Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 3.6.2021

Testy v Česku ve středu potvrdily 348 případů koronaviru, o třetinu méně než před týdnem. Denní přírůstky nových případů zůstávají nejnižší od konce srpna. Dávku očkování proti nemoci covid-19 dostalo ve středu téměř 110.000 lidí, dosud nejvíc za jeden den.

Babišova menšinová vláda odolala ve Sněmovně dalšímu pokusu o své svržení

Menšinová vláda ANO a ČSSD odolala ve Sněmovně dalšímu pokusu části opozice o vyslovení nedůvěry. Kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO) podrželi komunisté, kteří jej do poloviny dubna tolerovali a dnes při hlasování opustili jednací sál. Ke svržení vlády se tak v dolní komoře nenašlo potřebných nejméně 101 hlasů.

Praha chce, aby ministerstvo instruovalo úředníky, jak mají kontrolovat Airbnb

Vedení Prahy chce spolu s ombudsmanem jednat s ministerstvem pro místní rozvoj (MMR) o dodržování stavebních předpisů u bytů využívaných ke krátkodobému ubytování přes platformy typu Airbnb. Po MMR žádá, aby vytvořilo metodický pokyn pro úředníky, jak dodržování pravidel kontrolovat a vymáhat, neboť podle města jsou byty využívány v rozporu s kolaudačním rozhodnutím. Novinářům to dnes řekli primátor Zdeněk Hřib (Piráti), radní Hana Kordová Marvanová (STAN) a ombudsman Stanislav Křeček. Město již do Sněmovny odeslalo několik novel zákona v souvislosti s Airbnb. MMR sdělilo, že podporuje zavedení pravomoci obcí regulovat sdílené ubytování. Posuzování legálnosti nabídek ubytování v bytech ale podle úřadu spadá spíše pod živnostenský zákon než stavební.

Centrem Prahy projela tradiční cyklojízda, zúčastnili se i zástupci ambasád

Centrem Prahy dnes projela tradiční jarní cyklojízda, do které se za asistence policie i dobrovolníků zapojily desítky lidí. Akci uspořádanou u příležitosti Světového dne jízdních kol tentokrát podpořili svou účastí na bicyklu i zástupci řady ambasád. K vidění byla horská i silniční kola, sdílená kola, dvojkolo, koloběžka, dětské vozíky za kolo i handbike.

Koaliční spory v Praze 11 pokračují

Klub zastupitelů hnutí ANO v Praze 11 se již nadále necítí být zavázán koaliční smlouvou s Pirátskou stranou. V tiskovém prohlášení to zástupci klubu ANO uvedli poté, co sdružení Piráti Praha 11 odmítlo výsledek dohodovacího řízení mezi těmito koaličními stranami na Jižním Městě. Tím byla rezignace radní pro školství Zuzany Ujhelyiové (Piráti). Dohodovací řízení začalo v dubnu kvůli sporům stran ohledně nedodržování koaliční smlouvy. Piráti podle dnešního vyjádření mluvčího pražského sdružení strany Michala Poláka vyzývají k dalšímu hledání řešení, které však zachová současný poměr hlasů v Radě městské části Praha 11.

Muž přelepil sochu svatého Václava, památku zřejmě nepoškodil

Zatím neznámý muž vylezl dnes odpoledne po žebříku na sochu svatého Václava na pražském Václavském náměstí, přičemž obličej světce a patrona českých zemí přelepil lepicími páskami. Policejní mluvčí Jan Rybanský na dotaz řekl, že muž ze sochy poté slezl a odjel. Na místo se po oznámení dostavili hasiči, kteří s pomocí výsuvného žebříku samolepky odstranili. Přítomná zástupkyně Galerie hlavního města Prahy podle policejního mluvčího po prohlídce památky neshledala, že by socha byla poškozena.

Dopravní podnik hledá firmu, která zrekonstruuje stanici metra Florenc

Dopravní podnik hlavního města (DPP) vyhlašuje veřejnou zakázku na rekonstrukci stanice metra Florenc, kde se kříží linky B a C. Zhotovitel, který tendr vyhraje, by měl zrekonstruovat stropní desky a hydroizolační vrstvu nad stanicí, zmodernizovat vestibul a podchod a postavit eskalátory k nové odbavovací hale autobusového nádraží. Předpokládaná hodnota zakázky je 1,29 miliardy korun. Stavět by se mělo asi 54 měsíců, uvedla dnes v tiskové zprávě mluvčí DPP Aneta Řehková.

Praha koupí od DPP ubytovny v Praze 9, budou tam byty

Pražský magistrát plánuje koupit od dopravního podniku (DPP) za 115 milionů korun soubor pěti ubytoven u Skloněné ulice v Praze 9. Na další podobnou částku poté vyjde jejich rekonstrukce na 175 městských bytů. Novinářům to dnes řekl radní města pro bydlení Adam Zábranský (Piráti). Část budov podle něj magistrát přenechá Praze 9. Dodal, že magistrát také sjednal omezení ubytovny ve Vršovicích tak, aby v ní nemohly bydlet rodiny s dětmi, kterým město zařizuje jiné bydlení.

Stavba nového přelivu Hostivařské přehrady začne 28. června

Stavba nového bezpečnostního přelivu pražské Hostivařské přehrady začne v pondělí 28. června. Na dotaz to dnes sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman. Stavba vyjde na zhruba 216,31 milionu korun a bude dokončena v prosinci 2022. Při povodních přeliv umožní odpouštět větší množství vody, a snížit riziko protržení přehrady. Přehrada naposledy téměř přetekla při povodních v roce 2013. Stojí na potoku Botič a dokončena byla v roce 1963. Práce provede firma SMP CZ, která zvítězila v tendru.

