Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 9.6.2021

Epidemie koronaviru je v Česku dále na ústupu. Testy v úterý potvrdily 384 případů nákazy, což je o 94 méně než před týdnem a zároveň nejnižší úterní přírůstek od konce srpna. Dál klesá také incidenční číslo, na 100.000 obyvatel připadá za uplynulých sedm dnů méně než 20 nakažených. Nad 25 je tento ukazatel v Jihočeském a Libereckém kraji. Vyplývá to z dat ministerstva zdravotnictví.

Pražská burza mírně rostla, dařilo se ČEZ, Avastu či českým bankám, klesla Erste

Pražská burza dnes po jednodenním poklesu mírně posílila, index PX stoupl o 0,19 procenta na 1180,24 bodu. Nahoru ho táhly energetický ČEZ, technologický Avast či tuzemské banky. Naopak se nedařilo Erste Bank, ztratila ale méně než v úterý. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

Bulovka: MF zamítlo žádost o refundaci nákladů za polní nemocnici v Letňanech

Fakultní nemocnice Bulovka zatím nedostane 90 milionů korun za provoz polní nemocnice na výstavišti v Letňanech, která sloužila jako záloha při přeplnění nemocnic pacienty s covidem-19. Ministerstvo financí žádost zamítlo, uvedl vedoucí dnes mluvčí nemocnice Filip Řepa. Nemocnice spolu s ministerstvem zdravotnictví podle něj zvažuje další kroky.

Praze 1 loni kvůli covidu-19 klesly příjmy o 16 pct, sáhla proto do rezerv

Radnice Prahy 1 v loňském roce počítala s příjmy asi 1,07 miliardy korun, nakonec získala z různých zdrojů pouze 893,4 milionu korun, což byl propad asi o 16 procent. Vyplývá to ze závěrečného účtu, který nedávno schválili radní městské části. Jak dnes novinářům řekl starosta Petr Hejma (STAN), výpadky byly způsobeny pandemií covidu-19 a vyplývaly například z odpuštění poplatků za pronájmy veřejných prostranství nebo ze slev na nájmech. K jejich pokrytí musela radnice sáhnout do rezerv.

V Praze demonstrují stovky lidí proti opatřením a covidovým certifikátům

Stovky lidí od rána demonstrují na pražském Malostranském náměstí kvůli protikoronavirovým opatřením a covidovým certifikátům. Protesty pořádají hnutí Chcípl PES a Volný blok. Okolo náměstí zároveň projížděla troubící auta s českými vlaječkami, některé tramvaje musely kvůli provozu na chvíli zastavit.

V parku na Klárově přibudou stromy, Praha 1 připravuje úpravy i dalších parků

V parku na pražském Klárově by mělo příští rok přibýt 23 stromů. Počítá s ním projekt úprav, který dokončuje Praha 1. Plánuje také úpravy blízkého parčíku Holubička a letos v létě by měly začít práce v parku Cihelná na Kampě. Novinářům to dnes řekl starosta městské části Petr Hejma (STAN). Dodal, že kvůli zachování stromu na Smetanově nábřeží po tlaku místních obyvatel radnice přepracovává projekt tzv. Anenského trojúhelníku. Úřad podle Hejmy také brzy spustí web, kde by měly být informace o všech v Praze 1 plánovaných projektech.

Zemřela Libuše Šafránková

Česká herečka Libuše Šafránková zemřela ve věku 68 let. K jejím nejslavnějším snímkům patřily Vrchní, prchni!, Kolja nebo Tři oříšky pro Popelku. Ve středu o tom informovala stanice CNN Prima News s odvoláním na hereččina syna Josefa Abrháma.

Benešová dostala kvůli restituci Bečvářova statku podmíněný trest

Odvolací soud udělil bývalé ředitelce pražského pozemkového úřadu Evě Benešové kvůli restituci takzvaného Bečvářova statku tříletý trest podmíněně odložený na tři roky. Uznal ji vinnou z maření úkonu veřejného činitele z nedbalosti. Senát zrušil verdikt, kterým prvoinstanční soud poslal ženu na šest let do vězení a podle kterého měla zaplatit peněžitý trest 4,5 milionu korun.

Za vstupní areál u skleníku Fata Morgana zaplatila Praha 130 milionů korun

Botanická zahrada v pražské Troji je nově přístupná vstupním areálem u skleníku Fata Morgana v západní části zahrady. V objektu je návštěvníkům zahrady k dispozici také restaurace a přednáškový sál. Výstavba vstupu u tropického skleníku stála 130 milionů korun, řekl dnes náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN). Praha je zřizovatelem botanické zahrady v Troji.

Stanice metra Muzeum je kvůli odloženému batohu na lince A i C uzavřena

Stanice metra Muzeum v Praze je pro cestující na linkách A i C uzavřena. Policisté obdrželi informaci o odloženém batohu v podchodu u metra a zjišťují, zda v něm není nástražný výbušný systém. Na místo jede pyrotechnik se psem. Stanice je podle něj liduprázdná. Vlaky metra stanicí pouze projíždějí, uvedla Pražská integrovaná doprava na twitteru.

