Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 16.6.2021

V úterý přibylo v Česku 213 případů nemoci covid-19, což je zhruba o dvě pětiny méně než před týdnem. Počet pacientů s covidem-19 po pondělním nárůstu zase klesl, a dostal se tak znovu na nejnižší úroveň od konce loňského srpna.

Pražská burza druhý den v řadě oslabovala, dolů ji táhl hlavně ČEZ

Pražská burza druhým dnem ztrácela. Index PX dnes oslabil o 0,34 procenta na 1171,36 bodu. Dolů ho táhly především akcie energetické společnosti ČEZ a operátora O2 Czech republic. K poklesu přispěly i bankovní tituly. Vyplývá to z údajů na webu burzy. Koruna dnes mírně oslabila vůči oběma hlavním světovým měnám.

Vyjednávání o financování stavby linky metra D bude trvat zhruba rok

Vyjednávání o financování stavby linky metra D bude trvat zhruba rok. Dopravní podnik (DPP) bude jednat s Evropskou investiční bankou (EIB) i s komerčními bankami. Na dotaz to dnes sdělil generální ředitel DPP Petr Witowski. Pro podnik je podle něho důležité, aby stavbu schválilo ve čtvrtek zastupitelstvo hlavního města, neboť rozhodnutí DPP umožní jednat o konkrétních podmínkách financování. Vedení Prahy v uplynulých měsících řeklo, že bude o zaplacení stavby jednat také se státem.

Hospodaření Prahy 8 skončilo loni přebytkem asi 70,5 milionu Kč

Hospodaření radnice Prahy 8 skončilo v loňském roce přebytkem zhruba 70,5 milionu korun, což je o více než 59,5 milionu Kč meziročně více. Příjmy dosáhly 1,04 miliardy korun a výdaje asi 970,5 milionu korun. Na investice dala radnice necelých 141 milionů korun. Vyplývá to ze závěrky, kterou dnes projednali zastupitelé osmé městské části. Pro letošní rok má radnice schválený rozpočet s výdaji a příjmy 829,46 milionu korun. Na investice vydá městská část více než 150,7 milionu.

Pražské zdravotnické konsorcium má začít fungovat od ledna

Připravované konsorcium zajišťující centrální nákupy, jednání s pojišťovnami a další služby pro pražské zdravotnické a sociální organizace by mělo začít fungovat 1. ledna příštího roku. Na dnešním jednání výboru pro zdravotnictví pražského zastupitelstva to řekla radní Milena Johnová (Praha Sobě). Radní v pondělí schválili koncept činnosti konsorcia, ve čtvrtek o něm budou hlasovat zastupitelé.

Nový šéf pražského letiště by měl do funkce nastoupit do konce srpna

Nový šéf pražského letiště by měl do funkce nastoupit do konce letních prázdnin. Nyní ve výběrovém řízení skončil příjem přihlášek uchazečů, přesný počet ovšem ještě není znám. Následovat bude jejich zhodnocení a pohovory. Na dotaz to uvedl Zdeněk Vojtěch z ministerstva financí. Současnému předsedovi představenstva Letiště Praha Václavu Řehořovi skončí na konci června smlouva, stát mu ji už dál neprodloužil.

Pražané si v parkovném budou moci přidat hodiny pro parkování řemeslníků

Pražané si v parkovném budou moci přidat 120 hodin pro parkování řemeslníků, kteří k nim jedou. Za hodinu zaplatí desetikorunu. Ve všech oblastech vzniknou podzóny, které už nyní fungují v některých městských částech . Zrušená budou virtuální sídla a mrtvé schránky. Rezidentní, abonentní a vlastnická parkovací oprávnění nečeká žádná cenová úprava. Rezident platí za roční parkovné 1200 korun.

Na Vinohradském hřbitově shořely desítky tújí

Na Vinohradském hřbitově v Praze dnes po poledni shořelo 84 tújí. Požár, který napáchal škodu za 100.000 korun, hasiči zlikvidovali během čtvrt hodiny. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Náhrobky výrazně poškozeny nebyly, za nimi nyní zůstala řada ohořelých kmenů. Požár způsobila nedbalost při manipulaci se svíčkou. Požáry na hřbitovech jsou podle Kavky ojedinělé a takto velký je neobvyklý.

Do Prahy se sjeli zbrojaři USA, s českými firmami jednají o užší spolupráci

České zbrojní firmy by se mohly více zapojit do dodavatelských řetězců amerických zbrojařů. Pomoci k tomu má dnešní Česko-americké obranné fórum, kterého se účastnili zástupci největších zbrojních amerických firem. Představil se na něm například výrobce vrtulníků Bell či zbrojařský gigant Lockheed Martin. Náměstek ministra obrany Tomáš Kopečný řekl, že od pravidelných jednání s americkými firmami si kromě větší spolupráce českých společností s americkými firmami také slibuje, že ministerstvo dostane ty nejlepší nabídky pro své plánované nákupy.

