Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 10.6.2021

Ve středu v ČR přibylo 248 případů covidu, asi o 100 méně než před týdnem. Incidenční číslo kleslo pod 19. Nejvyšší je na Českokrumlovsku, kde je 88. Kvůli koronaviru museli uzavřít Domov důchodců ve Velkých Hamrech na Jablonecku. Jeden z klientů už nemoci podlehl, přestože byl počátkem roku proti covidu-19 očkovaný. Nákaza se prokázala také u dalšího klienta, nakažená je i pracovnice z přímé péče. Ta očkování odmítla a právě ona zřejmě klienty nakazila.

Pražská burza zůstala i počtvrté v týdnu bez výraznější změny

Pražská burza zůstala i čtvrtý den v týdnu bez výraznějších změn. Index PX dnes klesl o 0,05 procenta na 1179,61 bodu. Ztrácely akcie bank, vzhůru šly cenné papíry softwarové firmy Avast a České zbrojovky. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna vystoupala k euru na nejsilnější úroveň od března 2020, zpevnila také k dolaru.

Anketu pro inspirativní učitele vyhrála Barbora Heřmanová ze ZŠ Mozaika

Dvě ženy a jeden muž dnes v Praze dostali cenu pro inspirativní učitele základních a středních škol s názvem Global Teacher Prize Czech Republic (GTP CZ). Letos se v Česku konal čtvrtý ročník této soutěže, kterou organizuje obecně prospěšná společnost EDUin. První místo vyhrála Barbora Heřmanová, která učí na prvním stupni v Základní škole Mozaika v Rychnově nad Kněžnou. Na druhém místě porota ocenila učitele přírodopisu a chemie Petra Curka ze Základní školy Blatenská v Horažďovicích na Klatovsku a třetí příčku obsadila učitelka prvního stupně z brněnské Základní školy Labyrinth Pavlína Loňková.

Praha a Středočeský kraj uzavřou memorandum o spolupráci

Praha a Středočeský kraj plánují podepsat memorandum zakotvující vzájemnou spolupráci. Po společném jednání to dnes novinářům řekli pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN). Memorandum budou schvalovat rady a zastupitelstva obou samospráv, poté bude následovat jeho podpis. Podle Hřiba by na obecný dokument mohly navazovat další pro konkrétní oblasti.

Zastupitelé Prahy 11 schválili loňské hospodaření, opozice ho kritizovala

Praha 11 loni hospodařila s příjmy 816,12 milionu a výdaji 802,95 milionu korun. Vyplývá to ze závěrečného účtu, který dnes schválilo zastupitelstvo. Radnice městské části v roce 2020 získala více peněz v porovnání s původně schváleným rozpočtem a vyšší byly i výdaje. Rozpočet schválený v lednu 2020 počítal s příjmy 437,6 milionu korun a výdaji téměř 761 milionů korun. Hospodaření radnice kritizovali někteří opoziční zastupitelé, nelíbí se jim některé investiční projekty či nízké investice do dopravy.

TSK zbourá most přes D11 v Horních Počernicích

Pražská Technická správa komunikací (TSK) koncem července zbourá most v Horních Počernicích, který převádí Božanovskou ulici přes dálnici D11. Informovala o tom dnes mluvčí firmy Barbora Lišková (TSK). Božanovská ulice bude uzavřena 21. června, z důvodu demolice pak bude v sobotu 24. července od 17:00 do 09:00 následujícího dne úplně uzavřena také D11. Most je podle loňské diagnostiky ve špatném stavu a zatéká do něj. Stavba nového začne příští rok.

DPP: Pražská MHD není podle měření zdrojem nákazy covidem-19

Při zachování základních hygienických pravidel není městská hromadná doprava v Praze riziková pro přenos viru SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění covid-19. Vyplynulo to z velkého testování 558 vzorků z vozů a dalších prostor hromadné dopravy, které začátkem dubna odebrali vědci z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR. Živý a přenosu schopný virus se podle výsledků neobjevil ani v jednom vzorku. Pražský dopravní podnik (DPP) o tom dnes informoval v tiskové zprávě.

