Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 5.6.2021

V pátek přibylo v Česku nejméně případů nemoci covid-19 za všední den od loňského 31. srpna. Zaznamenáno bylo 323 nakažených, což je zhruba o 29 procent méně než před týdnem. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Počet hospitalizovaných s covidem-19 klesl v pátek na 363, což je nejméně od poloviny loňského září. Jen za poslední dva týdny se počet pacientů snížil asi o dvě třetiny.

Pražská policie hledá svědky napadení v metru ve stanici Hloubětín

Pražská policie hledá svědky napadení ve stanici linky metra B Hloubětín v pátek 28. května. Podezřelý zaútočil na muže jedoucího se dvěma dětmi na eskalátorech. Útočník způsobil muži vážná zranění. Po útoku byl zadržen. Na policejním webu to dnes oznámila mluvčí pražských policistů Violeta Siřišťová. Na webu byl zveřejněn záznam z kamer i fotografie podezřelého a napadeného.

Na Slovanském ostrově je ode dneška hmatový model Pražského hradu

Na pražském Slovanském ostrově je ode dneška umístěn hmatový model Pražského hradu. Sloužit má především nevidomým a slabozrakým návštěvníkům, osahat si ho ale může kdokoliv. Model, který je prvním veřejně přístupným v hlavním městě, dnes před polednem slavnostně odhalili zástupci Rotary klubu, Prahy 1 a Sněmovny. Stejný model je nově také ve vstupní bráně Lobkovického paláce na Pražském hradě.

V pražské zoo dnes po dvouleté pauze opět vyjela dětská tramvaj

Na koleje v pražské zoologické zahradě dnes dopoledne po dvouleté pauze opět vyjela dětská tramvaj. První letošní jízda se uskutečnila v 11:20. Tramvaj řídila Jaroslava Paldusová, která ji v zoo obsluhovala 43 let. V dalších dnech bude mít dětská tramvajka novou obsluhu. Tramvaj vyrobil v roce 1976 Vratislav Paldus, zoo ji od Paldusových odkoupila, nechala zrekonstruovat a bude ji dále provozovat.

Kvůli poruše vedení v Praze nabraly rychlíky desítky minut zpoždění

Kvůli poruše trakčního vedení v Praze na trati mezi Hostivaří a Vršovicemi nabraly dnes dopoledne některé rychlíky desítky minut zpoždění. Regionální linka S9 byla odkloněna přes Libeň. Vyplývá to z informací Českých drah a webu Pražské integrované dopravy (PID).

V pražských Letňanech dnes ráno odstartovala devítidenní sportovní akce

V pražských Letňanech dnes ráno odstartovala devítidenní sportovní výzva Bike Challenge 2021, během které bývalý fotbalista Patrik Berger, někdejší profesionální cyklista Tomáš Grim a filantrop a podnikatel Mike Saran pojedou na kolech do chorvatského Splitu. Smyslem akce je podle organizátorů motivovat lidi ke zdolávání cílů a upozornit na důležitost pohybu, zejména v post-covidové době, a to především u dětí. Účastníci akce zdolají celkem asi 1200 kilometrů, deset kilometrů převýšení a projedou přes čtyři země.

V pátek přibylo nejméně případů covidu za všední den od konce srpna

V pátek přibylo v Česku nejméně případů nemoci covid-19 za všední den od loňského 31. srpna. Zaznamenáno bylo 323 nakažených, což je zhruba o 29 procent méně než před týdnem. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Počet hospitalizovaných s covidem-19 klesl v pátek na 363, což je nejméně od poloviny loňského září. Jen za poslední dva týdny se počet pacientů snížil asi o dvě třetiny.

Začíná kampaň na podporu recyklace plechovek i ekologická výzva pro běžce

Při příležitosti Světového dne životního prostředí dnes v Česku a některých dalších evropských zemích startuje kampaň na podporu recyklace plechovek. Běžci si ale mohou vyzkoušet takzvaný plogging – tedy kombinaci běhu a sbírání odpadků. Světový den životního prostředí každoročně připadá na 5. června. V roce 1972 ho ustanovilo Valné shromáždění Organizace spojených národů (OSN). Cílem dne je upozornit na nutnost ochrany životního prostředí a zásadní ekologické výzvy.

Doklad o bezinfekčnosti si stáhlo 780.000 lidí, děti bez OP zatím nemohou

Lidé si od 1. června stáhli víc než 780.000 certifikátů, kterými mohou doložit svou bezinfekčnost vůči nemoci covid-19. Na twitteru o tom informovali zástupci Chytré karantény. Doklady z Očkovacího portálu občana zaznamenávají poslední negativní test, dobu uplynulou od nákazy či očkování. Jen za první den si je z webu stáhlo přes 310.000 lidí.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 5.6.2021