Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 14.6.2021

V neděli přibylo v Česku pouze 42 nově potvrzených případů nemoci covid-19, což je nejnižší denní nárůst téměř za celý uplynulý rok. Stejný počet nových případů byl zaznamenán naposledy 20. června v roce 2020, což byla sobota. Nižší nárůst počtu nakažených koronavirem byl zaznamenán naposledy loni v pondělí 15. června. V neděli bylo také v nemocnicích podle ministerstva jen 152 lidí s covidem-19, což je nejméně od konce loňského srpna. Ve vážném stavu bylo 22 lidí.

Do pražského muzea přiletěla vzácná historická stíhačka Hawker Hurricane

Pražské Letecké muzeum Točná získalo do svých sbírek britský stíhací letoun Hawker Hurricane Mk.IV, na kterém za druhé světové války létali českoslovenští piloti. Zrekonstruovaný stroj vyrobený na přelomu let 1942 a 1943 přiletěl do Česka dnes vpodvečer z Belgie, potvrdil Michal Masař z leteckého muzea. Hurricane je v denním zbarvení, které měla verze Mk.IIc českého leteckého esa Karla Kuttelwaschera.

Vláda schválila 200 milionů Kč navíc pro Správu Pražského hradu

Správa Pražského hradu dostane z vládní rozpočtové rezervy 200 milionů korun. Schválila to dnes vláda, vyplývá z informací na vládních internetových stránkách. Peníze správa dostane kvůli propadu příjmů z turismu, pronájmu a nižšího zájmu o konání společenských akcí způsobených šířením koronaviru.

Praha 10 vypsala mezinárodní soutěž na podobu kulturního domu Eden

Radnice Prahy 10 vypsala mezinárodní soutěž na podobu okolí sídla úřadu městské části ve Vršovicích včetně chátrajícího kulturního domu Eden. Návrh se má týkat prostranství podél ulice Vršovická od budovy radnice Prahy 10 ke křižovatce s ulicí U Slavie. Městská část připravuje také rekonstrukci radnice, měla by začít příští rok.

Pražská burza posílila, rostly Avast, Erste či ČEZ, nedařilo se O2, KB a Monetě

Pražská burza v úvodu týdne mírně posílila. Index PX dnes stoupl o 0,23 procenta na 1180,01 bodu. Dařilo se akciím technologické firmy Avast, které získaly téměř procento, a rostly i cenné papíry ČEZ a rakouských titulů. Naopak se ztrátou uzavřely české banky či operátor O2, který odepsal 1,35 procenta. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

Metru D hrozí zpoždění, ministerstvo zrušilo odmítnutí podjatosti magistrátu

Stavbě pražského metra D hrozí zpoždění zahájení výstavby. Ministerstvo dopravy (MDČR) totiž zrušilo v pátek vlastní rozhodnutí z loňského září, kterým odmítlo podjatost magistrátu při rozhodování o stavbě. Rozhodnutí odkládá vydání stavebního povolení na neurčito. Případ tak musí MD projednat znovu. Podnět o podjatosti řeší ministerstvo od loňska a na magistrátu jej podal spolek Pankrácká společnost, která mj. nesouhlasí se stanicí Olbrachtova. Metro D v první fázi spojí Pankrác a Písnici.

Cenu Olgy Havlové získal hlavní koordinátor tříkrálové sbírky Marek Navrátil

Laureátem Ceny Olgy Havlové, kterou vyhlašuje Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové (VDV), se dnes stal Marek Navrátil, koordinátor tříkrálové sbírky. Cenu získal za své rozsáhlé dobročinné aktivity, kterým se v neziskovém sektoru věnuje již 25 let, a to navzdory svému handicapu, jímž je vada růstu. Během slavnostního udílení v Praze byla oceněna i Zuzana Nemčíková, psycholožka v organizaci Revenium, která získala Cenu veřejnosti.

