Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 4.6.2021

Ve čtvrtek laboratoře v ČR potvrdily 430 případů koronaviru. Je to o 75 méně než před týdnem a zároveň nejmenší čtvrteční přírůstek od konce srpna. Podle dat, která se ještě mohou časem měnit, v souvislosti s covidem ve čtvrtek nezemřel v Česku žádný člověk. To se stalo naposledy loni 2. září. Dávku očkování proti nemoci covid-19 dostalo ve čtvrtek 109.547 lidí. V přepočtu na 100.000 obyvatel laboratoře v ČR odhalily za posledních sedm dní 24 nových případů nákazy. Incidenční číslo dál klesá. Z krajů je na tom v tomto přepočtu nejhůř Jihočeský kraj se 41 případy a nejlépe Karlovarský se čtyřmi. Reprodukční číslo, které udává průměrný počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného, zůstává pod 0,8. V nemocnicích dál ubývá pacientů s covidem-19. Ke čtvrtku jich bylo 389, z nich 67 bylo ve vážném stavu. Obě čísla jsou nejnižší od poloviny loňského září.

Akcie na pražské burze během týdne posílily o 1,3 procenta

Akcie na pražské burze během týdne posílily, index PX stoupl o 1,3 procenta na 1178,6 bodu. Pohybuje se tak na více než desetiletých maximech. Vyplývá to z výsledků pražské burzy. Nejvíce přidaly akcie ČEZ, největší pokles naopak postihl akcie antivirové společnosti Avast. Předchozí týden akcie stouply o 0,4 procenta.

Proti nízkým trestům pachatelů znásilnění v Praze demonstrovaly stovky lidí

Asi 400 lidí se dnes sešlo v Praze, aby pochodem z Palackého náměstí k ministerstvu spravedlnosti upozornili na podle nich nedostatečné trestání pachatelů sexuálního a domácího násilí v Česku. Tito pachatelé jsou podle iniciativy Bez trestu, která pochod iniciovala, v jednom ze dvou případů znásilnění, která řeší soud, potrestáni jen podmínkou.

Policisté dopadli recidivistu, který v Ďolíčku vykradl sparťanskou šatnu

Policisté dopadli pachatele, který koncem dubna během zápasu první fotbalové ligy mezi Pardubicemi a Spartou vykradl hostům šatnu na stadionu ve vršovickém Ďolíčku. Letenští přišli o peníze a cennosti v hodnotě přes 900.000 korun. Policie o tom dnes informovala na svém webu.

Pražané se mohou vydat na výlet do středu Prahy, je v Praze 3 na Balkáně

Pražané se mohou ode dneška vydat na výlet do středu Prahy, radnice Prahy 3 jej nechala vyznačit na dětském hřišti na Balkáně. Projekt navazuje na vyznačení čtyř pražských pólů, tedy nejvzdálenějších míst Prahy ve všech světových stranách. Nápis na patník dnes na Žižkově nastříkali starosta Prahy 3 Jiří Ptáček (TOP 09) a ředitel Institutu plánování a rozvoje (IPR) Ondřej Boháč, který je zároveň autorem nápadu na vyznačení pražských pólů. Pokud lidé obejdou všechna čtyři místa a vyfotí se u nich, mohou si ve vrátnici na IPR vyzvednout odznak.

Do babyboxu v Praze někdo v noci odložil několikadenní holčičku

Do babyboxu ve vinohradské nemocnici v Praze v noci na dnešek někdo odložil několikadenní holčičku. Novorozeně je v pořádku, oznámil dnes v tiskové zprávě zakladatel sítě babyboxů Ludvík Hess. V Česku bylo v těchto speciálních schránkách od jejich zavedení v roce 2005 již odloženo 219 dětí, za letošní rok pět.

V Praze za sedm dní přibylo 317 případů covidu, o 93 méně než o týden dřív

V Praze v uplynulých sedmi dnech přibylo 317 potvrzených případů nemoci covid-19. To je o devět desítek méně než za předešlý týden. Počet nakažených za týden na 100.000 obyvatel klesl v metropoli v mezitýdenním srovnání z 31 na 24. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

V Praze vyjíždí na trasu z Pankráce na Lehovec tramvaj číslo 19

Do provozu pražské MHD se dnes vrací tramvaj číslo 19, která pojede z nově vybudované zastávky na Pankráci přes Nusle k nádraží ve Vršovicích, na Strašnickou a přes Želivského a Palmovku na Lehovec. V souvislosti s tím budou změněny trasy některých dalších tramvajových linek. Linka číslo 19 přestala jezdit v roce 2012, kdy začínala na Lehovci a končila ve Strašnicích.

ČSÚ dnes zveřejní údaje o vývoji průměrné mzdy v prvním čtvrtletí

Český statistický úřad dnes zveřejní údaje o vývoji průměrné mzdy za první čtvrtletí. Podle odhadů analytiků růst průměrné mzdy zpomalil na 2,7 až 4,6 procenta. Po zohlednění inflace tak průměrná mzda podle odhadů stoupla o 0,5 až 2,4 procenta. Vliv na zpomalení růstu mělo zrušení superhrubé mzdy, když výdělky lidem stouply i bez zvyšování mezd. Dalším faktorem je samotná pandemie, kdy řada lidí pobírala náhradu mzdy nebo ošetřovné. Loni ve 4. čtvrtletí průměrná mzda vzrostla o 6,5 procenta na 38.525 korun. Reálně po zohlednění růstu spotřebitelských cen se měsíční výdělek zvýšil o 3,8 procenta.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 4.6.2021