Spolek Kvalikom, který hodnotí mimo jiné i kvalitu instagramových účtů veřejných institucí, nedávno zveřejnil výsledky ankety Zlatý lajk…

„Česká města odvádějí na sociálních sítích skvělou práci. Instagram jim slouží jak k informování vlastních obyvatel, tak k lákání turistů. Hodnocení se ale zaměřilo i na to, zda odpovídají na komentáře, používají takzvané stories či zda dokážou zaujmout uživatele poutavými texty. Největší váhu ale měla samozřejmě kvalita fotografií a videí,“ popsala způsob hodnocení mluvčí soutěže Sofie Bukovská.

Nejvíc bodů porota přisoudila účtu hlavního města Prahy (@cityofprague), celkem 49 bodů z možných 50 bodů. Stříbro získala v soutěži žižkovská radnice (@mcpraha3) se 45 body. Na třetí místo se díky hodnocení odborné poroty dostala Praha 1 (@prahajedna) s výsledkem 41 bodů. Stejného bodového výsledku ale dosáhla i Praha 8, Praha 5 a Praha 11. Mezi těmito čtyřmi městskými částmi nakonec jen těsně o pořadí rozhodlo využívání tzv. Instagram Stories na svých instagramových účtech. 

1. MÍSTO: HLAVNÍ MĚSTO PRAHA@cityofprague, 49 bodů

Účet @cityofprague je nejsledovanějším českým „městským“ Instagramem. Sleduje ho více jak 50 tisíc followerů z celého světa. Jeho hlavním úkolem je lákat do metropole turisty, ale inspiraci k návštěvám zajímavých míst zde čerpají i sami Pražané.

Kromě nejvyššího počtu sledujících se může účet pochlubit patrně nejkrásnějším feedem. Skladba zveřejněných fotografií je neuvěřitelně působivá. Zveřejňovány jsou opravdu mimořádně kreativní a nápadité fotky, které díky citlivé úpravě vypadají, jako by je fotil a upravoval jeden a ten samý autor – což tak ovšem není, proto zde dostávají i řadoví uživatelé se svými snímky metropole.

Pohled na grid nás jen utvrzuje v tom, že skutečně nejlepší cesta, jak spravovat Instagram, je přísně se držet pravidla: co příspěvek, to fotka vyladěná k dokonalosti. Do feedu nepatří infografiky, bannery, reklamy, ale opravdu pouze fotografie. Dá se přitom všemožně experimentovat s kompozicí, můžeme zobrazovat architektonické krásy, reportážní momentky, snímky z dronu, zvířata, zkrátka cokoli – fotka ale musí mít nápad a příjemnou atmosféru.

Čeho si dále na účtu všímáme? Archiv stories má skvěle zpracované ikonky, za to patří administrátorům též velká pochvala. Obecně ale práce se stories není příliš častá jako u jiných velkých měst. Naopak velmi aktivní je práce se všemi ostatními formáty – Reels, IGTV a Průvodci.

2. MÍSTO: MĚSTSKÁ ČÁST PRAHA 3@mcpraha3, 45 bodů

Hlavní město Praha se na sociálních sítích neliší od jiných českých měst vnitřně dělených na samostatné městské části či obvody. Je obvyklé, že magistrátní sociální sítě se více orientují na turisty a prezentaci města, zatímco městské části primárně informují své vlastní obyvatele. Obsah je tedy více reportážní a nehledí tolik na estetickou dokonalost. Praha 3 ale drží poměrně vysokou kvalitu příspěvků. Opravdu silná je ale v kvalitě formátu stories, v jejich grafickém zpracování, které vychází z nápadité a poměrně nedávno vytvořené vizuální identity, kterou se podařilo skvěle využít právě i pro obsah na sociální sítě.

Je škoda, že Praha 3 nepřenesla vizuálně zábavnou práci i na ikonky archivu stories a že bohužel často publikuje různé grafiky i ve feedu namísto stories. Kupodivu se s tím ale setkáváme téměř u každého Instagramu pražských městských částí.

3. MÍSTO: MĚSTSKÁ ČÁST PRAHA 1@prahajedna, 41 bodů

Instagram Prahy 1 ocení obyvatelé této městské části, ale zajímavý obsah zde čeká i na turisty, kteří zpravidla míří právě do centra Prahy. Je vidět, že obsah je tvořen opravdu poctivě z terénu – najdeme zde fotky z místních podniků, různé reportážní momentky z dění na radnici a historické zajímavosti. Obsahu je zde opravdu hodně.

Feed není vyloženě „umělecky“ laděný, ale spíše praktický. Přesto mají některé fotografie velké kouzlo, například zmiňovaná série představující zdejší drobné živnostníky. Je škoda, že není intenzivněji využíván formát stories, kam by se daly přesunou všechny grafické příspěvky a udržet si tak pozornost followerů. Nikdy ale není pozdě začít. Každopádně kdo má rád historickou Prahu, tento účet vám umožní proniknout opravdu hluboko do jejího fungování a zdejšího života – protože Praha 1 není jen pro turisty, ale i pro místní obyvatele. Účet @prahajedna to respektuje a i díky tomu je v poměru k počtu obyvatel hojně sledovaný.

Pořadí soutěže:

 1. Hlavní město Praha (49 b.)
 2. Praha 3 (45 b.)
 3. Praha 1 (41 b.)
 4. Praha 5 (41 b.)
 5. Praha 8 (41 b.) 
 6. Praha 11 (41 b.)
 7. Praha 10 (39 b.)
 8. Praha 2 (39 b.)
 9. Praha 6 (38 b.)
 10. Praha 15 (35 b.)
 11. Praha 13 (33 b.)
 12. Praha 22 (31 b.)
 13. Praha 21 (25 b.)
 14. Praha 12 (24 b.)
 15. Praha – Čakovice (24 b.)
 16. Praha 4 (20 b.)

Autor: Redakce, Kvalikom.cz, Praha, ČR, 12.6.2021

Zdroj:

https://www.kvalikom.cz/blog/instagram-prahy-okouzluje-uzasnymi-fotkami-dari-se-i-praze-3-a-praze-1