Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 7.6.2021

Testy v Česku v neděli potvrdily 90 případů koronaviru, nejméně od loňského 13. července. Pod stovkou byl denní přírůstek naposledy loni 19. července. Takzvané incidenční číslo, tedy počet nakažených za uplynulý týden v přepočtu na 100.000 obyvatel, kleslo pod hodnotu 22.

Pražská burza rostla popáté v řadě, dařilo se O2 a Erste Bank

Pražská burza dnes mírně rostla a index PX tak posílil už popáté v řadě. Dnes přidal 0,14 procenta na 1180,23 bodu. Dařilo se zejména akciím operátora O2 a Erste Bank, ztrácel naopak ČEZ. Vyplývá to z údajů burzovního webu. Aktivita na trhu byla nízká.

Zubři evropští z pražské zoo by měli mít výběh v Dolních Počernicích

Rezervace ve volné přírodě v Praze pro zubry evropské z pražské zoologické zahrady bude v Dolních Počernicích. Dnes to na facebooku uvedl náměstek primátora hlavního města Petr Hlubuček (STAN). Vlastní výběh ve volné pražské přírodě dostali také koně Převalského ze zoo v Troji. Od dubna je mohou lidé spatřit na pláni na Dívčích hradech v Praze 5.

Letecké výcvikové středisko v Praze od ŘLP možná koupí malajsijský Skyvax

Letecké výcvikové středisko v Praze by mohla koupit malajsijská společnost Skyvax. Jednání s ní potvrdil vlastník střediska, státní podnik Řízení letového provozu (ŘLP). Informovaly o tom dnes Česká televize a web Zdopravy.cz. Skyvax na webu uvádí, že výběrové řízení už vyhrál. Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) by ale ŘLP mělo o výsledku informovat dozorčí radu až 24. června.

Ďáblice budou stavět dům s obecními byty za 31,4 milionu korun

Bytový dům Akcíz se 14 obecními byty v pražských Ďáblicích by měla stavět firma Pragotrade. Ta s nabídkovou cenou 31,4 milionu korun vyhrála výběrové řízení na dodavatele stavby. Vyplývá to z usnesení zastupitelstva městské části. Zbudování domu patří mezi největší investiční akce městské části Praha-Ďáblice.

Ropid, který plánuje pražskou MHD, opraví své v Rytířské ulici

Městská organizace Ropid, která plánuje pražskou MHD, zrekonstruuje své sídlo v horních patrech městského domu v Rytířské ulici. Náklady na opravu by měly být 4,45 milionu korun a uskuteční se v letech 2021 až 2023. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Organizace Ropid je zřizována hlavním městem a má na starosti plánování pražské MHD.

Praha chce, aby školáci nemuseli do konce června nosit roušky

Vedení hlavního města chce, aby děti ve školách nemusely do konce nynějšího školního roku nosit roušky. Podle radních je opatření neefektivní a testy prokázaly, že prostředí ve školách je bezpečné. Pozitivní testy má pouze každý desetitisící testovaný. Novinářům to po dnešním jednání řekl radní Vít Šimral (Piráti). Magistrát již odeslal na ministerstvo školství a ministerstvo zdravotnictví dopisy, ve kterých sděluje své stanovisko.

Bývalá vozovna Orionka bude sloužit kulturním a společenským účelům

Bývalá tramvajová vozovna Orionka na pražských Vinohradech bude sloužit pro kulturní a společenské účely. Pražští radní dnes schválili záměr vypsat výběrové řízení na provozovatele areálu. Tendr by měl být vypsán do konce letošního roku. Novinářům to dnes řekli pražští radní Hana Třeštíková (Praha Sobě) a Jan Chabr (TOP 09). První část vozovny vznikla v roce 1897, kdy byla postavena hala podél Korunní třídy. Podle znaleckého posudku je hodnota objektu 153,6 milionu korun. Areál je ve vlastnictví dopravního podniku (DPP).

Praha přidá záchranářům 52 milionů korun na náklady spojené s pandemií

Pražský magistrát přidá Zdravotnické záchranné službě hlavního města (ZZS) 52 milionů korun na náklady spojené s pandemií covidu-19. Dnes o tom rozhodli městští radní. Vedení ZZS původně žádalo o navýšení o 118,1 milionu na celý rok. Dnes schválená částka má pokrýt prvních sedm měsíců roku, poté organizace v případě potřeby požádá o další navýšení na základě vývoje situace. ZZS zřizuje hlavní město, původně měla pro letošek v rozpočtu schválenou dotaci 505,5 milionu korun.

Praha dá 104,8 milionu Kč městským částem na stavbu a opravy bytů

Pražský magistrát plánuje čtyřem městským částem rozdělit 104,8 milionu korun určených na výstavbu a opravy bytů. Dnes o tom rozhodli městští radní, ještě to musí projednat zastupitelé. Peníze půjdou z fondu, který město v minulosti vytvořilo za účelem řešení problémů s dostupností bydlení a zvyšováním cen bytů. Ke konci loňského roku v něm bylo 1,55 miliardy korun.

Na zlepšení vzhledu podniků dá Praha majitelům zase pět milionů Kč

Pražský magistrát rozdělí v příštím roce mezi majitele provozoven na zlepšení vzhledu jejich podniků pět milionů korun, což je stejně jako pro letošní rok. Peníze, které mohou dostat pouze provozovatelé uvnitř Pražské památkové rezervace, budou propláceny vždy zpětně. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Vedení města v minulosti schválilo dokument, který stanovuje podobu obchodů, tedy například polepů nebo vývěsních štítů. Pravidla jsou platná pro domy v majetku města a se soukromníky bude město o jejich dodržování jednat.

