Milion chvilek v Praze demonstruje proti Benešové, chce její demisi

Příznivci spolku Milion chvilek demonstrují v Praze proti ministryni spravedlnosti Marii Benešové (za ANO). Požadují zároveň, aby nového nejvyššího státního zástupce vybrala až nová vláda. Demonstranti se krátce po 17:30 vydali na pochod z Albertova k ministerstvu spravedlnosti, kde chtějí zanechat petici požadující odstoupení Benešové. Protest plánují zakončit na Václavském náměstí. Pochodu se podle odhadu účastní asi tisíc lidí.

Pražská burza dnes vylepšila své maximum od počátku srpna 2011

Pražská burza se dnes vrátila k růstu a vylepšila své maximum z počátku srpna 2011. Index PX stoupl o 0,95 procenta na 1173,71 bodu. Téměř čtyři procenta přidaly akcie Komerční banky. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna zpevnila k euru i dolaru.

Restauratéři v Praze 2 nemusí do konce října platit poplatky za předzahrádky

Restauratéři v Praze 2 nebudou muset do konce letošního října platit poplatky za předzahrádky. Poplatky radnice odpustila také dalším prodejcům a farmářům. Důvodem je zmírnění dopadů pandemie covidu-19. Městská část letos v únoru například nabídla podnikatelům možnost požádat o slevu nájemného nebytových prostor. Odpuštění poplatku schválil do konce července restauratérům také magistrát.

Původní babybox v Praze 6 nahradil nový, automatický s klimatizací

Více komfortu nabídne odloženým novorozencům nový babybox na budově radnice městské části Prahy 6. Schránka, kam lze umístit nechtěné dítě a zachránit mu tak život, je v Jilemnického ulici od roku 2010. Původní babybox nahradila modernější verze, která lépe vyhovuje bezpečnostním požadavkům spojeným s provozem babyboxu. Při příležitosti zprovoznění nového babyboxu na dejvické radnici to řekli zakladatel sítě babyboxů Ludvík Hess a konstruktér nové podoby babyboxu Zdeněk Juřica. Od roku 2005, kdy byly uvedeny do provozu první babyboxy v Praze a v Brně, je v Česku 79 babyboxů.

V pražské ulici Nekázanka jsou těžkooděnci, prověřují ozbrojené vloupání

Policie v pražské ulici Nekázanka prověřuje informaci o vloupání do bytu ozbrojenými pachateli. Ulice je uzavřena, na místě jsou těžkooděnci v neprůstřelných vestách a přilbách. Policie to uvedla na twitteru. Mluvčí pražské policie Jan Daněk sdělil, že nové informace k případu bude policie dávat na twitter.

Investice Prahy bez započítání radnic loni stouply na 12,48 miliardy Kč

Investice hlavního města bez započítání městských částí dosáhly loni 12,48 miliardy korun, což je meziročně o 4,42 miliardy Kč více. Z původně plánovaných investic jde o 59,3 procenta částky. Nejvíc peněz šlo do dopravy a největší procento čerpání bylo v městské infrastruktuře. Vyplývá to z roční závěrky hospodaření města, kterou v pondělí schválili pražští radní. Vliv na čerpání investic měla pandemie covidu-19 a rovněž podmínky zadávání zakázek. Výši investic kritizuje opoziční ANO, podle něhož je vyčerpaná částka nízká.

V červnu se bude z pražského letiště létat do více než 70 destinací

Letecký provoz dál posiluje, během června budou letecké spoje z pražského letiště létat do více než 70 destinací. Velké oživení dopravy plánují například Ryanair nebo Smartwings, lety z Prahy obnoví i Iberia, Eurowings a Wizz Air. Dnes o tom informovalo Letiště Praha. Nabídka destinací se proti začátku května zvýší až dvojnásobně.

Policie v případu Feriho zahájila úkony trestního řízení

Policie zahájila úkony trestního řízení v případu bývalého poslance Dominika Feriho, kterého několik žen v médiích minulý týden obvinilo ze sexuálního obtěžování a násilí. V tiskové zprávě o tom dnes informoval mluvčí pražských policistů Jan Daněk. Prověřování podle něj policie vede pro podezření ze spáchání některého z trestných činů proti lidské důstojnosti v sexuální oblasti. Policisté zároveň vyzvali případné poškozené, aby je kontaktovaly. V případu dosud nebyl nikdo obviněn.

V pondělí testy odhalily 514 případů covidu, o čtvrtinu méně než před týdnem

V Česku v pondělí přibylo 514 potvrzených případů onemocnění covid-19. Je to nejnižší nárůst za první pracovní den od konce loňského srpna. V mezitýdenním srovnání klesl počet pozitivně otestovaných zhruba o čtvrtinu. Zdravotníci aplikovali téměř 90.000 dávek očkování, dosud nejvíc za pondělí. Počet plně naočkovaných lidí v Česku se blíží 1,5 milionu. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Potvrzení o testu, nákaze či očkování proti covidu si lidé mohou stáhnout z webu

Potvrzení o negativním testu, prodělané nemoci covid-19 nebo očkování si lidé mohou stáhnout na internetu z Očkovacího portálu občana na webu Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Doklad o bezinfekčnosti je potřebný například pro návštěvu hromadných akcí, restaurací nebo cestování do sedmi evropských zemí. V papírové podobě lze doklad získat v očkovacím centru nebo doklad o prodělané nákaze může vystavit praktický lékař.

Na středních školách začíná období ústních maturit, potrvá do 23. července

Na středních školách dnes začíná období ústních maturit. Ke zkouškám se podle Cermatu přihlásilo zhruba 73.000 maturantů. Kvůli epidemii koronaviru nebudou muset skládat jinak povinné ústní zkoušky z češtiny a z cizího jazyka. Čekají je dvě až tři zkoušky z předmětů podle oboru studia. Období ústních maturit potrvá do 23. července, o termínech v jednotlivých školách rozhodli jejich ředitelé.

Milion chvilek bude dnes v Praze opět demonstrovat proti Benešové

V Praze se dnes opět sejdou příznivci hnutí Milion chvilek za demokracii, aby demonstrovali za spravedlivou vládu. Svůj nesouhlas s počínáním ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO) chtějí dát najevo pochodem centrem Prahy a následným shromážděním na Václavském náměstí. Ministryni vyčítají například konec nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 1.6.2021