Syn slavného hrocha Slávka odjel do zoo La Palmyre na západním pobřeží Francie…

Pětiletý hroch Fanda dosud žil se svou matkou Maruškou. Nyní už ale dosáhl věku, kdy by se měl osamostatnit. Zoo Praha se mu proto už dlouho snažila najít umístění.

„Jsme rádi, že se koordinátorovi Evropského chovného programu (EEP) podařilo pro Fandu najít umístění. V evropských zoologických zahradách je totiž značný přebytek mladých hroších samců,“ říká ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Nakládka kontejneru s hrochem obojživelným Fandou

Mladý hroší samec se na cestu vydal v úterý 8.6.2021 v 7 hodin ráno poté, co jej chovatelé nalákali na potravu do přepravního boxu. Cesta do nového domova trvala téměř 18 hodin, během kterých byl průběžně kontrolován, napájen a krmen.

Fanda se narodil v Zoo Praha 28. ledna 2016 jako 12. odchov tohoto druhu a okamžitě se stal miláčkem mnoha návštěvníků. Jeho otcem byl legendární hroch Slávek, ikonický přeživší velké povodně z roku 2002, kterou se mu podařilo přečkat v prvním patře na galerii tehdejšího Pavilonu velkých savců.

Hroch obojživelný Fanda v transportním kontejneru

Po odchodu Fandy tak návštěvníci mohou v novém Pavilonu hrochů v severní části areálu pozorovat oba stávající hrochy – samici Marušku a mladého samce Tchéca, který do pražské zoo dorazil na podzim roku 2019 z francouzského safari Plaisance-du-Touch.

Autor: Redakce, ZOO, Praha, ČR, 9.6.2021