Pražský primátor Hřib účelově manipuluje s fakty a prostřednictvím médií a sociálních sítí mystifikuje veřejnost ve snaze odvrátit pozornost od chystaného zpoplatnění vjezdu do Prahy…

Je o tom přesvědčena opoziční pražská ODS, podle které mýtný systém v hlavní městě vzniká netransparentně a za zády Pražanů.

„Primátor Hřib a další členové koalice naprosto účelově nesdělují veřejnosti detaily chystaného zpoplatnění řidičů, protože se bojí negativních reakcí. Zavedení mýta přitom bude mít dopady na životy lidí v celé Praze. Dlouhodobě upozorňujeme, že záměr Pirátů a koalice vybírat v Praze mýtné je připravován netransparentně. Magistrátní koalici jsme proto vyzvali, aby zveřejnila sazby mýtného a médiím i obyvatelům Prahy zpřístupnila podrobnosti o mýtu. Koalice to ale dosud neučinila, místo toho volí zlehčování, mystifikaci a útoky na ODS, aby od nové daně za nicnedělání, jak mýtné poplatky označujeme, koalice odvrátila pozornost,“ je přesvědčena Alexandra Udženija.  

Alexandra Udženija ODS

Poukazuje na několik příkladů z posledních dní, kdy se na sociálních sítích a ve sdělovacích prostředcích objevila nepravdivá a s fakty manipulující tvrzení řízená právě primátorem hlavního města.  

Pražská ODS totiž označila za drzost vybírat od řidičů mýtný poplatek, aniž by byly dostavěny okruhy a objízdné komunikace, které by řidičům umožnily nově zřizovanou mýtnou zónu v širším centru města objet. Proto sestavila seznam otázek, které opakovaně pokládá, ale nedostává se jí od koalice odpovědí.

Tvrzení primátora Hřiba (Piráti): Do budoucna se Praha mýtu nevyhne. Bez této veřejně známé podmínky totiž nejde zkolaudovat okruh. To v ODS samozřejmě dobře vědí a s mýtem za daných podmínek souhlasili i dva dřívější primátoři ODS (pozn. Bém a Svoboda). 

ODPOVĚĎ: Není to pravda, Praha potřebuje okruhy, ne mýto. Zpoplatnění vjezdu do Prahy chtějí jen Piráti a koalice, aniž by veřejnosti transparentně sdělili podrobnosti zavedení mýta. Chtít po řidičích poplatek za vjezd do města, aniž by byly dostavěny okruhy a záchytná parkoviště P+R, je drzost. Ano, v ODS to dobře vědí, proto také všichni její primátoři také říkali nejen „A“, ale také „B“, tedy nejprve okruhy, pak se zabývejme i tím, zda Pražané chtějí, aby ve svém městě mýto platili. To se ale Pirátům patrně nehodí do argumentace.

Tvrzení primátora Hřiba (Piráti): V tomhle volebním období se ale zavádět mýtné nebude. Neexistuje totiž vůbec legislativa, která by to umožňovala. 

ODPOVĚĎ: Jinými slovy, teď mýto ne, ale po volbách Pražané i mimopražští mýto platit budou, stačí k tomu už jen norma. Zavedení mýta v Praze je na stole. Piráti a koalice si zavedení mýta totiž už odhlasovali, a to jak na Radě hl. města, tak i v zastupitelstvu. Proč by si odhlasovali něco, co se nechystají zavést? 

Tvrzení primátora Hřiba (Piráti): Ohrazuji se také proti tvrzení ODS, že členové koalice blokují dostavbu okruhu. Naposled byla stavba úseku 511 vnějšího okruhu odložena i kvůli starostovi městské části zvolenému za ODS, který podal odvolání proti územnímu rozhodnutí, přestože do jeho městské části úsek 511 ani nezasahuje. Paradoxní je, že jedním z důvodů tohoto odvolání bylo, že prý já osobně o okruh usiluji až příliš, a proto magistrát nemůže rozhodovat o povolení té stavby. Přestože ODS na jednání pražského zastupitelstva deklaruje svůj zájem na dokončení okruhu, ve skutečnosti jde strana svým chováním přesně proti tomuto záměru.

ODPOVĚĎ: Laciná snaha o zakrývací manévr. Je to právě předkladatel mýta radní Petr Hlubuček (STAN), starosta Lysolají, člen současné koalice, který spolu s dalšími už řadu let blokuje dostavbu okruhu. Příběh o starostovi ODS se nezakládá na pravdě, pan Hřib ví dobře, že Rada MČ Horní Počernice usnesení schválila bez hlasů starosty za ODS Petra Měšťana a radního Jindřicha Jukla. 

Tvrzení primátora Hřiba (Piráti): Dostavbu okruhu naše koalice maximálně podporuje. Je ale třeba brát v potaz, že stavbu realizuje stát. 

ODPOVĚĎ: Prázdná slova nestačí. Nevšimli jsme si, že by za čtyři roky Piráti a koalice na magistrátu pro dostavbu okruhu udělala reálně víc, než jen, že slovně „ji podporuje“. Pokud by to byla pravda, přípravy dostavby by byly dnes v plném proudu. Faktem přitom je, že to je právě Praha, která má nejdůležitější úlohu v dostavbě okruhu z pozice pořizovatele územního plánu. Přitom v tuto chvíli nejde jen o části 511 mezi Běchovicemi a D1, ale i o severní části Pražského okruhu v úsecích 518, 519, 520. Zde Praha pod vedením náměstků Scheinherra a Hlubučka připravuje nekoncepční a významně zdržující změny územního plánu a zásad územního rozvoje, které prodlužují přípravu stavby minimálně o 3 až 5 let. Pražského okruhu jako takového se kvůli nekoordinovaným aktivitám vládnoucí koalice se tak lidé dočkají o mnoho let později, než byl plánovaný termín.

Otázky, na které koalice odmítá odpovědět:

  • Proč Piráti a koalice odhlasovali zavedení mýta a teď se snaží od něj odvést pozornost, a třeba i zlehčovat, že zavedení mýta není z různých důvodů na pořadu dne?
  • Proč koalice záměrně neuvádí podstatná historická fakta o záměru zavést mýto v Praze, např. o tom, že podmínkou k zavedení mýta vždy byla mj. dostavba okruhů a navazujících radiál, což dokládají mj. novinové články?
  • Proč koalice tají, že zavádění mýta ve městech, jako byl třeba Stockholm, předcházely důležité kroky, jako je např. masivní dostavba záchytných parkovišť P+R?
  • Proč Piráti a koalice odmítají zveřejnit sazebník mýtného? Třeba proto, že by Pražané s mýtem ve vlastním městě nesouhlasili? Nebo že by protestovali řidiči denně dojíždějící za prací nebo školy ze Středočeského kraje? 
  • Kolik peněz tato koalice už zaplatila za různé studie o mýtu a přípravné práce? Proč tyto studie nejsou veřejně přístupné?

Autor: Redakce, ODS, Praha, ČR, 8.6.2021

Psali jsme zde: