032.

Novým pražským zastupitelem je Hora (Piráti), nahradil Komrskovou

Nový pražský zastupitel Jan Hora (Piráti) na zasedání městského zastupitelstva složil slib. V zastupitelském sboru nahradil bývalou zastupitelku Janu Komrskovou (Piráti). Nynější změna je v tomto volebním období několikátou v zastupitelském klubu Pirátů. Zastupitelstvo má 65 členů a Piráti mají 13 mandátů.

Zasedání ZHMP skončilo v pátek 28.5.2021 ve 3 hodiny ráno. Další ZHMP, se koná 17.6.2021.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 28.5.2021

Psali jsme zde: