Ve Varšavě město zužuje silnice, vyvolalo tím však odpor obyvatel…

Varšavská radnice se rozhodla zužit silnice ve městě a část silnic otevřít jako cyklostezky. To se však nelíbí mnoha obyvatelům. Ve Varšavě jsou už teď na denním pořádku dopravní zácpy. Neexistuje ani okruh, který by Varšavu odděloval od velké dopravní zátěže. 

Vznikla iniciativa „Zastavte dopravní zácpy“

Během včerejšíí konference před ředitelstvím Městského úřadu silnic protestovala proti zužení ulic nově zřízená sociální iniciativa „Zastavte dopravní zácpy“. Padl také návrh, který měl odvolat ředitele ZDM Łukasze Puchalského. Jak informovali organizátoři konference, nová iniciativa „nesouvisí s žádnou politickou stranou a představuje obyvatele Varšavy“. Vyzvali také všechny obyvatele Varšavy, aby se k ní připojili.

Městský silniční úřad zužil mnoho silnic: Jana Pawła II, Górczewska, al. Niepodległości, Grochowska, Świętokrzyska. Plánuje zužit ulice Puławska, ulici Krucza a Washington Avenue. Náměstí Zbawiciela a pl. Wilson. Nejedná se o metodu, která by zvýšila způsob, jakým se lidé pohybují po našem městě – řekl Marek Borkowski, radní Praga-Południe během čtvrteční konference. Hovořil také o problémech obyvatel Prahy (městská čtvrť ve Varšavě), kteří „by se chtěli do centra dostat rychle a efektivně, bez zbytečných dopravní zácpy“. – Zúžení Aleje Jerozolimskie tento přístup ještě znesnadní – dodal radní. Poznamenal také, že „nejde jen o řidiče, ale také o dodavatele nebo možnost projíždět speciálními vozidly.“ V tom můžete pomoci, aniž byste zúžili ulice.

ZDM by se měl starat o stav silnic a stavět nové. Obyvatelé už 15 let čekají na dokončení takzvaného malého okruhu v centru města. Varšava nemá řádný okruh a na Grotském mostě jsou každodenní kolize a obrovské dopravní zácpy – vyjmenoval radní – Možná by se o to mělo postarat ZDM, ovšem ne zúžením ulice – dodal.

Advokát Paweł Budrewicz ze sdružení„Mám rád město“ poznamenal, že „myšlenky ZDM týkající se zúžení ulic a likvidace parkovacích míst by neprošly, kdyby se konalo nejjednodušší referendum.“

Je nutná radikální změna ve strategii rozvoje města a především změna ve fungování ZDM. Že by se z „Úřadu pro ničení měst“ stala Správa městských komunikací. To umožní zotavení města pro obyvatele Varšavy – dodal Budrewicz.

Paweł Skwierawski představil požadavky na ZDM a město. – Chceme zastavit provádění těchto iniciativ (zúžení ulic – pozn. Red.) A provádět důkladné veřejné konzultace. Žádáme rezignaci nebo odvolání ředitele ZDM Łukasze Puchalského, uvedl.

Oznámil také, že v případě pokračování tohoto stylu, „jsme připraveni na eskalaci protestů“.

Autor: Redakce, Praha, ČR, TVP, Varšava, Polsko, 28.5.2021

Zdroj:

https://regiony.tvp.pl/54033338/ratusz-chce-zakorkowac-miasto-sprzeciw-radnych-i-dzialaczy