Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 30.5.2021

V Česku v sobotu přibylo 222 potvrzených případů nemoci covid-19, proti minulému týdnu jich bylo o třetinu méně. Nižší nárůst počtu nakažených, necelé dvě stovky, laboratoře naposledy zaznamenaly minulou neděli, nedělní čísla jsou ale většinou nižší než sobotní. Dál také klesá počet nově nakažených na 100.000 obyvatel za poslední týden. V sobotu to bylo 31 případů, předchozí den 32. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Praha loni hospodařila s přebytkem 8,9 miliardy Kč, meziročně nižším

Hlavní město jako celek loni hospodařilo s přebytkem 8,9 miliardy korun, což je o asi 5,8 miliardy meziročně méně. Příjmy dosáhly asi 96,9 miliardy a výdaje 88 miliard korun. Hospodaření ovlivnily mj. nižší běžné i kapitálové výdaje a mírně vyšší příjmy. Vyplývá to ze závěrečného účtu hospodaření, který v pondělí projednají městští radní. Praha měla pro loňský rok schválený rozpočet s příjmy asi 67 miliard a výdaji 90 miliard korun. Rozdíl město dorovnalo např. z peněz od státu. Rozpočet se průběžně mění podle aktuálního výsledku hospodaření.

Obraz od Toyen Noční slavnost se prodal za 36,48 milionu korun

Obraz Noční slavnost (Ohňostroj) od malířky Toyen se na dnešní aukci v Praze prodal za 30,4 milionu korun. I s aukční přirážkou za něj kupec zaplatí 36,48 milionu korun. Jde o třetí nejdražší dílo avantgardní autorky prodané na tuzemské aukci. Vyvolávací cena díla byla 20 milionů korun.

Do Vltavy v Praze skočil muž, policie ho našla po třech hodinách mrtvého

Pražští policisté a hasiči dnes pátrali ve Vltavě po muži, který dopoledne skočil do vody z Čechova mostu. Našli jej zhruba po třech hodinách na dně řeky, byl již mrtvý. Řekl to policejní mluvčí Jan Rybanský a na twitteru o tom informovali hasiči a záchranáři. Totožnost muže bude policie ověřovat, podle dokladů nalezených v místě, kde muž skočil, šlo podle mluvčího zřejmě o 24letého Poláka.

Policie zadržela muže, který podle ní napadl nožem revizora v tramvaji

Pražští policisté zadrželi muže, který v sobotu večer v tramvaji napadl s nožem v ruce revizora. Zadržený podle nich zaútočil na revizora nečekaně zezadu a způsobil mu zranění v horní části těla. Uvedl to dnes na webu policejní mluvčí Jan Rybanský. Právní kvalifikace skutku podle něj zatím nebyla stanovena. Zraněný skončil v nemocnici.

Policie hledá muže, který dnes skočil do Vltavy z Čechova mostu

Pražští policisté a hasiči pátrají ve Vltavě po muži, který dnes dopoledne skočil do vody z Čechova mostu. K události policisté vyjížděli po oznámení, které dostali kolem 9:45 a podle kterého muž stál na zábradlí mezi prvním a druhým pilířem a poté skočil do vody. Na místě jsou vedle poříční policie a potápěčů od hasičů i záchranáři, doplnil mluvčí. Více informací k události zatím neměl.

Policie od noci vyšetřuje potyčku dvou skupin v centru Prahy

Policie od dnešní noci vyšetřuje potyčku dvou skupin v centru Prahy. Podle informací policejního mluvčího Jana Rybanského skupina osmi lidí napadla pět lidí, přičemž někteří byli zraněni. Útočníci utekli a napadení věc ohlásili. Případ je zatím prošetřován pro podezření z výtržnictví a pokoškození cizí věci, řekl Rybanský. Nevyloučil ale, že by se právní kvalifikace mohla následně změnit.

V sobotu přibylo v ČR 222 případů covidu, o třetinu méně než před týdnem

V Česku v sobotu přibylo 222 potvrzených případů nemoci covid-19, proti minulému týdnu jich bylo o třetinu méně. Nižší nárůst počtu nakažených, necelé dvě stovky, laboratoře naposledy zaznamenaly minulou neděli, nedělní čísla jsou ale většinou nižší než sobotní. Dál také klesá počet nově nakažených na 100.000 obyvatel za poslední týden. V sobotu to bylo 31 případů, předchozí den 32. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

ČSÚ: Byty v Česku od roku 1998 zdražily 4,25krát, inflace stoupla o tři pětiny

Ceny bytů v Česku od roku 1998 do konce roku 2019 vzrostly v průměru 4,25krát. Nejvíce ve Středočeském kraji, 5,25krát, naopak v Ústeckém kraji ani ne dvojnásobně. Míra inflace ve stejném období stoupla o 59,8 procenta. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Divadla začínají hrát, občerstvení ještě prodávat nemohou

Divadla v České republice sice mohou již pár dní přivítat diváky i do vnitřních prostor, více ale začnou hrát až od června. Soubory oprašují inscenace, které hrály v době před zavedením opatření proti šíření koronaviru, a chystají se uvádět premiéry naplánované na celou už končící sezonu. Mnohé scény plánují hrát i v létě. Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) chce při jednání vlády řešit situaci, kdy v divadlech a kinech nelze na rozdíl od restaurací od pondělí konzumovat občerstvení.

Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 29.5.2021

V Česku v pátek přibylo 454 potvrzených případů nemoci covid-19, to je o 217 méně než před týdnem. Za všední den je to nejnižší denní přírůstek počtu nakažených od loňského 28. srpna. Nových případů nákazy za poslední týden v přepočtu na 100.000 obyvatel bylo v pátek 32, o den dřív 34. Zároveň v mezitýdenním srovnání přibylo o zhruba 5600 lidí naočkovaných proti covidu, v pátek zdravotníci dali téměř 99.700 injekcí s vakcínou.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 30.5.2021