Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 11.6.2021

V Česku epidemie dál slábne, ve čtvrtek testy na koronavirus potvrdily 190 nových případů, před týdnem to bylo přes 400. Oproti středě je nárůst nižší zhruba o 60 případů. Dál klesá také incidenční číslo, na 100.000 obyvatel připadá za uplynulých sedm dnů méně než 16 nakažených. Nejvyšší je dál v Jihočeském a Libereckém kraji s 28 případy. Z okresů zůstává situace nejhorší na Českokrumlovsku, kde na 100.000 obyvatel za poslední týden činí 64 nakažených. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Pražská burza v závěru týdne mírně oslabila, ztrácely akcie Erste Bank

Pražská burza v závěru týdne mírně oslabila, index PX klesl o 0,19 procenta na 1177,31 bodu. Ztrácela například Erste Bank, rostly naopak akcie operátora O2. Vyplývá to z údajů burzovního webu. Česká měna dnes přechodně zpevnila pod 25,30 Kč/EUR, kde byla naposledy loni v únoru, proti čtvrtečnímu závěru ale zakončila jen o haléř silnější na 25,35 Kč/EUR.

Pražský hrad bude před summitem NATO nasvícen modrou barvou

Pražský hrad bude v neděli, v předvečer konání summitu NATO, nasvícen modrou barvou symbolizující Severoatlantickou alianci a jejím znakem. V tiskové zprávě to dnes sdělil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Českou delegaci na summitu povede prezident Miloš Zeman. Nasvícení je podle mluvčího naplánováno na neděli od 21:00. Týkat se bude prvního nádvoří.

Řidiči budou moci jít v Praze-Vysočanech do nového registru vozidel

Řidiči budou moci od pondělí 14. června jít ve Vysočanech na magistrátní registr vozidel v nových prostorách. Původní nevyhovovaly současným potřebám a byly zastaralé. Proti původním prostorám budou mít nové vyšší kapacitu vyřizovaných záležitostí. Celkové investice do vybavení pracoviště a systémů byly přibližně pět milionů korun. Pražský registr vozidel sídlí na celkem pěti místech v metropoli.

Opravy zastaví tramvaje v úseku Radošovická a Nádraží Hostivař

Kvůli opravám tramvajové trati a vybudování železničního mostu bude od pondělí 14. června do středy 15. září obousměrně přerušen provozu tramvají v úseku Radošovická a Nádraží Hostivař. Své trasy změní také některé autobusy. Podnik na Zahradním městě buduje novou tramvajovou smyčku.

Cílem KČT je, aby byly bezbariérové turistické trasy v každém kraji

Klub českých turistů (KČT) v současnosti udržuje přes 43.000 kilometrů pěších tras v zemi a asi 120 kilometrů turistických tras pro vozíčkáře. Cílem je, aby byly značené bezbariérové trasy v každém kraji. Turistické značky maluje asi 2000 dobrovolníků, řekl dnes předseda Klubu českých turistů Vratislav Chvátal na tiskové konferenci ke 133. výročí založení klubu.

Tesla otevřela u Prahy první centrum pro ČR

Americký výrobce elektromobilů Tesla otevřel v Průhonicích u Prahy první centrum značky pro Českou republiku. Centrum bude na jednom místě zajišťovat prodej a dodávky nových vozů i jejich servis.

Altner neměl rozhodující podíl na získání Lidového domu, vypověděl Blanický

Zdeněk Altner neměl podle Pavla Blanického rozhodující podíl na získání Lidového domu pro ČSSD. Blanický, který politickou stranu v 90. letech zastupoval před Altnerem, to dnes řekl u Obvodního soudu pro Prahu 1, který se zabývá sporem mezi dědici zemřelého právníka a sociálními demokraty. Altnerovi potomci s jeho tvrzením nesouhlasí. Podle původního verdiktu soudu, který zrušil Nejvyšší soud, měla ČSSD dědicům vyplatit přes 300 milionů korun za právní služby, které jí Altner poskytl ve sporu o její sídlo, Lidový dům. ČSSD nárok odmítá.

Začala stavba prodloužení tramvajové tratě z Barrandova do Slivence

Pražský dopravní podnik (DPP) dnes zahájil stavbu první části prodloužení tramvajové tratě ze zastávky Sídliště Barrandov do Slivence. Trať bude dočasně končit v Holyni, měřit bude zhruba jeden kilometr a budou na ní dvě zastávky. Dostavěna by měla být za deset měsíců. Náklady jsou zhruba 170 milionů korun. Novinářům to dnes řekl primátorův náměstek Adam Scheinherr (Praha Sobě) a ředitel DPP Petr Witowski. Po dokončení první části vybuduje podnik koleje do Slivence. Podnik nyní chystá také prodloužení tratě z Modřan na Libuš a zahájena byla stavba smyčky na Zahradním Městě.

Do veřejné infrastruktury v Praze 11 mají dát Roztyly Invest 40 milionů

Firmy Roztyly Invest I,II a III by měly při plánované výstavbě zdravotnického zařízení a domova pro lidi se zdravotním postižením, které chtějí investoři stavět v Horních Roztylech, investovat do veřejné infrastruktury v Praze 11 přibližně 40 milionů korun. Vyplývá to ze smlouvy o spolupráci mezi investory a městskou částí, kterou ve čtvrtek schválilo zastupitelstvo Prahy 11. Mnozí opoziční zastupitelé obsah smlouvy kritizovali. Podmínky smlouvy označili za nedostatečné.

V Praze nyní za týden přibývá stejně případů covidu jako koncem dubna za den

V Praze v uplynulých sedmi dnech přibylo 242 potvrzených případů nemoci covid-19, což je o čtvrtinu méně než za předešlých sedm dní. V hlavním městě tak nyní za týden přibývá stejně případů, jako bylo běžné koncem dubna a začátkem května za jediný den. Počet podaných dávek očkování v hlavním městě v tomto týdnu překročil milion. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Obvodní soud bude řešit spor Altnerových dědiců a ČSSD

Obvodní soud pro Prahu 1 dnes bude projednávat spor mezi dědici zemřelého právníka Zdeňka Altnera a vládní stranou ČSSD. Podle původního verdiktu, který zrušil Nejvyšší soud, měla sociální demokracie dědicům vyplatit přes 300 milionů korun za právní služby, které jí Altner poskytl ve sporu o její sídlo, Lidový dům. ČSSD nárok odmítá.

K očkování v ČR se mohou registrovat cizinci a Češi bez pojištění

K očkování proti koronaviru se mohou ode dneška v Česku registrovat lidé, kteří nemají veřejné zdravotní pojištění na území ČR nebo Evropské unie a dlouhodobě v Česku pobývají. Platí to i pro cizince žijící v České republice. Rezervační systém jim nabídne očkovací místa, kde bude zároveň i personál mluvící cizím jazykem.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 11.6.2021