Informace z jednání rady magistrátu…

Souhrn rozhodnutí schválených radou hlavního města Praha ze dne 14.6.2021:

Praha navýšila kapacitu gymnázií, plánuje pokračovat

Pražský magistrát letos otevřel o 210 míst více na čtyřletých gymnáziích, v dalším školním roce plánuje nárůst o dalších 120 míst. Řekl městský radní Vít Šimral (Piráti) v souvislosti s koncepcí rozvoje gymnázií, kterou projednala rada. Do roku 2024 se podle ní má počet míst na gymnáziích zvýšit o 700 míst, aby kapacita odpovídala současnému poměru k počtu žáků devátých tříd. Město podle Šimrala zvažuje i stavbu nových gymnázií, například na Lužinách ve spolupráci se soukromým investorem.

Hospodaření Prahy v 1. čtvrtletí skončilo přebytkem 4,4 mld Kč, meziročně stejně

Hospodaření hlavního města v prvním čtvrtletí letošního roku skončilo přebytkem téměř 4,4 miliardy korun, což je meziročně zhruba stejně. Příjmy dosáhly zhruba 24,76 miliardy korun a výdaje 20,36 miliardy. Investice činily 1,7 miliardy. Vyplývá to z dokumentu, který projednal magistrátní finanční výbor. Praha loni hospodařila s přebytkem 8,9 miliardy korun, což je o asi 5,8 miliardy meziročně méně. Hospodaření ovlivnily mimo jiné nižší běžné i kapitálové výdaje a mírně vyšší příjmy.

Praha schválila kompletní manuál podoby vozů PID

Praha má kompletní manuál nového šedo-červeného designu pro všechna vozidla zapojená do Pražské integrované dopravy (PID) na území Prahy i Středočeského kraje. Plán dříve kritizovala opozice, podle které jde o zbytečný náklad. Náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě) dnes zopakoval, že náklady navíc nebudou, protože nový design bude město používat pouze u nově nakoupených vozů a při jejich velkých opravách.

Praha schválila deklarace na dostavbu Pražského a aglomeračního okruhu

Vedení hlavního města odsouhlasilo dvě společné deklarace se Středočeským krajem na urychlení dostavby Pražského okruhu. Druhým dokumentem je deklarace o tzv. aglomeračním okruhu, který tvoří dále od Prahy silnice první a druhé třídy. Pražský okruh má podle dosavadních plánů měřit přes 80 kilometrů, v provozu je asi polovina. Investorem stavby je stát prostřednictvím Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Praha nechá vypracovat studii úprav okolí muzeí na Letné

Pražský Institut plánování a rozvoje (IPR) uspořádá architektonickou a urbanistickou soutěž na návrh proměny ulice Nad Štolou a okolí Národního technického muzea a Národního zemědělského muzea na Letné. Nová podoba má celou oblast lépe propojit s Letenskými sady a s přilehlými sportovišti, jako je tenisový klub LTC, který město před časem získalo od státu.

Praha vybrala firmu pro rekonstrukci domu v Terezíně

Praha nechá za 26,2 milionu korun bez DPH opravit nevyužívanou zchátralou budovu v Terezíně, která je součástí domova pro osoby s duševním onemocněním. Radní schválili výsledek tendru, práce pro město provede sdružení firem Stavby Bohemi a Pohl. Po rekonstrukci má v budově najít domov dalších 27 klientů. Vysoutěžená cena je vyšší než město předpokládalo, původní odhad byl 20,1 milionu korun.

Praha schválila smlouvu o zapůjčení Slovanské epopeje do Moravského Krumlova

Vedení Prahy schválilo smlouvu o zapůjčení Slovanské epopeje Alfonse Muchy na zámek v Moravském Krumlově. Kdy se plátna přestěhují, nechtějí představitelé hlavního města z bezpečnostních důvodů zveřejnit. Vystavena by měla být už v létě. Smlouvu musí ještě schválit pražští zastupitelé. Moravský Krumlov výstavní prostory opravil a jsou zkolaudovány. Obrazy budou zapůjčeny na pět let, pak se vrátí do Prahy. V současné době jsou plátna v depozitáři Galerie hlavního města. Cyklus tvoří 20 velkých pláten, která Mucha od roku 1910 maloval 18 let.

Praha vybrala firmu pro stavbu lávky v Uhříněvsi

Lávku pro pěší a cyklisty přes ulici Ke Kříži v Uhříněvsi pro pražský magistrát postaví za 14,1 milionu korun firma HOBST. O zadání zakázky rozhodli pražští radní. Předpokládaná hodnota stavby byla maximálně 11 milionů korun bez DPH. Magistrát již soutěž loni jednou vyhlásil, následně ji ale zrušil, protože se přihlásila jen jedna firma s cenou téměř 13 milionů korun. Nyní se firmy přihlásily dvě, jedna však ze soutěže odstoupila.

V pražské příměstské dopravě bude vyměněno 22 vlaků za modernější

V pražské integrované dopravě (PID) bude za modernější vyměněno 22 vlaků, které jezdí na příměstských linkách. Nakoupeny by měly být v roce 2024 a následně vyrazit na linky do Kralup nad Vltavou a do Řevnic. Jaké náklady výměna Praze přinese, zatím není jasné. Vlaky koupí České dráhy (ČD). PID zahrnuje spojenou veřejnou dopravu v hlavním městě a ve Středočeském kraji.

Praha dá na opravy služeben policie a strážníků 28,67 milionu Kč

Policisté a strážníci městské policie v hlavním městě se dočkají rekonstrukce některých služeben. Magistrát rozdělí mezi sedm městských částí zhruba 28,67 milionu korun na jejich opravy. Důvodem je špatný stav služeben. Vyplývá to z dokumentu, který schválili pražští radní. Praha v minulosti schválila plán, podle kterého má být opraveno několik desítek služeben městské i státní policie.

Pražský magistrát propustí do konce roku sedm procent zaměstnanců

Pražský magistrát propustí do konce letošního roku sedm procent z celkem asi 2300 zaměstnanců. Další budou propuštěni v následujícím roce. Propouštět bude úřad napříč všemi svými odbory. Vyplývá to z dokumentu, který schválili pražští radní.

Video zde:Autor: Redakce, ČTK, Praha.eu, ČR, 15.6.2021

Zdroj:

https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/z_parku_do_parku_architektonicka_soutez.html

https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/praha_a_stredocesky_kraj_sjednoti.html

https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/hlavni_mesto_bude_nadale_efektivne_ridit.html

https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/prazsti_radni_dnes_odsouhlasili.html

https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/zamestnanci_prazskych_skol_dostanou_z.html

https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/hlavni_mesto_a_praha_12_budou.html

https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/praha_obnovi_cinnost_podnikatelskeho_a.html


Psali jsme zde: