Praha a Středočeský kraj plánují podepsat memorandum zakotvující vzájemnou spolupráci…

Po společném jednání to řekli pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN). Memorandum budou schvalovat rady a zastupitelstva obou samospráv, poté bude následovat jeho podpis. Podle Hřiba by na obecný dokument mohly navazovat další pro konkrétní oblasti.

pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) & středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN) zdroj: zwitter

Rady obou samospráv se dnes sešly na společném jednání. Podle obou politiků řešily zejména dopravní témata, jako jsou plánované silniční stavby nebo hromadná doprava. Podle Peckové zástupci krajů hovořili také o ochraně životního prostředí, vodovodní infrastruktuře, školství nebo majetku.

Hřib řekl, že s aktuálním vedení kraje je spolupráce výrazně lepší než s minulým pod vedením Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO). Neformální spolupráce podle obou politiků začala hned po loňských krajských volbách a ustanovení nové koalice, nyní by se měla formalizovat memorandem.

„Nápad je takový, že bychom udělali jedno memorandum obecné a na to by případně mohla navazovat další memoranda nebo aktualizace z jednotlivých oblastí, kde by byly konkrétní cíle,“ vysvětlil Hřib.

pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti)

„Dnes jsme se v rezidenci primátora setkali na společném jednání Rady hl. m. Prahy a Rady Středočeského kraje. Je jasné, že Praha a Středočeský kraj mají mnoho společného a měly by těsně spolupracovat. Jak z hlediska dopravy a územního rozvoje jsou zájmy obou krajů a jeho obyvatel těsně propojeny. Témata byla jasná: nový stavební zákon, který právě projednává Senát, územni studie Metropolitního plánu, Pražský okruh, otázka zavedení mýta v Praze, koordinace postupu u rozpočtového určení daní tak, aby kraje i obce měly více peněz na budování infrastruktury, spolupráce zdravotnických záchranných služeb a mnoho dalšího. Držte nám palce, aby se nám podařilo i díky spolupráci co nejvíce našich plánů uskutečnit.“ napsala na facebook radní Hana Kordová – Marvanová (Spojená síly pro Prahu).

radní Hana Kordová – Marvanová (Spojená síly pro Prahu). zdroj: facebook

V Praze od konce roku 2018 vládne koalice Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN). V opozici je ODS a ANO. Ve Středočeském kraji od loňského listopadu vládne koalice STAN, ODS, Pirátů a Spojenců, které tvoří TOP 09, Hlas a Zelení. Předtím kraj vedla koalice ANO a ČSSD podporovaná komunisty. ČSSD a KSČM se loni do zastupitelstva nedostaly, v opozici je jen ANO.

Video zde:

Autor: Redakce, ČTK, Praha.eu, ČR, 11.6.2021

Zdroj:

https://www.facebook.com/HanaMarvanovaSTAN/posts/173246321476803