Signál v LTE kvalitě, ale také 5G síť, můžete využívat v dalších třech stanicích a přilehlých tunelech pražského metra: Zličín, Stodůlky a Jinonice (linka B)…

Nově tak je sítí LTE a 5G pokryto už 46 z celkem 61 stanic pražského metra. Do konce roku zbývá signál zavést do 15 stanic.
Dopravní podnik ve spolupráci s konsorciem operátorů (O2 Czech Republic, T-Mobile Czech Republic, Vodafone Czech Republic) a společnosti CETIN pracuje od roku 2018 na pokrytí pražského metra signálem vysokorychlostní sítě LTE (4G).

Pokrytí tunelů metra spočívá v instalaci přibližně 5 cm širokého vyzařovacího kabelu v celé délce pražského metra, kromě nejnovějšího úseku trasy A – Bořislavka, Nádraží Veleslavín, Petřiny a Nemocnice Motol. V tomto úseku byla LTE technologie zajišťující telefonování a vysokorychlostní datové připojení instalována již během výstavby.

Zdroj: DPP

180 minut na práci
Veškeré práce na výstavbě LTE sítě probíhají pouze během pravidelných nočních výluk metra, které trvají přibližně tři hodiny. Instalace nicméně neprobíhají každou noc. Přednost před nimi mají rekonstrukce, opravy stanic či tunelů a veškeré činnosti nezbytné pro zachování plné provozuschopnosti metra. Pro umístění vyzařovacího kabelu je nejdříve potřeba do stěn tunelu metra navrtat plastové úchytky, u kterých naproti kovovým nehrozí riziko rušení signálu.

2748 metrů mezi stanicemi
Rychlost osazování tunelu metra sítí LTE záleží na jeho délce. Nejkratší úsek mezi Muzeem a Hlavním nádraží měří 425 metrů a naopak nejdelší s délkou 2 748 metrů spojuje Nádraží Holešovice a Kobylisy. Na instalacích se v přepravní výluce podílí až 70 techniků. Na výstavbu LTE sítě v jedné stanici je potřeba minimálně 50 hodin, pokrytí tunelu mezi dvěma stanicemi v obou směrech zabere přibližně 2 měsíce.

Trasa ATrasa BTrasa C
FloraČeskomoravskáNádraží Holešovice
Náměstí MíruPalmovkaVltavská
MuzeumInvalidovnaFlorenc
MůstekKřižíkovaHlavní nádraží
StaroměstskáFlorencMuzeum
MalostranskáNáměstí RepublikyI. P. Pavlova
HradčanskáMůstekVyšehrad
DejvickáNárodní třídaPražského povstání
BořislavkaKarlovo náměstíPankrác
Nádraží VeleslavínAndělBudějovická
PetřinySmíchovské nádražíKačerov
Nemocnice MotolRadlickáRoztyly
 JinoniceChodov
 Nové ButoviceOpatov
 HůrkaHáje
 Lužiny 
 Luka 
 Stodůlky 
 Zličín
Zdroj: DPP

Autor: Redakce, DPP, Praha, ČR, 2.6.2021

Zdroj:

https://www.dpp.cz/cestovani/mobilni-signal-v-metru