Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 31.5.2021

Testy v neděli potvrdily 113 nových případů onemocnění covid-19 v Česku, o 83 méně než před týdnem. Je to nejnižší denní nárůst od loňského 2. srpna, kdy do statistik přibylo 101 případů. Za posledních sedm dní přibylo v Česku 30 nových případů nákazy v přepočtu na 100.000 obyvatel. Lékaři aplikovali přes 34.400 dávek očkování proti novému koronaviru, nejvyšší nedělní počet od začátku vakcinace. Mezi kraji zůstává nejnižší incidenční číslo, udávající počet nově nakažených na 100.000 obyvatel za posledních sedm dnů, v Karlovarském kraji, a to necelých šest. Nejvyšší je tento údaj nadále ve Zlínském kraji se 49 případy. Od začátku loňského března se koronavirem nakazilo přes 1,66 milionu lidí. Zemřelo 30.108 z nich. V nemocnicích leželo v neděli 491 pacientů s covidem, z nichž 90 bylo v těžkém stavu. Je to nejnižší počet hospitalizovaných od poloviny září. Oproti závěru předchozího týdne ubylo 358 pacientů.

Ve smíchovském lihovaru bude před jeho demolicí letní kino

Před plánovanou demolicí smíchovského lihovaru se do jeho areálu mohou lidé přijít podívat na film. Letní kino tam bude provozovat blízká MeetFactory. Kromě tradičních střed, kdy se v létě promítá v MeetFactory již poněkolikáté, přibudou i pondělky s promítáním na jednu ze zdí lihovaru. Občerstvení zajistí bar, na kterém budou připravené i speciality inspirované lihovarskou minulostí, sdělila dnes mluvčí MeetFactory Zuzana Kolouchová.

Příjmy Prahy byly loni asi 96,9 miliardy Kč a výdaje 88 miliard Kč

Příjmy Prahy dosáhly v loňském roce asi 96,9 miliardy korun a výdaje 88 miliard Kč. Město jako celek tak loni hospodařilo s přebytkem 8,9 miliardy korun, což je o asi 5,8 miliardy Kč meziročně méně. Výsledek hospodaření dnes schválili pražští radní. Loni hospodaření ovlivnily mj. nižší běžné i kapitálové výdaje a mírně vyšší příjmy. Praha zároveň přišla kvůli pandemii covidu-19 o 5,5 miliardy korun. Propad zapříčinily nižší daňové a ostatní příjmy a vyšší výdaje na řešení dopadů pandemie. Opoziční ANO vyčítá městu nízké investice a vysoké běžné výdaje.

Školu U Elektry v Praze 9 postaví firmy PP 53 a SMP CZ

Základní a mateřskou školu U Elektry v Praze 9 postaví firmy PP 53 a SMP CZ. Ty s nabídkovou cenou 408,545.894 korun bez DPH v dubnu vyhrály výběrové řízení na dodavatele stavby. Praha 9 coby investor dnes konsorciu firem předala staveniště. Budova by měla být postavená za dva roky.

Šéfovi pražského letiště Řehořovi končí smlouva, stát vypíše výběrové řízení

Šéfovi pražského ruzyňského letiště Václavu Řehořovi skončí v závěru června smlouva na post předsedy představenstva, jeho další setrvání je ale nejisté. Stát totiž vypíše výběrové řízení na pozici ve vedení Letiště Praha, řekl dnes Zdeněk Vojtěch z ministerstva financí. Řehoř je v čele letiště od roku 2014. Po výběrovém řízení by se mohl změnit i šéf představenstva.