Praha navýšila kapacitu gymnázií, plánuje pokračovat

Pražský magistrát letos otevřel o 210 míst více na čtyřletých gymnáziích, v dalším školním roce plánuje nárůst o dalších 120 míst. Novinářům to dnes řekl městský radní Vít Šimral (Piráti) v souvislosti s koncepcí rozvoje gymnázií, kterou projednala rada. Do roku 2024 se podle ní má počet míst na gymnáziích zvýšit o 700 míst, aby kapacita odpovídala současnému poměru k počtu žáků devátých tříd. Město podle Šimrala zvažuje i stavbu nových gymnázií, například na Lužinách ve spolupráci se soukromým investorem.

Soud zrušil opatření, které nařizuje test před návratem individuální dopravou

Pražský městský soud dnes zrušil část opatření ministerstva zdravotnictví, podle kterého je možné z některých zemí před návratem do České republiky individuální dopravou vyžadovat negativní test na covid-19. Pro návrat veřejnou dopravou povinnost zachoval. V tiskové zprávě to uvedl soudce Štěpán Výborný. Podstoupit test na covid-19 před vstupem na území Česka při cestě individuální dopravou je nyní nutné jen při návratu ze zemí s velmi vysokým rizikem nákazy, tedy těch, které spadají do tmavě červené kategorie. Opatření soud zrušil k 17. červnu.

Hospodaření Prahy v 1. čtvrtletí skončilo přebytkem 4,4 mld Kč, meziročně stejně

Hospodaření hlavního města v prvním čtvrtletí letošního roku skončilo přebytkem téměř 4,4 miliardy korun, což je meziročně zhruba stejně. Příjmy dosáhly zhruba 24,76 miliardy korun a výdaje 20,36 miliardy. Investice činily 1,7 miliardy. Vyplývá to z dokumentu, který dnes projednal magistrátní finanční výbor. Praha loni hospodařila s přebytkem 8,9 miliardy korun, což je o asi 5,8 miliardy meziročně méně. Hospodaření ovlivnily mimo jiné nižší běžné i kapitálové výdaje a mírně vyšší příjmy.

Praha schválila kompletní manuál podoby vozů PID

Praha má kompletní manuál nového šedo-červeného designu pro všechna vozidla zapojená do Pražské integrované dopravy (PID) na území Prahy i Středočeského kraje. Dnes ho schválili městští radní. Plán dříve kritizovala opozice, podle které jde o zbytečný náklad. Náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě) dnes zopakoval, že náklady navíc nebudou, protože nový design bude město používat pouze u nově nakoupených vozů a při jejich velkých opravách.

Praha schválila deklarace na dostavbu Pražského a aglomeračního okruhu

Vedení hlavního města odsouhlasilo dvě společné deklarace se Středočeským krajem na urychlení dostavby Pražského okruhu. Druhým dokumentem je deklarace o tzv. aglomeračním okruhu, který tvoří dále od Prahy silnice první a druhé třídy. Novinářům to dnes řekl primátorův náměstek Adam Scheinherr (Praha Sobě). Pražský okruh má podle dosavadních plánů měřit přes 80 kilometrů, v provozu je asi polovina. Investorem stavby je stát prostřednictvím Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Praha nechá vypracovat studii úprav okolí muzeí na Letné

Pražský Institut plánování a rozvoje (IPR) uspořádá architektonickou a urbanistickou soutěž na návrh proměny ulice Nad Štolou a okolí Národního technického muzea a Národního zemědělského muzea na Letné. Dnes o tom rozhodli radní. Nová podoba má celou oblast lépe propojit s Letenskými sady a s přilehlými sportovišti, jako je tenisový klub LTC, který město před časem získalo od státu.

Praha vybrala firmu pro rekonstrukci domu v Terezíně

Praha nechá za 26,2 milionu korun bez DPH opravit nevyužívanou zchátralou budovu v Terezíně, která je součástí domova pro osoby s duševním onemocněním. Radní dnes schválili výsledek tendru, práce pro město provede sdružení firem Stavby Bohemi a Pohl. Po rekonstrukci má v budově najít domov dalších 27 klientů. Vysoutěžená cena je vyšší než město předpokládalo, původní odhad byl 20,1 milionu korun.