Odborníci zkoumají nedávno nalezené fresky v kryptě v pražské Loretě

Zajistit do budoucnosti ideální klimatické podmínky a najít nejlepší způsob restaurování nástěnných maleb je cílem dnešního otevření krypty pod kostelem v Loretě na pražských Hradčanech. Od konce 18. století se krypta dnes po deseti letech otevřela podruhé. Trvalé zpřístupnění prostoru ale podle odborníků možné není právě kvůli zachování klimatu, které malby vyžadují.

Vedení Prahy souhlasilo se zahájením stavby prvního úseku metra D

Vedení hlavního města dnes souhlasilo se zahájením stavby prvního úseku trasy metra D z Pankráce na Nové Dvory. Náklady by měly být při započtení inflace zhruba 52,09 miliardy korun. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští zastupitelé. Stavba první části by mohla začít podle dokumentu letos v říjnu. Dopravní podnik (DPP) dokončil loni v létě část geologického průzkumu na Pankráci, celý průzkum bude hotov letos v září. Metro D v první fázi spojí Pankrác a Písnici. Dokument ještě projednají pražští zastupitelé.

Insolvenční soud dnes uznal dluhy ČSA za 821 mil. Kč; nemusí být konečné

Městský soud v Praze dnes v insolvenčním řízení s ČSA uznal pohledávky vůči společnosti za 821 milionů korun. Nezajištěné pohledávky z toho tvoří přes 728 milionů korun. Konečná výše dluhů ČSA ovšem může být výrazně vyšší, další bude soud přezkoumávat později. Společnost při návrhu uváděla dluhy za 1,8 miliardy korun. Nyní se uskuteční schůze přiznaných věřitelů, při které by měli posoudit další směřování letecké společnosti.

Nezaměstnanost v Praze v květnu zůstala na dubnových 3,6 procenta

Nezaměstnanost v Praze v květnu stagnovala na dubnových 3,6 procenta. V evidenci úřadu práce bylo v hlavním městě ke konci května 32.808 uchazečů o práci, přibližně o 540 méně než v dubnu. Volných míst naopak přibylo zhruba o 1500 na 92.204. Vyplývá to z dnes zveřejněné statistiky Úřadu práce ČR. V meziročním srovnání je ale míra nezaměstnanosti v metropoli výrazně vyšší, loni v květnu činila 2,7 procenta.

Nezaměstnanost v Česku v květnu klesla na 3,9 procenta z dubnových 4,1 pct

Podíl nezaměstnaných v Česku v květnu klesl na 3,9 procenta z dubnových 4,1 procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Úřad práce ČR. Meziročně byla nezaměstnanost o tři desetiny procentního bodu vyšší. Počet uchazečů o práci v evidenci úřadu klesl oproti dubnu o zhruba 12.100 na 285.822, zatímco počet volných míst stoupl o 3200 na 346.604. Ve srovnání s loňským květnem vzrostlo množství volných míst zhruba o 15.600, nezaměstnaných meziročně skoro 19.700 přibylo. Podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) čísla potvrzují, že rozhodnutí o konci programu Antivirus bylo dobré.

Nedělních 90 nakažených v Česku je nejméně od poloviny července

Testy v Česku v neděli potvrdily 90 případů koronaviru, nejméně od loňského 13. července. Pod stovkou byl denní přírůstek naposledy loni 19. července. Takzvané incidenční číslo, tedy počet nakažených za uplynulý týden v přepočtu na 100.000 obyvatel, kleslo pod hodnotu 22. Ještě před měsícem bylo nad 100. Snižuje se ve většině krajů. Dávku očkování proti nemoci covid-19 v neděli dostalo 40.570 lidí, zhruba o desetinu víc než před týdnem a za neděli dosud nejvíc. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Insolvenční soud dnes posoudí dluhy ČSA, následně se sejdou věřitelé

Městský soud v Praze dnes v rámci insolvenčního řízení se společnosti ČSA posoudí pohledávky, které v minulých týdnech přihlašovali jednotliví věřitelé. Po jednání soudu by se měla uskutečnit schůzka všech uznaných věřitelů. Na ní by se mělo rozhodnout o dalším řešení úpadku ČSA. Aerolinky i jejich majitelé chtějí provést reorganizaci podniku. Letecká společnost přiznala ve vlastním návrhu na insolvenci dluhy kolem 1,8 miliardy korun, celkové dluhy však mohou být vyšší. Provoz dopravce zatím pokračuje.

Představitelka běloruské opozice Cichanouská zahájí jednání v ČR

Přední představitelka běloruské opozice Svjatlana Cichanouská dnes zahájí čtyřdenní jednání v Česku. Politička, která je režimem běloruského vůdce Alexandra Lukašenka trestně stíhána, se sejde s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS), na jehož pozvání do Prahy přijela. Na programu má pak mimo jiné setkání s rektorem Univerzity Karlovy Tomášem Zimou.

Úřad práce dnes zveřejní data o nezaměstnanosti v květnu

Úřad práce dnes zveřejní údaje o nezaměstnanosti za květen. Podle odhadů analytiků v květnu nezaměstnanost klesla na 3,9 procenta z dubnových 4,1 procenta. Důvodem jsou především sezónní faktory a zlepšující se pandemická situace.

ČSÚ zveřejní dubnová čísla za průmysl, stavebnictví a zahraniční obchod

Český statistický úřad dnes oznámí, jak se letos v dubnu dařilo průmyslu, stavebnictví a zahraničnímu obchodu. Po březnovém přebytku zahraničního obchodu, dvouciferném růstu průmyslové výroby a zpomalení poklesu stavební produkce očekávají ekonomové v dubnu další zlepšení čísel.

Jednání rady hl.m. Praha

https://www.praha.eu/public/90/cf/6b/3275031_1157151_Prg_21_Rada_2021.pdf

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 7.6.2021