Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 2.6.2021

V úterý přibylo v Česku 475 potvrzených případů koronaviru, o 183 méně než před týdnem. Je to nejnižší úterní nárůst od konce loňského srpna. V uplynulých sedmi dnech bylo v Česku 26 nových případů nákazy v přepočtu na 100.000 obyvatel. Od začátku epidemie se v zemi covidem-19 prokazatelně nakazilo 1,662.256 lidí. Více než 1,621.000 z nich se z nemoci vyléčilo. S covidem zemřelo 30.126 lidí. V nemocnicích je nyní s koronavirem 468 lidí. Méně než 500 covidových pacientů bylo v zemi naposledy loni v polovině září. V těžkém stavu je 80 nakažených. Proti covidu je v Česku naočkovaných přes 1,5 milionu lidí. Celkový počet aplikovaných dávek vakcíny se blíží 5,5 milionu. V úterý podali zdravotníci 100.727 dávek vakcíny, čtvrtý nejvyšší počet za jeden den. Reprodukční číslo, které udává průměrný počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného, mírně kleslo na 0,78.

Pražská burza stagnovala, nejvíc se dařilo akciím pojišťovny VIG

Pražská burza dnes stagnovala. Index PX zpevnil o 0,01 procenta na 1173,82 bodu. Vzhůru ho táhly akcie pojišťovny VIG či likérky Stock. Brzdou pro výraznější posílení indexu byly emise Avastu a Komerční banky. Vyplývá to z údajů na burzovním webu.

Začíná rekonstrukce zahrady Strakovy akademie, přijde na 80 milionů korun

Reprezentativní charakter a kompoziční podobu, jakou měla v době svého vzniku na konci 19. století, má zahradě sídla vlády – Strakovy akademie, přinést v červnu zahajovaná rekonstrukce. Práce v zahradě u vltavského břehu budou trvat rok a kompletní rekonstrukce areálu bude stát téměř 80 milionů korun, informoval dnes úřad vlády. Cílem obnovy bude odstranění nešetrných zásahů z předchozích úprav, použita mají být moderní ekologická řešení.

Soud dal stranám čas na smírné řešení sporu o sousoší svatého Vojtěcha

Strany sporu o další vystavování sousoší svatého Vojtěcha, Radima a Radly ve svatovítské katedrále dostaly dnes od soudu čas k uzavření smíru. Podle soudce Filipa Lišky autorka díla Karla Vobišová Žáková tvořila sochu zcela jistě se záměrem veřejně ji vystavit. Její vzdálená příbuzná Viera Žáková i pražské arcibiskupství, které žena zažalovala, pak podle něj mají stejný cíl – umělkyni zviditelnit.

Vnučka Muchy: Epopej nemá být v Savarinu, ale na Zbraslavi, pak v Braníku

Vnučka malíře Alfonse Muchy a jedna z dědiček Jarmila Mucha Plocková nesouhlasí se záměrem Prahy umístit Slovanskou epopej na 25 let do budovy Savarin na Václavském náměstí. Než bude hotova samotná budova pro epopej, měla by být plátna podle ní na zámku na Zbraslavi. Následně by preferovala, aby po dohodě s majitelem vznikl nový prostor pro cyklus obrazů v Branických ledárnách. V e-mailovém rozhovoru to dnes sdělila Mucha Plocková. Cyklus tvoří 20 velkých pláten, která Mucha od roku 1910 maloval 18 let.

Praha 8 odpustila poplatek za předzahrádky i farmářské stánky

Restauratéři v Praze 8 nebudou muset do konce letošního září platit poplatky za předzahrádky. Poplatky radnice odpustila také dalším prodejcům a farmářům. Důvodem je zmírnění dopadů pandemie covidu-19. Odpuštění poplatku je platné od úterý 1. června. Odpuštění poplatku schválil do konce července restauratérům také magistrát a další městské části.

Žena vypadla z okna v sedmém patře, zachránili ji policisté

Holubi na parapetu mohli stát starší ženu život. Při jejich plašení nešťastnou náhodou vypadla z okna a zůstala zachycena jen za nohu v okně v sedmém patře panelového domu. Zachránili ji přivolaní policisté, vyčerpanou ženu po vykopnutí dveří od bytu vtáhli zpět dovnitř. O případu dnes informoval mluvčí pražské policie Jan Rybanský. Na policejním webu zveřejnil video ze záchranné akce.