Do nové radnice by měl být úřad Prahy 12 přestěhovaný asi do konce června

Všechny odbory úřadu Prahy 12 by podle předběžného harmonogramu měly být do prostor nové radnice v ulici Generála Šišky přestěhované asi do konce června. Dosud měl úřad několik detašovaných pracovišť v různých částech Modřan. Nová radnice asi za 617,8 milionu korun se nyní ještě dokončuje, kolaudační prohlídka objektu by měla být 23. června.

Praha schválila smlouvu o zapůjčení Slovanské epopeje do Moravského Krumlova

Vedení Prahy schválilo smlouvu o zapůjčení Slovanské epopeje Alfonse Muchy na zámek v Moravském Krumlově. Kdy se plátna přestěhují, nechtějí představitelé hlavního města z bezpečnostních důvodů zveřejnit. Vystavena by měla být už v létě. Novinářům to dnes řekla radní Hana Třeštíková (Praha Sobě). Smlouvu musí ještě schválit pražští zastupitelé. Moravský Krumlov výstavní prostory opravil a jsou zkolaudovány. Obrazy budou zapůjčeny na pět let, pak se vrátí do Prahy. V současné době jsou plátna v depozitáři Galerie hlavního města. Cyklus tvoří 20 velkých pláten, která Mucha od roku 1910 maloval 18 let.

Praha vybrala firmu pro stavbu lávky v Uhříněvsi

Lávku pro pěší a cyklisty přes ulici Ke Kříži v Uhříněvsi pro pražský magistrát postaví za 14,1 milionu korun firma HOBST. O zadání zakázky dnes rozhodli pražští radní. Předpokládaná hodnota stavby byla maximálně 11 milionů korun bez DPH. Magistrát již soutěž loni jednou vyhlásil, následně ji ale zrušil, protože se přihlásila jen jedna firma s cenou téměř 13 milionů korun. Nyní se firmy přihlásily dvě, jedna však ze soutěže odstoupila.

V pražské příměstské dopravě bude vyměněno 22 vlaků za modernější

V pražské integrované dopravě (PID) bude za modernější vyměněno 22 vlaků, které jezdí na příměstských linkách. Nakoupeny by měly být v roce 2024 a následně vyrazit na linky do Kralup nad Vltavou a do Řevnic. Novinářům to dnes řekl náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě). Jaké náklady výměna Praze přinese, zatím není jasné. Vlaky koupí České dráhy (ČD). PID zahrnuje spojenou veřejnou dopravu v hlavním městě a ve Středočeském kraji.

Praha 12 chce přestavět starou radnici na multifunkční sál a byty

Praha 12 plánuje ve spolupráci s magistrátem přestavět stávající sídlo městské části v Pískové ulici spolu se sousedním kulturní sálem na multifunkční budovu, kde bude velký sál pro pořádání kulturních a společenských akcí a městské byty. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Městská Pražská developerská společnost (PDS) dostala za úkol rozpracovat další postup. Úřad městské části se bude stěhovat do sousední novostavby, která se dokončuje.

Praha dá na opravy služeben policie a strážníků 28,67 milionu Kč

Policisté a strážníci městské policie v hlavním městě se dočkají rekonstrukce některých služeben. Magistrát rozdělí mezi sedm městských částí zhruba 28,67 milionu korun na jejich opravy. Důvodem je špatný stav služeben. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Praha v minulosti schválila plán, podle kterého má být opraveno několik desítek služeben městské i státní policie.

Na Slovanském ostrově je ode dneška hmatový model Pražského hradu

Na pražském Slovanském ostrově je ode dneška umístěn hmatový model Pražského hradu. Sloužit má především nevidomým a slabozrakým návštěvníkům, osahat si ho ale může kdokoliv. Model, který je prvním veřejně přístupným v hlavním městě, dnes před polednem slavnostně odhalili zástupci Rotary klubu, Prahy 1 a Sněmovny. Stejný model je nově také ve vstupní bráně Lobkowiczkého paláce na Pražském hradě.