Pražská burza v úvodu týdne stagnovala, mírně rostly ČEZ či Moneta, klesl Avast

Pražská burza v úvodu týdne stagnovala, PX klesl o nepatrných 0,07 procenta na 1162,71 bodu. Z předních emisí si mírně polepšily energetická firma ČEZ a Moneta Money Bank, naopak ztratil technologický Avast. Z menších emisí si necelé procento a půl připsaly Česká zbrojovka a nápojářská Kofola. Vyplývá to z údajů na burzovním webu. „Celkově se jednalo o poklidnou seanci s podprůměrným zobchodovaným objemem, na čemž se podepsalo především uzavření burz v Londýně a zámoří,“ podotkl Josef Dudek z Fio banky.

Zbylá část vyhoštěných zaměstnanců ruské ambasády odletěla z Prahy

Zbylá část vyhoštěných zaměstnanců ruského velvyslanectví dnes po 16:40 odletěla z ruzyňského letiště do Ruska. Do letadla, které zamířilo do Moskvy, nastoupilo odhadem šest až sedm desítek lidí. Česko museli ruští diplomati a zaměstnanci opustit kvůli kauze Vrbětice do konce května. Od úterý by na ruské ambasádě v Praze mělo působit sedm diplomatů a 25 administrativně-technických pracovníků.

Policie hledá uprchlého z psychiatrické léčebny v Praze, může být nebezpečný

Policie hledá třicetiletého pacienta, který dnes utekl z psychiatrické léčebny v pražských Bohnicích. Při útěku vykopl dveře. Je silně závislý na drogách a po jejich užití bývá agresivní. Může tak být nebezpečný.

Magistrát spustí kampaň v Praze jako doma, která má přilákat turisty

Pražský magistrát společně se svou firmou Prague City Tourism (PCT) spustí kampaň v Praze jako doma, která má do metropole nalákat turisty. Turisté budou, stejně jako loni, dostávat v červenci a srpnu za každou noc strávenou v hotelu speciální vouchery, na jejichž základě obdrží slevy či volné vstupy do vybraných muzeí, galerií nebo ZOO. ČTK to dnes řekli zástupci města, PCT a dopravního podniku (DPP). Praha kampaň spustila již loni a přilákala přes léto do města zhruba 70.000 návštěvníků. Podrobné informace a registrace jsou na stránkách V Praze jako doma.

Hygienická nařízení restaurace v Praze většinou dodržují

Restaurace v Praze ve většině dodržují předepsané hygienické postupy, zjistil dnes v navštívených podnicích zpravodaj. V jedné pivnici neměla obsluha nasazený respirátor a u výčepu bylo plno. Přitom je povoleno mít v restauraci pouze tolik lidí, kolik je v ní míst k sezení. Hostinští si jinak pochvalují počasí, které jim na zahrádky přivádí zákazníky. Interiéry restaurací jsou většinou poloprázdné.

Agentura: V Praze se loni uskutečnilo o 80 procent méně kongresů a konferencí

V Praze se loni podle společnosti Prague Convention Bureau uskutečnilo kvůli pandemii koronaviru o 80 procent méně kongresů, konferencí a podobných akcí. Jejich průměrná délka klesla o polovinu, a to z 2,65 na 1,32 dne. Přesto se oproti celosvětovému průměru pražským organizátorům podařilo přesunout 60 procent plánovaných akcí, zrušeno jich bylo šest procent. V globálním měřítku se jednalo o 44 procent, resp. 14 procent. Z původně do Prahy potvrzených asociačních kongresů a konferencí se čtvrtina uskutečnila virtuálně. Postupně však počet virtuálních akcí převýší tzv. hybridní akce, které spojují fyzickou a on-line účast. Vyplývá to z dat neziskové společnosti Prague Convention Bureau, která reprezentuje Prahu v kongresovém průmyslu.

Praha rozdělí na dotacích na výměnu topení až 17 milionů Kč

Praha letos rozdělí na dotacích v programu Čistá energie až 17 milionů korun. Peníze mohou lidé žádat například na výměnu kotlů za ekologičtější, instalaci tepelných čerpadel nebo fotovoltaiku na výrobu elektřiny pro vlastní spotřebu. Město tak chce podpořit zlepšení stavu ovzduší. Vyplývá to z materiálu, který schválili pražští radní. Město na dotacích od roku 1994, kdy program spustilo, vyplatilo přes 653 milionů korun.

