Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 29.5.2021

V Česku v pátek přibylo 454 potvrzených případů nemoci covid-19, to je o 217 méně než před týdnem. Za všední den je to nejnižší denní přírůstek počtu nakažených od loňského 28. srpna. Nových případů nákazy za poslední týden v přepočtu na 100.000 obyvatel bylo v pátek 32, o den dřív 34. Zároveň v mezitýdenním srovnání přibylo o zhruba 5600 lidí naočkovaných proti covidu, v pátek zdravotníci dali téměř 99.700 injekcí s vakcínou.

Mimořádný sjezd a volba nového vedení KSČM do říjnových voleb nebude

Mimořádný sjezd KSČM, na kterém by strana ještě před říjnovými sněmovními volbami zvolila nové vedení, se neuskuteční. Rozhodl o tom dnes ústřední výbor strany na žádost třetiny okresních organizací. Předseda KSČM Vojtěch Filip, který chce komunisty dovést až k volbám, po jednání novinářům řekl, že žádost byla motivována snahou o co nejlepší přípravu na volby. „Nakonec jsme se shodli, že příprava je dostatečná a má dynamiku a že sjezd nebudeme organizovat,“ uvedl. Sjezd strany s volbou nového vedení se tak uskuteční až v listopadu, tedy po volbách.

V Praze přistál speciál z Moskvy pro vyhoštěné zaměstnance ruské ambasády

Na pražském ruzyňském letišti dnes kolem 11:30 přistál první vládní speciál z Moskvy, který má do Ruska dopravit diplomaty a zaměstnance ruského velvyslanectví vyhoštěné z Česka kvůli kauze Vrbětice. Na 14:30 je naplánován odlet. Informace o letu potvrdila mluvčí Letiště Praha Klára Divíšková. Do konce května by měly podle rozhodnutí české vlády opustit ruskou ambasádu desítky diplomatů a zaměstnanců. Další letadlo má pro ně přiletět v pondělí.

V pátek v ČR přibylo 454 případů covidu, nejméně za všední den od 28. srpna

V Česku v pátek přibylo 454 potvrzených případů nemoci covid-19, to je o 217 méně než před týdnem. Za všední den je to nejnižší denní přírůstek počtu nakažených od loňského 28. srpna. Nových případů nákazy za poslední týden v přepočtu na 100.000 obyvatel bylo v pátek 32, o den dřív 34. Zároveň v mezitýdenním srovnání přibylo o zhruba 5600 lidí naočkovaných proti covidu, v pátek zdravotníci dali téměř 99.700 injekcí s vakcínou. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Komunisté dnes rozhodnou, zda v létě budou měnit vedení

Vedení komunistů dnes rozhodne, zda uspořádá volební sjezd ještě před říjnovými sněmovními volbami. O volbu nového vedení usiluje třetina okresních organizací KSČM, požádala proto o svolání sjezdu v létě. Kvůli epidemii koronaviru komunisté sjezd odložili už několikrát, poprvé loni v dubnu. Předseda strany Vojtěch Filip, který KSČM vede přes 15 let, loni po podzimním debaklu komunistů v krajských volbách uvedl, že znovu kandidovat na předsedu nebude.

Lidé při Noci kostelů vyrazili na mše, prohlídky i výtvarné dílny

Několik desítek lidí se v pátek večer vydalo při Noci kostelů na zádušní mši za zemřelé na covid-19 v katedrálním chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici. Další čekali na komentovanou prohlídku. Zájem byl rovněž o prohlídku nedalekého kostela sv. Václava na Zderaze. Rodiče s dětmi se vydali také ke Komunitnímu centru Matky Terezy na Hájích nebo kostelu Stětí sv. Jana Křtitele v Hostivaři, kde se konaly dílny pro děti. Program v kostelech končil večer postupně, do některých mohli lidé zajít až téměř do půlnoci. Do akce se v hlavním městě zapojilo 127 kostelů. Lidé museli mít při jejich návštěvě kvůli pandemii covidu-19 roušky a museli dodržovat rozestupy.

Do Prahy dnes přiletí první speciál z Moskvy pro zaměstnance ruské ambasády

Do Prahy dnes přiletí první vládní speciál z Moskvy pro ruské diplomaty a zaměstnance velvyslanectví v ČR. Na ruzyňském letišti by letadlo Iljušin 96 mělo přistát v poledne. Následovat by mělo odbavení cestujících na třetím terminálu letiště, odlet je pak naplánován na 14:30. Přílet druhého letadla je v plánu v pondělí.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 29.5.2021