Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 8.6.2021

V pondělí v Česku přibylo 386 případů koronaviru, za první den v týdnu nejméně od 31. srpna. Nakažených za týden na 100.000 obyvatel je méně než 21. Od 1. července nebude povinné pravidelné testování na koronavirus v zaměstnání ani u živnostníků, rozhodla v pondělí vláda. Testy nebudou potřeba ani ve školách, což se může týkat třeba letních termínů zkoušek na univerzitách.

Pražská burza mírně oslabila, Erste ztratila přes procento, zlevnily i ČEZ či O2

Pražská burza dnes mírně oslabila, index PX klesl o 0,19 procenta na 1177,99 bodu. Dolů ho táhla především Erste Bank, jejíž cenné papíry zlevnily o více než procento. Se ztrátou zakončily dnešní seanci i energetický ČEZ, operátor O2 či pojišťovna VIG. Naopak se dařilo akciím technologické firmy Avast nebo Komerční bance. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

Kvůli opravě nepojede v Praze o víkendu metro z Ládví do Letňan

V Praze o víkendu nepojede metro v úseku Ládví – Letňany na lince C. Důvodem je oprava bezpečnostního zařízení, takzvaného elektrického stavědla ve stanici Letňany. Provoz bude přerušen od soboty 12. do neděle 13. června. Do běžného režimu se vrátí od zahájení provozu v pondělní ráno. Cestující budou převážet náhradní autobusy XC. Zařízení na lince C podnik vyměňoval rovněž letos v únoru ve stanici Nádraží Holešovice.

V Praze 2 jsou čtyři nová mlžítka, u kterých se mohou lidé osvěžit

Radnice Prahy 2 nechala rozšířit počet takzvaných mlžítek, u kterých se mohou lidé v horkých dnech osvěžit. Nově jsou na Ostrčilově, Palackého a Tylově náměstí a na Výtoni v Podskalí. V druhé městské části jsou na 15 místech. Mlžítka jsou umisťována na hydranty, které primárně neslouží hasičům při hašení požárů.

Praha 4 umístí v ulici Petra Rezka pamětní desku herci Tomáši Holému

Radnice Prahy 4 se rozhodla umístit na dům v ulici Petra Rezka pamětní desku zesnulému herci Tomáši Holému (1968 – 1990), který se proslavil v dětských rolích. V nuselské ulici prožil většinu svého života. Dnes o záměru radnice informoval její mluvčí Jiří Bigas. Holý se ve filmu poprvé objevil v drobné roli v komedii Marečku, podejte mi pero! Později se herecké kariéry vzdal. Zemřel v roce 1990 v nedožitých 22 letech při autonehodě.

Pražská policie hledá mladého muže, který ve vlaku obtěžoval a napadl studentku

Policisté pátrají po zhruba pětadvacetiletém muži, který v pondělí 10. května večer na nádraží Praha-Smíchov onanoval před mladou ženou a poté ji obtěžoval a napadl v kupé při jízdě vlakem. Na webu dnes pražští policisté zveřejnili video se záběry podezřelého a žádají veřejnost o spolupráci při zjišťování jeho totožnosti.

Kovařovicova vila v Praze je na prodej, je vrcholem kubistické architektury

Kubistická Kovařovicova vila v Praze pod Vyšehradem je na prodej. Třípodlažní vila byla postavena v roce 1913 podle návrhu architekta Josefa Chochola, stavitelem byl Bedřich Kovařovic. Vila je památkově chráněna, Národní památkový ústav (NPÚ) ji označuje za jedno z vrcholných děl české kubistické architektury. Podle mluvčí NPÚ Andrey Holasové je v Praze kubistických vil „jako šafránu“. Katalog NPÚ obsahuje 21 pražských památek, které jsou kubistické nebo mají výrazné kubistické prvky.

V pondělí v ČR přibylo 386 nakažených, o čtvrtinu méně než před týdnem

Laboratoře v Česku v pondělí potvrdily 386 případů koronaviru, o čtvrtinu méně než před týdnem a za první den v týdnu nejméně od loňského 31. srpna. Dál klesá také takzvané incidenční číslo, na 100.000 obyvatel připadá za uplynulý týden méně než 21 nakažených. Očkování proti nemoci covid-19 v pondělí dostalo víc než 110.000 lidí. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Prokop sdělí soudu, zda žádá zrušení rozsudku v kauze Berdychova gangu

Krajský soud v Praze se dnes bude zabývat případem Jaromíra Prokopa, který byl jako uprchlý odsouzen s tzv. Berdychovým gangem ke 13,5 roku vězení. Spojené státy muže minulý měsíc vydaly do Česka. Prokop nyní může požádat, aby se jeho soudní proces opakoval. Pokud to učiní, soud v neveřejném jednání rozhodne, zda muže ponechá ve vazbě.

Ve většině škol se smí učit bez roušek, na kulturu může až 2000 lidí

Ve většině českých škol se ode dneška smí učit bez roušek. Ochrana dýchacích cest není nutná ani v zaměstnání, pokud lidé mají své místo v kanceláři. V obou případech to ale neplatí pro kraje Zlínský, Jihočeský a Liberecký, kde je stále horší epidemická situace. Na kulturních akcích v Česku smí být nově 1000 lidí uvnitř a 2000 venku. Podmínky testování se v kultuře sjednotí s restauracemi. Rozhodla o tom v pondělí vláda.

Asociace krajů projedná s MMR a MZd podmínky pro poskytování dotací do nemocnic

Asociace krajů dnes v podvečer projedná se zástupci ministerstva pro místní rozvoj (MMR) a ministerstva zdravotnictví (MZd) nastavení podmínek pro poskytování evropských dotací z programu REACT-EU pro nemocnice. Hejtmani již dříve uvedli, že chtějí mít jistotu, že se peníze dostanou tam, kde jsou skutečně třeba, a všechny kraje budou moci nabídnout občanům srovnatelně kvalitní zdravotnickou péči. Podmínky v první výzvě kritizovali, MMR to však odmítá. Další výzva je plánovaná na 15. června.

Statistici dnes zveřejní, jak se českému maloobchodu dařilo v dubnu

Český statistický úřad (ČSÚ) dnes zveřejní výsledky českého maloobchodu za duben. Tržby obchodníků v březnu očištěné o kalendářní vlivy meziročně vzrostly o pět procent. V meziměsíčním srovnání měli obchodníci v březnu tržby o 1,6 procenta nižší. Meziroční srovnání výsledků za březen ovlivnila podle analytiků nízká srovnávací základna z loňska, kdy už se čeští prodejci potýkali s uzavřením kamenných obchodů kvůli pandemii koronaviru. Stejná situace bude podle nich přetrvávat ještě v dubnu.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 8.6.2021