Bulovka podala pacientovi s HIV inovativní lék, dostupné léky mu nezabíraly

Fakultní nemocnice Bulovka podala pacientovi s HIV inovativní lék, který mu snížil hladinu viru v těle. U pacienta už dříve propukla nemoc AIDS a léky, které jsou nyní k dispozici, už mu nezabíraly. Podle nemocnice jde o prvního pacienta, kterému byl v Evropě tento lék podán mimo klinické studie.

Skautské centrum na pražské Kampě se má otevřít v létě

Centrum Skautského institutu v Michnovském letohrádku na pražské Kampě, přezdívaném rybářský domeček, by se mělo otevřít o prázdninách. Radní Prahy 1, která památkově chráněnou budovu vlastní, tento týden schválili smlouvu s institutem o zápůjčce do března roku 2023. Starosta městské části Petr Hejma (STAN) dnes uvedl, že by smlouva měla být podepsána do konce června. Postup dříve kritizovali opoziční Piráti kvůli tomu, že vedení radnice zrušilo původně vypsané výběrové řízení na nájemce letohrádku.

Výstava Veteran Mania v Holešovicích představí přes 100 moto veteránů

Více než 100 historických motocyklů převážně české výroby z předválečného období bude k vidění od pátku 11. června do neděle 5. září na výstavě Veteran Mania na pražském výstavišti v Holešovicích.

Ve středu přibylo o sto méně případů než před týdnem, incidenční číslo je 19

Laboratoře v Česku ve středu potvrdily 248 případů koronaviru, zhruba o sto méně než před týdnem. Denní přírůstky nových případů ve všední den zůstávají nejnižší od konce srpna. Dál klesá také takzvané incidenční číslo, na 100.000 obyvatel připadá za uplynulý týden 19 nakažených. Nejvyšší je nyní počet případů nákazy na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní v Jihočeském kraji s 37 případy a nejnižší v Královéhradeckém a Karlovarském kraji, kde je pod pěti. Z okresů je nejhorší situace na Českokrumlovsku, kde incidenční číslo činí 88. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Dnes nastane částečné zatmění Slunce, nejvýše položené do roku 2179

Dnes bude částečné zatmění Slunce. Půjde o nejvýše položené sluneční zatmění viditelné z území Česka a Slovenska do roku 2179. Úkaz začne po 11:35 SELČ a skončí kolem 13:40. Kolem poledne bude ve výšce více než 60 stupňů nad obzorem. Při pozorování jevu je nutné chránit zrak speciálním filtrem. Dnešní událost je prvním částečným zatmění Slunce viditelným od nás po šesti letech. Řada hvězdáren a spolků pořádá společná pozorování.

Odvolací soud projedná druhou korupční kauzu lékaře Dbalého

Pražský vrchní soud se dnes bude zabývat druhou korupční kauzou bývalého ředitele pražské Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého. Za braní úplatků a zmanipulování dvou zakázek mu nepravomocný rozsudek uložil propadnutí majetku a devítileté vězení. Spolu s dalšími šesti obžalovanými má lékař také uhradit nemocnici způsobenou škodu 63 milionů korun.

Statistici dnes zveřejní údaje o květnové inflaci

Český statistický úřad dnes zveřejní údaje o květnové inflaci. Podle odhadů analytiků meziroční inflace v květnu stoupla na průměrných 3,2 procenta z dubnových 3,1 procenta. Podle ekonomů by měla inflace kvůli nízké srovnávací základně z loňska především v souvislosti s cenami pohonných hmot dosáhnout vrcholu právě v květnu. Nicméně i nadále by se pak měla držet kolem tří procent.

Výstava Udržitelná Praha ukáže, jak mohou stavby zlepšit klima

Desítky projektů a nápadů, které mají pražské městské části i magistrát připravené pro lepší životní prostředí ve městě, ukáže expozice ve výstavní síni Mánes. Jsou mezi nimi třeba obnova Královské obory Stromovky, obnova historických pražských sadů, založení a rozvoj lesoparku Letňany, revitalizace údolí Rokytky v Hrdlořezích nebo vodárenské osvětové centrum Hydropolis Praha.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 10.6.2021