Praha chce dát 33 milionů sborům dobrovolných hasičů

Pražský magistrát plánuje dát 14 městským částem celkem zhruba 33 milionů korun pro jejich sbory dobrovolných hasičů. Využijí je k rekonstrukci zbrojnic a nákupu vybavení. Dnes o tom rozhodli městští radní, ještě o tom budou hlasovat zastupitelé. V hlavním městě fungují skoro čtyři desítky jednotek dobrovolných hasičů. Podílet se na financování jednotek dobrovolných hasičů ukládá Praze zákon.

Pražští Piráti a Starostové chtějí kontaktní kampaní oslovit různé skupiny lidí

Piráti a Starostové v hlavním městě chtějí v následujících měsících kontaktní kampaní oslovit různé skupiny obyvatel. Program je podle jedničky pražské kandidátky koalice, nynější poslankyně a první místopředsedkyně Pirátů Olgy Richterové, sestaven pro každou životní situaci. Richterová, která koalici povede do podzimních voleb, to dnes řekla na tiskové konferenci. Druhým kandidátem koalice v metropoli je předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek. Pražským lídrem Starostů a nezávislých je místostarosta Prahy 6 Jan Lacina na třetím místě volební listiny.

Praha aktualizovala koncepci rozvoje tramvajových tratí

Pražský magistrát nechal aktualizovat koncepci rozvoje tramvajových tratí do roku 2030, která vznikla v roce 2017. Oproti původnímu dokumentu se obměnil seznam prioritních staveb, mezi které přibyla například trať v horní části Václavského náměstí nebo koleje na Strahov. Aktualizaci dnes schválili městští radní. Náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě) řekl, že město chce na rozvoj tramvajové sítě nadále čerpat evropské dotace.

Do Aquapalace Praha zatím vyrazili hlavně držitelé permanentek a rodiny s dětmi

Do nejnavštěvovanějšího tuzemského aquaparku Aquapalace Praha v Čestlicích dnes ráno vyrazili hlavně držitelé permanentek, vodní svět přilákal především rodiny s dětmi. V areálu je oficiální testovací místo na koronavirus, které je schopno návštěvníky okamžitě odbavit. V opatření, kterými typy testů je možné se prokázat, je zmatek, měla by pro všechny provozy platit jednotná pravidla, řekla generální ředitelka Aquapalace Praha Vladana Horáková. Kvůli nečekaně rychlému rozvolnění některé pražské bazény dnes otevřít nestihly.

Praha chce za 48,9 milionu Kč opravit školu v přírodě v Janských Lázních

Pražský magistrát vypíše veřejnou zakázku s odhadovanou hodnotou 48,9 milionu korun na rekonstrukce vily Duncan v Jánských Lázních, kterou využívá Dům dětí a mládeže hlavního města k pořádání škol v přírodě. Dnes o tom rozhodli městští radní. Opravy budou zahrnovat sanaci vlhkých sklepních prostor, zateplení, rekonstrukci technického zázemí budovy a úpravy dispozičního řešení.

Hospodaření pražských radnic skončilo loni přebytkem 428,95 milionu Kč

Hospodaření pražských městských částí skončilo loni celkově přebytkem 428,95 milionu korun, což je meziročně zhruba o polovinu méně. Příjmy městských částí dosáhly 15,7 miliardy korun a výdaje 15,3 miliardy. Hospodaření ovlivnilo zejména nižší čerpání kapitálových výdajů. Vyplývá to z účetní závěrky hlavního města, kterou dnes schválili pražští radní. Na chod městských částí dává hlavní město každoročně zhruba pět miliard korun.