Firma začala hledat letošní vánoční strom pro Staroměstské náměstí

Společnost Taiko, která v Praze pořádá vánoční trhy, vyhlásila soutěž na letošní vánoční strom. Lidé mohou do 1. října zasílat tipy na jehličnany, které by se podle nich v době vánočních svátků dobře vyjímaly na Staroměstském náměstí. Loni byl vybrán smrk ztepilý z Jílového u Prahy, který měřil 17,5 metru a byl zhruba 40 let starý. Ten, kdo vítězný strom nabídne nebo na něj upozorní, získá odměnu 10.000 korun.

Prahu 17 nově vede Alena Kopejtková

Novou starostkou Prahy 17 zvolili zastupitelé dosavadní místostarostku Alenu Kopejtkovou (ODS). Jitku Synkovou (ODS) zastupitelé městské části z pozice starostky v tajné volbě odvolali. Odvolání navrhl tamní klub ODS. Důvodem bylo neřešení problémů vzniklých zvláště v souvislosti se zbudováním řepského sportovního centra.

Ve středu v Česku 348 nakažených a rekordní počet očkovaných

Testy v Česku ve středu potvrdily 348 případů koronaviru, o třetinu méně než před týdnem. Denní přírůstky nových případů zůstávají nejnižší od konce srpna. Dávku očkování proti nemoci covid-19 dostalo ve středu téměř 110.000 lidí, dosud nejvíc za jeden den. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Basilejské náměstí v Praze 3 čeká proměna

Basilejské náměstí na křížení ulic Jana Želivského a Malešické v Praze 3 čeká v příštím roce proměna. Mělo by se změnit v klasickou čtyřramennou křižovatku řízenou semafory, která bude doplněná o veřejná prostranství. Úpravy podle něj na základě dohody s hlavním městem provede firma Central Group, která v blízkém areálu Nákladového nádraží Žižkov plánuje stavět byty.

Praha chce, aby ministerstvo instruovalo úředníky, jak mají kontrolovat Airbnb

Vedení Prahy chce společně s ombudsmanem jednat s ministerstvem pro místní rozvoj (MMR) o dodržování stavebních předpisů u bytů využívaných ke krátkodobému ubytování přes platformy typu Airbnb. Po MMR chce vytvořit metodický pokyn pro úředníky, jak dodržování pravidel kontrolovat a vymáhat, neboť podle města jsou byty využívány v rozporu s kolaudačním rozhodnutím. Novinářům to dnes řekli primátor Zdeněk Hřib (Piráti), radní Hana Kordová Marvanová (STAN) a ombudsman Stanislav Křeček. Město již do Sněmovny odeslalo několik návrhů úpravy zákona v souvislosti s Airbnb.

Festival Czech Design Week se v září představí v pražském Paláci U Stýblů

Letošní 8. ročník festivalu designové a umělecké tvorby Czech Design Week se uskuteční od 10. do 12. září v jinak nepřístupných prostorech pražského Paláce U Stýblů. Představí současnou českou designovou tvorbu napříč různými odvětvími. Autorem vizuálu přehlídky je běloruský designér a student Vysoké školy uměleckoprůmyslové (UMPRUM) Sergei Gavroche.

Zhruba stovka lidí se přišla v Praze rozloučit se zesnulou Jiřinou Šiklovou

Zhruba stovka lidí, známých osobností a politiků se dnes přišla rozloučit se zesnulou Jiřinou Šiklovou. Obřad začal v 10:00 v kostele Nejsvětějšího Salvátora v Praze. Smuteční hosté se postupně usadili v rouškách do lavic, byl mezi nimi například bývalý český premiér Petr Pithart či nynější předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, které se Šiklovou pojilo dlouholeté přátelství. Propagátorka genderových studií a signatářka Charty 77 zemřela 22. května ve věku 85 let.

Paliva v Praze od minulého týdne mírně zlevnila

Nafta u pražských čerpacích stanic v uplynulém týdnu zlevnila o šest haléřů, benzin Natural 95 je levnější o haléř. Litr nafty se v metropoli aktuálně prodává v průměru za 30,48 koruny, za benzin dají řidiči průměrných 32,77 koruny za litr. Pohonné hmoty v hlavním městě postupně zdražovaly zhruba od poloviny letošního ledna do poloviny dubna, poté ceny kolísaly a od konce dubna znovu rostly. I přes mírné zlevnění má Praha nadále nejvyšší ceny paliv ze všech krajů. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.

Dnes bude poslední rozloučení se socioložkou Jiřinou Šiklovou

Rodina a přátelé se dnes rozloučí s Jiřinou Šiklovou. Smuteční obřad bude v kostele Nejsvětějšího Salvátora v Praze. Socioložka, propagátorka genderových studií a signatářka Charty 77 zemřela 22. května ve věku 85 let. Poslední rozloučení začne v 10:00. Podle syna zesnulé, Jana Šikla, během něj promluví kněz Tomáš Halík.

Babišova menšinová vláda bude čelit třetímu pokusu o vyslovení nedůvěry

Poslanci se dnes sejdou z podnětu části opozice k třetímu pokusu o vyslovení nedůvěry menšinové vládě ANO a ČSSD premiéra Andreje Babiše (ANO). Zhruba čtyři měsíce před řádným termínem sněmovních voleb rozhodne o výsledku hlasování postoj KSČM, jenž bude znám až dnes. Bez komunistů či pomoci koaličních poslanců opoziční iniciativa potřebných nejméně 101 hlasů nezíská.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 3.6.2021