Pražský magistrát propustí do konce roku sedm procent zaměstnanců

Pražský magistrát propustí do konce letošního roku sedm procent z celkem asi 2300 zaměstnanců. Další budou propuštěni v následujícím roce. Propouštět bude úřad napříč všemi svými odbory. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní.

Platební bilance skončila v 1. čtvrtletí přebytkem 80,2 mld. Kč

Běžný účet platební bilance, který je souhrnem všech ekonomických transakcí české ekonomiky se zahraničím, skončil v letošním prvním čtvrtletí v přebytku 80,2 miliardy korun. Uvedla to dnes Česká národní banka (ČNB). Přebytek platební bilance je v prvním čtvrtletí obvyklý, loni ve stejném období byl zhruba o 3,8 miliardy korun vyšší.

V neděli přibylo v ČR nejméně případů covidu za rok

V neděli přibylo v Česku pouze 42 nově potvrzených případů nemoci covid-19, což je nejnižší denní nárůst téměř za celý uplynulý rok. Stejný počet nových případů byl zaznamenán naposledy 20. června v roce 2020, což byla sobota. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Nižší nárůst počtu nakažených koronavirem byl zaznamenán naposledy loni v pondělí 15. června. V neděli bylo také v nemocnicích podle ministerstva jen 152 lidí s covidem-19, což je nejméně od konce loňského srpna. Ve vážném stavu bylo 22 lidí.

V prvním čtvrtletí zemřelo v Česku 46.437 lidí, nejvíce v historii samostatné ČR

V letošním prvním čtvrtletí zemřelo v České republice 46.437 lidí. Jde o nejtragičtější čtvrtletí od vzniku samostatné ČR. Meziročně bylo úmrtí o 54 procent více. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ), jehož časová řada začíná rokem 1992. Počet obyvatel Česka klesl zpět pod hranici 10,7 milionu lidí, nad kterou se dostal loni v červnu. Na konci letošního března žilo v zemi 10,694.480 lidí.

V Praze za čtvrtletí přibylo téměř 2000 obyvatel, výrazně víc bylo úmrtí

V Praze za letošní první čtvrtletí přibylo 1990 lidí, hlavní město tak mělo ke konci března 1,337 milionu obyvatel. Víc lidí zemřelo, než se narodilo, nárůst tak zajistili lidé, kteří se do metropole přistěhovali. Vyplývá to z informací, které dnes zveřejnil Český statistický úřad. Počet obyvatel se za čtvrtletí zvýšil už jen ve Středočeském kraji, v ostatních regionech klesl.

V Anežském klášteře v Praze dnes vyhlásí letošní laureáty Ceny Olgy Havlové

V Anežském klášteře v Praze dnes vyhlásí letošní laureáty Ceny Olgy Havlové. Ocenění je určeno osobnosti, která navzdory svému zdravotnímu znevýhodnění pomáhá ostatním. Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové letos udělí cenu posedmadvacáté a popáté i Cenu veřejnosti, která vzejde z on-line hlasování.

Statistici zveřejní údaje o vývoji počtu obyvatel ČR za první tři měsíce roku

Český statistický úřad (ČSÚ) dnes zveřejní informace o demografickém vývoji země za první čtvrtletí letošního roku, které výrazně ovlivnila epidemie koronaviru. Kromě celkového počtu obyvatel statistici oznámí, kolik se od ledna do konce března narodilo dětí, kolik lidí zemřelo, kolik se do Česka přistěhovalo cizinců nebo kolik osob se naopak odstěhovalo. Chybět nebudou ani statistiky sňatků a rozvodů. Už podle dříve zveřejněných informací je zřejmé, že za první tři měsíce tohoto roku zemřelo zhruba o polovinu lidí více, než bylo dosud obvyklé.

PRAHA: Jednání rady hl.m. Praha

https://www.praha.eu/public/7d/31/cb/3280419_1159120_Prg_22_Rada_2021.pdf

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 14.6.2021