Lidé v Praze ráno a dopoledne vyrazili do kaváren i stravovacích zón OC

Lidé v Praze dnes hned ráno a dopoledne vyrazili na snídani či kávu do kaváren. Vzhledem ke slunnému počasí si častěji, pokud to bylo možné, vybírali místa na zahrádkách než v interiérech. I návštěvníci obchodních center (OC) využili možnost dát si jídlo a pití na místě. Ve většině podniků je zřetelně umístěná informace o nutnosti dodržování rozestupů, o maximálním počtu lidí u stolu a vstupu s respirátorem. Sdělení, že na místě mohou konzumovat pouze lidé s negativním testem na koronavirus, očkovaní nebo ti, kteří v posledních 180 dnech prodělali nemoc covid-19, musejí zákazníci spíše hledat.

Národní muzeum prodlužuje egyptologickou výstavu do konce září

Národní muzeum prodlouží do konce září egyptologickou výstavu Sluneční králové, která měla skončit 6. června. Na výstavu, o niž je velký zájem, je možné přijít jen se vstupenkou z on-line rezervačního systému na konkrétní den a čas. On-line prodej vstupenek na první měsíc, tedy do 6. července, začal dnes v 11.00. Další termíny bude muzeum přidávat v závislosti na aktuálně platných protiepidemických opatřeních.

V neděli přibylo v Česku 113 případů covidu, nejméně od loňského 2. srpna

Testy v neděli potvrdily 113 nových případů onemocnění covid-19 v Česku, o 83 méně než před týdnem. Je to nejnižší denní nárůst od loňského 2. srpna, kdy do statistik přibylo 101 případů. Za posledních sedm dní přibylo v Česku 30 nových případů nákazy v přepočtu na 100.000 obyvatel. V sobotu to bylo 31. Lékaři aplikovali přes 34.400 dávek očkování proti novému koronaviru, nejvyšší nedělní počet od začátku vakcinace. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Trojici podchodu na hlavním nádraží v Praze čeká kompletní rekonstrukce

Trojici podchodů na hlavním nádraží v Praze čeká kompletní rekonstrukce. Stavba by měla začít na začátku příštího roku a podchody asi po roce rekonstrukce dostanou nový vzhled, který vzešel z architektonické soutěže. Dnes o tom informovala Správa železnic. Předpokládanou cenu rekonstrukce správa neuvedla. Do letošního srpna zároveň pokračuje stavba podchodu z nádraží na Žižkov.

Pražští radní projednají hospodaření města či podporu turismu

Pražští radní dnes projednají výsledek hospodaření města v loňském roce, které skončilo přebytkem asi 8,9 miliardy korun. Na programu zasedání je také aktualizace plánu rozvoje tramvajových tratí do roku 2030, podpora turismu v letošní sezoně nebo přidělení peněz na fungování sboru dobrovolných hasičů.

Hlavně restaurací a služeb se dnes týká rozvolnění proticovidových opatření

Ode dneška se v Česku dál zmírňují opatření proti šíření nemoci covid-19. Po rozhodnutí ministerstva zdravotnictví znovu otevřou po více než pěti měsících vnitřní prostory restaurací, zatím fungovaly jen jejich zahrádky. Provoz mohou obnovit také venkovní a vnitřní koupaliště a bazény, sauny, wellness, kluby, diskotéky, herny a kasina. Kongresů a dalších hromadných akcí se může zúčastnit více lidí než dosud a navýšen byl i povolený počet lidí sportujících ve vnitřních prostorách. Končí rovněž zákaz skupinových prohlídek památek nebo muzeí a mohou začít školy v přírodě. Ve většině případů se lidé dál ale musí prokazovat negativním testem na koronavirus, očkováním nebo potvrzením o prodělání nemoci covid-19.

Jednání rady hl.m. Praha

https://www.praha.eu/public/20/40/67/3273143_1155721_Prg_20_Rada_2021.pdf

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 31.5.2021