Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 17.6.2021

Laboratoře v Česku ve středu potvrdily 134 případů koronaviru, téměř o polovinu méně než před týdnem. Jde o nejnižší přírůstek v pracovním dni od loňského 17. července. Na 100.000 obyvatel připadá za uplynulý týden méně než deset nakažených, což je také nejméně od druhé poloviny loňského července. Hospitalizovaných s nemocí covid-19 bylo méně než ve středu naposledy loni v srpnu.

Místo po Ferim na pražské kandidátce obsadí za TOP 09 starosta Prahy 6 Kolář

Místo na pražské kandidátce Spolu do podzimních sněmovních voleb, které se uvolnilo po bývalém poslanci TOP 09 Dominiku Ferim, obsadí starosta Prahy 6 Ondřej Kolář. Rozhodl o tom dnes výkonný výbor TOP 09, který zasedl v Jihlavě. Na pražské kandidátce koalice Spolu, kterou tvoří ODS s lidovci a TOP 09, byl Feri původně na čtvrtém místě a Kolář na devátém. Feri koncem května rezignoval na svůj mandát i na členství v TOP 09 poté, co ho několik žen obvinilo ze sexuálního obtěžování a násilí. Odmítl, že by se dopustil sexuálního násilí, omluvil se ale za nevhodné či nepatřičné chování. Případem se zabývá policie.

Praha chce omezení rychlosti pro elektrokoloběžky, připraví novelu

Pražský magistrát chce, aby bylo možné omezit rychlost jízdy pro kola a elektrokoloběžky na chodnících, kde mohou jezdit, na méně než stávající limit 20 kilometrů za hodinu. K tomu bude nutné předložit novelu zákona o provozu na pozemních komunikacích. Zastupitelé města dnes schválili, že Praha tuto novelu připraví a předloží Sněmovně. Pražští komunální politici dlouhodobě kritizují elektrokoloběžky kvůli tomu, že ohrožují chodce. Nelíbí se jim také, že jsou odkládány na nevhodných místech.

Praha postaví Dvorecký most. Město vypíše tendr za 972 milionů Kč na stavbu

Pražský magistrát postaví Dvorecký most, který spojí Prahu 4 a 5. Město nyní vypíše na stavbu tendr za 972 milionů korun. Stavbu nového mostu dnes schválili pražští zastupitelé. Most bude sloužit tramvajím, autobusům, cyklistům a pěším a má zlepšit dopravní propojení zlíchovského a podolského břehu Vltavy. Náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě) v týdnu řekl, že by se mohlo stavět od začátku příštího roku a hotovo by mohlo být o tři roky později. Někteří opoziční zastupitelé dnes kritizovali například to, že na mostě nebudou moct jezdit auta.

Pražská burza po dvou dnech poklesu posílila, dařilo se rakouským titulům

Pražská burza se dnes po dvou dnech poklesu vrátila k růstu. Index PX stoupl o 0,22 procenta na 1173,95 bodu. Dařilo se rakouským titulům, pojišťovna VIG posílila o 2,5 procenta. Se ziskem uzavřely i energetický ČEZ či technologický Avast. Naopak ztratily české banky nebo operátor O2. Vyplývá to z údajů na webu burzy.

TSK vyslala kvůli vysokým teplotám letos do ulic kropicí vozy

Technická správa komunikací (TSK) dnes vyslala kvůli vysokým teplotám letos poprvé do ulic hlavního města kropicí vozy. První cisterny s vodou vyjely ve 13:30. Kropení a mlžení je součástí každoroční letní údržby komunikací. Vozy vyjíždějí vždy, když tři dny po sobě teploty překročí 25 stupňů Celsia.

Muchova epopej bude v dalších pěti letech vystavena v Moravském Krumlově

Slovanská epopej Alfonse Muchy bude v následujících pěti letech vystavena na zámku v Moravském Krumlově. Zastupitelé hlavního města dnes schválili smlouvu o výpůjčce. Kdy přesně se obrazy do Moravského Krumlova přestěhují, není jasné. Starosta Krumlova Tomáš Třetina (TOP 09) v pondělí uvedl, že epopej by mohla být k vidění už v červenci. Po návratu do metropole má být cyklus obrazů na 25 let umístěn v budově Savarinu na Václavském náměstí. V současné době jsou plátna v depozitáři Galerie hlavního města (GHMP). Cyklus tvoří 20 velkých pláten, která Mucha od roku 1910 maloval 18 let.