V domech v Šolínově ulici budou prostory pro seniory i komunitní centrum

Nyní opuštěné trojdomí v ulici Šolínova v Praze 6, kde dříve sídlil Dům pro seniory Elišky Purkyňové, se promění na centrum služeb určených nejen pro seniory. V prostorách by se od roku 2024 měly nabízet seniorům pobytové i odlehčovací služby, plánované je například i komunitní centrum a kavárna pro mezigenerační setkávání. Praha nyní na budoucí podobu prostor vyhlásila architektonickou soutěž. Na tiskové konferenci to sdělila radní hlavního města Milena Johnová (Praha Sobě).

PRE a E.ON vzájemně zpřístupnily své dobíjecí stanice pro elektromobily

Společnosti Pražská energetika (PRE) a E.ON vzájemně zpřístupnily své dobíjecí stanice pro elektromobily. Řidičům, kteří jsou u jedné z firem registrovaní, bude pro dobití vozu stačit na 346 stanicích sítí PREpoint a E.ON Drive v Česku karta nebo čip jen od jedné ze společností. Oficiální zahájení spolupráce se dnes uskutečnilo na dobíjecí stanici v pražských Holešovicích.

V Praze skončí obě velká očkovací centra v září

Po prázdninách přestane v Praze fungovat jak Národní očkovací centrum v O2 universum, tak magistrátem provozované centrum na Vyšehradě. Jak řekl pražský očkovací koordinátor Martin Ježek, zbylou poptávku by měla zajistit menší centra, z nichž některá jsou nyní uzavřená a znovu se otevřou, a praktičtí lékaři. U těch je podle něj potřeba zajistit, aby jim byla dodávána i vakcína Pfizer/BioNTech, protože například o AstraZeneku nemají příliš zájem.

V úterý přibylo v Česku 475 případů covidu, opět méně než před týdnem

V úterý přibylo v Česku 475 potvrzených případů koronaviru, o 183 méně než před týdnem. Je to nejnižší úterní nárůst od konce loňského srpna. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. V uplynulých sedmi dnech bylo v Česku 26 nových případů nákazy v přepočtu na 100.000 obyvatel. Po dnešní ranní aktualizaci dat tak hodnota incidenčního čísla klesla ve srovnání s pondělím o dva.

Soud bude jednat o sousoší svatého Vojtěcha, Radima a Radly

Pražský městský soud dnes začne projednávat žalobu, která se týká dalšího vystavování sousoší svatého Vojtěcha, Radima a Radly ve svatovítské katedrále. Příbuzná autorky sochy Viera Žáková žádá, aby byla skulptura z chrámu odstraněna. Požaduje také finanční odškodnění. Soud již pražskému arcibiskupství předběžným opatřením zakázal ukazovat sousoší veřejnosti. Socha stojí v katedrále od roku 2018.

Vedení KSČM doporučí poslancům strany, jak mají hlasovat o nedůvěře vládě

Výkonný výbor KSČM se dnes vyjádří k hlasování o vyslovení nedůvěry vládě, které se v Poslanecké sněmovně odehraje ve čtvrtek. Vedení komunistů má dát poslancům své strany doporučení, jak hlasovat. Konečné stanovisko bude ale až na poslaneckém klubu KSČM, který se sejde ráno před hlasováním. Komunisté v dubnu vypověděli menšinové vládě ANO a ČSSD toleranci.

Poslanci by měli schvalovat zavedení občanských průkazů s otisky prstů

Poslanci by dnes měli schvalovat zavedení občanských průkazů s otisky prstů na jejich čipech a cizineckou novelu o přesnějším vymezení rodinných příslušníků občanů unijních zemí. Ve finále je i předloha proti nepůvodním druhům rostlin a živočichů, jež by navíc mohla rozšířit pravomoci členů stráže přírody a lesní stráže. Sněmovna by také mohla hlasovat o zlepšení dostupnosti léčebného konopí.

Na Ďáblickém hřbitově si lidé si připomněli dětské oběti komunismu

Už podesáté se včera večer na Ďáblickém hřbitově v Praze při příležitosti Mezinárodního dne dětí sešli odpůrci komunistické diktatury, aby připomněli památku dětí, které zemřely matkám v komunistických věznicích. Pietní akce, kterou pořádá iniciativa Bez komunistů.cz, se letos kvůli pandemii koronaviru odehrála v omezeném počtu účastníků. V části pohřebiště zvané Dětský hřbitov se sešla dvacítka lidí, kteří dětské oběti uctili vzpomínkou a ke 43 náhrobkům položili květiny.

Autor: Redakce, Praha, ČR, 2.6.2021