Praha 7 připravila pro 3000 svých obyvatel očkovací akci proti covidu

Radnice Prahy 7 připravila pro tři tisícovky svých obyvatel starších 16 let očkovací akci proti covidu-19. Lidé se budou moci nechat naočkovat ve pevných termínech – první dávku dostanou 18. června a druhou 16. července. Akce se uskuteční v ZŠ Strossmayerovo náměstí a přihlásit se na ni lze na stránkách ockovani.praha7.cz. Očkovací kapacita je omezena. Na očkování vakcínou Pfizer/BioNTech radnice spolupracuje s Poliklinikou Prahy 7 a společností Mild Blue.

V Praze demonstrují stovky lidí proti opatřením a covidovým certifikátům

Stovky lidí demonstrují na pražském Malostranském náměstí kvůli protikoronavirovým opatřením a covidovým certifikátům. Protesty pořádají hnutí Chcípl PES i Volný blok. Okolo náměstí zároveň projíždějí troubící auta s českými vlaječkami, některé tramvaje musely kvůli provozu na chvíli zastavit.

České dráhy prodají část svých historických vozů technickému muzeu

České dráhy předají další část svých historických železničních vozidel do sbírky Národního technického muzea (NTM). Muzeum za 66 vozidel a dva podvalníky zaplatí po zdanění přes 21 milionů korun. Peníze chtějí dráhy využít pro údržbu dalších historických vozů ve svém majetku.

Federace židovských obcí loni evidovala o 180 antisemitských projevů více

Federace židovských obcí v ČR (FŽO) loni zaznamenala o 180 více antisemitských projevů než předloni, bylo jich 874. Většinu tvořily nenávistné projevy na internetu, násilný incident s antisemitským motivem evidovala obec jeden. Výskyt konspiračních teorií spojených s antisemitismem enormně vzrostl v souvislosti s koronavirovou pandemií.

Oprava most přes Divadelní ulici začne 17. června u Národního divadla

Dopravní omezení čekají na řidiče v Národní ulici v centru Prahy, začne se tu opravovat most přes Divadelní ulici. Ve čtvrtek 17. června zahájí práce v jižní části u budovy Národního divadla, potrvají do 14. července. Řidiči budou muset jezdit po tramvajových kolejích. Poté se silničáři přesunou do střední části, kde budou pracovat do 20. srpna.

Praze loni meziročně stouply běžné výdaje na 71,73 miliardy Kč

Hlavnímu městu meziročně stouply běžné výdaje. V případě samotného hlavního města bez započtení městských částí činily loni zhruba 71,73 miliardy korun, což je meziročně asi o 2,5 miliardy více. Vyplývá to ze závěrky hospodaření města. Po započtení městských částí dosáhly běžné výdaje 73,58 miliardy, což je rovněž meziročně více. Praha jako celek, tedy i s radnicemi, hospodařila s přebytkem 8,91 miliardy, což je meziroční pokles. Příjmy dosáhly 96,9 miliardy a výdaje 88,04 miliardy.

Epidemie v ČR dál ustupuje, počet očkovacích dávek překročil šest milionů

Epidemie koronaviru je v Česku dále na ústupu. Testy v úterý potvrdily 384 případů nákazy, což je o 94 méně než před týdnem a zároveň nejnižší úterní přírůstek od konce srpna. Dál klesá také incidenční číslo, na 100.000 obyvatel připadá za uplynulých sedm dnů méně než 20 nakažených. Nad 25 je tento ukazatel v Jihočeském a Libereckém kraji. Očkování proti covidu v úterý dostalo přes 111.000 lidí, počet podaných dávek tak překročil šest milionů. Dokončené očkování má 17,3 procenta obyvatel Česka, celkem se očkování účastní 49 procent lidí. Vyplývá to z dat ministerstva zdravotnictví.

V botanické zahradě v Praze-Troji začíná výstava jedovatých motýlů

V botanické zahradě v Praze – Troji dnes začíná výstava motýlů. Letošní ročník je zaměřen na jedovaté druhy, do zahrady nedávno dorazilo 5500 motýlích kukel. Lidé mohou výstavu Motýli – Jedovatá krása navštívit od dnešních 13:30 do 18. července. Koná se ve skleníku Fata Morgana.

Soud projedná odvolání Bednářové v kauze restituce Bečvářova statku
Odvolací soud s dnes bude opět zabývat případem restituce takzvaného Bečvářova statku. Projedná odvolání bývalé zaměstnankyně pražského pozemkového úřadu Evy Benešové, kterou prvoinstanční soud nepravomocně potrestal šesti lety vězení. Uznal ji vinou z toho, že spolu se svým podřízeným Janem Horákem nezákonně přiřkli Emilii Bednářové a dalším restituentům náhradní pozemky za nemovitosti původně patřící Janu Marii Bečvářovi a způsobili škodu nejméně 1,4 miliardy korun. Benešová vinu odmítá.

Poslanci se sejdou k novele o střetu zájmů a k tzv. covidovým certifikátům

Poslanci se dnes sejdou ke schvalování novely o střetu zájmů a k zavedení takzvaných covidových certifikátů, které mají usnadnit cestování v Evropské unii. Svolaná je také mimořádná schůze k debatě o zpřísnění trestů za násilné chování vůči ženám a za znásilnění.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 9.6.2021