Pražská zoo podpoří devět projektů na ochranu zvířat v divoké přírodě

Pražská zoo podpoří devět projektů na ochranu ohrožených zvířat v divoké přírodě. Peníze půjdou mj. do Mongolska na návrat koní převalského do volné přírody, ochranu gaviála indického v Indii nebo morčáka paranského v Brazílii. Vyplývá to z dokumentu schváleného pražskými radními. Peníze daruje zahrada v rámci projektu Pětikoruna ze vstupného, kdy z každé prodané vstupenky odečte pět korun právě na pomoc zvířatům v divočině. Zoo se podílí na záchraně divokých zvířat dlouhodobě.

Petříček odstoupil z pražské kandidátky, kritizuje její úpravy i dění v ČSSD

Bývalý ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD) odstoupil z pražské kandidátky sociální demokracie pro letošní sněmovní volby. ČSSD v hlavním městě v pondělí požádala stranické vedení, aby na ní místo Petříčka obsadila první místo ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Petříček dnes napsal, že na kandidátce nebude kvůli tomu, že tím byla narušena její demokratická tvorba. Kritizuje rovněž „masivní kšeftování s hlasy a rozdělování trafik“ ve veřejné správě výměnou za loajalitu uvnitř ČSSD.

Porucha trakčního vedení na více než hodinu zastavila v části Prahy vlaky

Porucha trakčního vedení dnes ráno na více než hodinu zastavila v Praze železniční provoz mezi Masarykovým nádražím a Vysočany. Některé vlaky byly v daném úseku odřeknuty a cestující měli místo nich použít pražskou hromadnou dopravu, jiné spoje jely odklonem. Kolem 09:30 byl provoz obnoven po jedné ze dvou traťových kolejí a o hodinu později po obou, informovaly na webu České dráhy (ČD).

Úterní nárůst počtu lidí s covidem byl o dvě pětiny nižší než před týdnem

V úterý přibylo v Česku 213 případů nemoci covid-19, což je zhruba o dvě pětiny méně než před týdnem. Počet pacientů s covidem-19 po pondělním nárůstu zase klesl, a dostal se tak znovu na nejnižší úroveň od konce loňského srpna. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Vytrvale klesá i takzvané incidenční číslo, tedy počet nakažených za uplynulý týden v přepočtu na každých 100.000 obyvatel. K dnešku činilo 11 případů, o den dříve 12. Tímto číslem se vláda řídí při určování protiepidemických opatření.

Rybáři slaví, ode dneška můžou lovit dravé ryby

Ode dneška nejsou hájené dravé ryby, rybáři se na ně můžou vypravit po skoro půlroční pauze. Loví se přívlačí nebo na nastražené rybky, sdělil mluvčí Českého rybářského svazu Tomáš Kočica. Nejčastěji se podle něj budou snažit ulovit štiku, candáta, sumce nebo okouna – překvapit je ale může i ostražitý bolen, nebo při lovu na rybku tajemný úhoř.

Soud bude projednávat kauzu Bereta, má v plánu výslech svědků

V projednávání kauzy Bereta, která se týká údajného vynášení informací z trestních řízení, dnes bude pokračovat Okresní soud Praha-východ. Při hlavním líčení, které je zatím naplánované do pátku, má v plánu vyslechnout 18 svědků. V případu jsou obžalováni někdejší policisté Igor Gáborík a Vladimír Zmrhal, pražská žalobkyně Dagmar Máchová, policista Radek Holub a celník Pavel Šíma, všichni vinu odmítají.

ČSÚ dnes bude informovat o detailech vývoje ekonomiky v 1. čtvrtletí

Český statistický úřad (ČSÚ) bude na dnešní on-line tiskové konferenci informovat o detailech vývoje ekonomiky v prvním čtvrtletí, situaci na trhu práce nebo o dopadech krize na hospodaření vládního sektoru. Podle zpřesněných dat statistiků z 1. června česká ekonomika v prvním čtvrtletí meziročně klesla o 2,1 procenta a mezičtvrtletně o 0,3 procenta.

Sněmovna bude schvalovat tzv. lex Dukovany a změnu určení dětských skupin

Sněmovna by dnes měla schvalovat zákon k výstavbě nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Poslanci budou hlasovat také o změně v určení dětských skupin, které vznikaly v reakci na nedostatek míst ve školkách. Ve finále je i novela související se zavedením evropského kodexu pro telekomunikace. Sněmovna z ní patrně vyškrtne ustanovení, podle kterých by Úřad pro ochranu hospodářské soutěže mohl získávat údaje z telefonů podnikatelů, které prověřuje.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 16.6.2021