Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 15.6.2021

V pondělí přibylo v Česku 188 potvrzených případů nemoci covid-19, což je zhruba o třetinu méně než před týdnem. Dále klesalo i takzvané incidenční číslo, tedy počet nakažených za uplynulý týden v přepočtu na každých 100.000 obyvatel. Tímto číslem se nyní vláda řídí při určování protiepidemických opatření. K dnešku činilo 12 případů, o den dříve 13. Očkováno bylo v pondělí 110.511 lidí, tedy zhruba o 4000 méně než předchozí pondělí.

V pražské MHD skončí provoz tramvají T6A5, které poprvé vyjely před 25 lety

V pražské MHD skončí provoz tramvají typu T6A5, které poprvé vyjely do provozu před 25 lety. Naposledy vyrazí na trať v sobotu 19. června na lince číslo 4. Dopravní podnik (DPP) má nyní v provozu šest tramvají tohoto typu, které budou součástí posledního symbolického výjezdu. Podnik si ponechá dvě tramvaje T6A5, které bude nasazovat na turistických retrolinkách. DPP je největší městská firma, provozuje tramvaje, autobusy, metro i lanovku.

Pražská burza dnes ztratila 0,4 procenta, nedařilo se hlavně akciím O2

Pražská burza dnes oslabila o 0,4 procenta na 1175,34 bodu. Z hlavních titulů nejvýrazněji ztrácel operátor O2 a pojišťovna VIG. Naopak dařilo se akcím společnosti Photon Energy či Kofole. Vyplývá to z údajů na burzovním webu. Koruna dnes mírně oslabila vůči oběma hlavním světovým měnám.

Deloitte: Nové byty v Praze na konci dubna zdražily o 8,4 pct na 125.400 Kč/m2

Průměrná nabídková cena volných nových bytů v Praze na konci dubna meziročně vzrostla o 8,4 procenta na 125.400 korun za metr čtvereční. Tempo růstu cen je poslední dva roky zhruba stejné. Počet volných dostupných bytů v nabídce developerů na konci dubna meziročně klesl o 16,7 procenta na 4489. Vyplývá to z údajů poradenské společnosti Deloitte.

Zájem o víceletá gymnázia v Praze proti jiným regionům dál narostl

Dominantní zájem o studium víceletých gymnázií v Praze ve srovnání s jinými regiony letos dál narostl. Zatímco v některých regionech kvůli epidemii covidu-19 uchazečů o víceletá gymnázia meziročně ubylo, v Praze jich na šestiletá gymnázia přibylo a na osmiletá byl jejich pokles poměrně malý. V republikovém průměru se na osmiletá gymnázia hlásilo 15 procent žáků pátých tříd, v Praze to byl dvojnásobek. Zájem o šestiletá gymnázia projevilo v průměru kolem pěti procent žáků sedmých tříd, v hlavním městě víc než trojnásobek. Vyplývá to z analýzy Cermatu k jednotným přijímacím zkouškám. Podle jeho dat z minulých let dosahují uchazeči v Praze ve srovnání s ostatními kraji u zkoušek také největšího počtu bodů.

Wizz Air spustí v září novou leteckou linku z Prahy do Neapole

Nízkonákladové aerolinky Wizz Air plánují od září spustit novou leteckou linku z Prahy do Neapole. Spoje budou na trase létat dvakrát týdně. Neapol se tak zařadí mezi více než desítku destinací v Itálii dostupných přímými lety z Prahy.

RedBull uvedl reklamní video s kontroverzní jízdou formule po Karlově mostě

Rakouská firma vyrábějící energetické nápoje RedBull dnes uvedla reklamní spot, který obsahuje záběry z dubnového přejezdu formule po Karlově mostě, jenž vyvolal silné kontroverze u části české veřejnosti i politické reprezentace. Řada uživatelů sociálních sítí tehdy kritizovala pronajmutí význačné kulturní památky pro propagační účely nadnárodní společnosti a vedení pražské radnice později prohlásilo, že o chystaném průjezdu formule do poslední chvíle nevědělo.

Garáže pod Národním divadlem se po rekonstrukci otevřou v prosinci

Parkoviště pod Národním divadlem by se mělo otevřít letos v prosinci. Plánovaná cena rekonstrukce 165 milionů korun bez DPH se navýší asi o 20 procent o vícepráce. Je to první významná etapa celkové rekonstrukce a modernizace prostoru Nové scény a dvou provozních budov Národního divadla, řekl dnes novinářům při kontrolním dni na stavbě generální ředitel ND Jan Burian.

Pražská ČSSD navrhla, aby kandidátku v hlavním městě vedla Maláčová

Předsednictvo pražské ČSSD požádalo celostátní vedení strany, aby v čele kandidátky v hlavním městě v letošních sněmovních volbách byla ministryně práce a místopředsedkyně ČSSD Jana Maláčová. Postup, podle kterého o vedoucí místo kandidátky přijde bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), je podle něj však v rozporu s řádem přípravy voleb.

Majitele zdi v Praze, jež se zřítila a usmrtila muže, potrestal soud podmínkami

Za obecné ohrožení z nedbalosti potrestal Obvodní soud pro Prahu 5 sedm lidí, kteří spoluvlastnili objekt, jehož část se v dubnu 2018 v pražské ulici Na Neklance zřítila a sutiny zavalily dvaačtyřicetiletého muže. Muž utrpěl devastující zranění, záchranáři mu už nedokázali pomoci. Obžalovaným soud uložil roční podmínky s odkladem na 2,5 roku, uvedla dnes na dotaz mluvčí Jana Humeni. Rozsudek není pravomocný.

Praha chce dát radnicím 168,5 mil. Kč na zlepšování životního prostředí

Pražský magistrát plánuje rozdělit městským částem 168,5 milionu korun na rozšiřování zeleně a další projekty snižující emise oxidu uhličitého (CO2). Dotace v pondělí schválili radní, ještě o nich budou hlasovat zastupitelé. Peníze mají jít na úpravy několika parků, výsadby a obnovy stromořadí nebo projekty určené na zadržování dešťové vody. Praha si v roce 2019 schválila závazek, že do roku 2030 sníží emise CO2 o 45 procent, nedávno schválila i klimatickou strategii.

Porucha trakčního vedení omezila v Praze provoz vlaků mezi Krčí a Radotínem

Porucha trakčního vedení dnes na zhruba šest hodin omezila v Praze provoz vlaků mezi Krčí a Radotínem. Některé spoje byly odřeknuty, ostatní nabraly upoždění. Na webu o tom informovaly České dráhy (ČD) a na twitteru Pražská integrovaná doprava (PID).

V pondělí přibylo v ČR 188 případů covidu, o třetinu méně než před týdnem

V pondělí přibylo v Česku 188 potvrzených případů nemoci covid-19, což je zhruba o třetinu méně než před týdnem. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Dále klesalo i takzvané incidenční číslo, tedy počet nakažených za uplynulý týden v přepočtu na každých 100.000 obyvatel. Tímto číslem se nyní vláda řídí při určování protiepidemických opatření. K dnešku činilo 12 případů, o den dříve 13. Očkováno bylo v pondělí 110.511 lidí, tedy zhruba o 4000 méně než předchozí pondělí.

Poslanci by se mohli vrátit k projednávání změn v odměnách pěstounů

Poslanci by se dnes mohli vrátit k projednávání změn v odměnách pěstounů a v příspěvcích takzvaným klokánkům. Před druhým čtením je také například zavedení možnosti elektronické žádosti o zápis do registru vozidel a předloha o elektronizaci zdravotnictví. Schůze dolní komory pokračuje od odpoledne. Program jednacího dne se ještě může změnit.

Dnes končí prioritní registrace na očkování proti covidu pro akademiky VŠ

Dnešním dnem končí možnost prioritní registrace na očkování proti covidu-19 pro akademické pracovníky vysokých škol. Hlásit se mohli přednostně od 3. května. Učitelé a další pracovníci škol dostali od března 315.000 dávek vakcíny proti covidu-19, z toho od 3. května to bylo zhruba 92.000. Ukončené očkování mělo k neděli přibližně 145.000 zaměstnanců škol.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 15.6.2021