Příjmy dosáhly zhruba 24,76 miliardy korun a výdaje 20,36 miliardy…

Investice činily 1,7 miliardy. Vyplývá to z dokumentu, který projednal magistrátní finanční výbor. Praha loni hospodařila s přebytkem 8,9 miliardy korun, což je o asi 5,8 miliardy meziročně méně. Hospodaření ovlivnily mimo jiné nižší běžné i kapitálové výdaje a mírně vyšší příjmy.

V prvním čtvrtletí letošního roku tvořily většinu příjmů daňové příjmy, které byly zhruba 15,22 miliardy. Druhou nejvyšší částkou byly tzv. transfery, tedy např. peníze ze státního rozpočtu, odkud městu připutovalo asi 8,4 miliardy. Další peníze Praha získala z nedaňových příjmů, z fondu hospodářské činnosti nebo ze zahraničí.

Drtivou většinu výdajů tvoří běžné výdaje, které dosáhly 18,65 miliardy. Nejvyšší částku vložila metropole do školství, kam šlo 7,67 miliardy, což je meziročně o asi 740 milionů více. Druhou finančně nejnáročnější kapitolou byla doprava s 5,7 miliardy. V tomto případě běžné výdaje klesly.

Do dopravy šlo nejvíce peněz v rámci investic, a to 356,6 milionu korun, což je meziročně asi dvojnásobek. Do městské infrastruktury investovala Praha přes 322 milionů a do školství zhruba 238 milionů. Přes sto milionů šlo na investice v kultuře.

Pro letošní rok počítá město s příjmy a výdaji 87,8 miliardy korun. Investice jsou naplánovány na zhruba 15 miliard korun.

Autor: Redakce, ČTK, Praha.eu, ČR, 16.6.2021