V Praze se budou příští týden konat tři konference o vzdělávání

V Praze se příští týden budou konat tři konference zaměřené na vzdělávání. Jedna se bude týkat kybernetické bezpečnosti, druhá distančního vzděláváním a třetí zastoupení žen v přírodních vědách, technice a technologiích a v matematice. Novinářům to dnes na tiskové konferenci řekli organizátorů konferencí a zástupci hlavního města, které je podpořilo.

Dbalý si odpyká celkově deset let, soud mu potvrdil trest propadnutí majetku

Pražský vrchní soud dnes uložil bývalému řediteli pražské Nemocnice Na Homolce Vladimíru Dbalému celkový trest deseti let vězení a potvrdil mu trest propadnutí majetku. Zamítl při tom lékařovo odvolání v kauze ovlivnění zakázek na digitalizaci chorobopisů a nákupu Leksellova gama nože. Verdikt, podle kterého bral Dbalý za zmanipulování nemocničních tendrů úplatky, je pravomocný.

Otevření prodejny Primark v Praze si dnes nenechaly ujít stovky lidí

Otevření prodejny Primark v Praze, první v České republice, si dnes nenechaly ujít stovky lidí. První čekající se dostavili před obchod už kolem 07:30, krátce před zahájením prodeje v 09:00 stála fronta od Primarku až téměř k soše svatého Václava. Pro zákazníky byl na Václavském náměstí připraven vyhrazený prostor, frontu koordinovali pracovníci bezpečnostní agentury. První před prodejnu dorazili dvě starší ženy a muž, přišli nakoupit především dětské oblečení. Irský řetězec znají ze zahraničí, vědí, že v něm lze nakoupit zboží za nízké ceny.

Pražští strážníci evidují čtyři zaměstnance nakažené covidem-19

Městská policie hlavního města (MPP) eviduje v současnosti čtyři zaměstnance nakažené covidem-19. Další tři jsou v karanténě. Z celkového počtu 2140 zaměstnanců jich nemoc prodělalo 532. O očkování proti covidu projevila zájem většina zaměstnanců.

Pražské radnice uzavírají smlouvy s JCDecaux, i když město ji neprodlouží

Některé pražské městské části uzavřely nebo plánují uzavřít smlouvy s firmou JCDecaux o pronájmu pozemků pod přístřešky MHD, které firma v metropoli vlastní. Firma má smlouvu s magistrátem, která na konci června skončí a město ji neplánuje prodloužit. Mobiliář firmy postupně nahradí vlastním. O výměně existuje dohoda, ta se však podle Chvojky netýká zastávek na pozemcích městských částí.

Nový šéf pražského letiště by měl do funkce nastoupit do začátku srpna

Nový šéf pražského letiště by měl do funkce nastoupit do poloviny letních prázdnin. Nyní ve výběrovém řízení skončil příjem přihlášek uchazečů, přesný počet ovšem ještě není znám. Následovat bude jejich zhodnocení a pohovory. Na dotaz to uvedl Zdeněk Vojtěch z ministerstva financí. Současnému předsedovi představenstva Letiště Praha Václavu Řehořovi skončí na konci června smlouva, stát mu ji už dál neprodloužil.

Skupině Metrostav loni klesl zisk o 53 pct na 762 mil. Kč, tržby mírně stouply

Stavební a developerské skupině Metrostav loni klesl čistý zisk meziročně o 53,1 procenta na 761,8 milionu korun. Důvodem poklesu byl příjem z prodeje většího kancelářského komplexu v roce 2019. Tržby skupiny vzrostly o 0,3 procenta na 41,8 miliardy korun. Skupinu Metrostav tvoří 62 firem. Na výsledku se nejvíce podílela stavební firma Metrostav, na kterou připadalo 55 procent tržeb.

Autobus na v Praze na Petřinách srazil ženu, je ve vážném stavu

Autobus dnes dopoledne v Praze srazil chodkyni u zastávky Petřiny. Žena je ve vážném stavu, uvedla zdravotnická záchranná služba na twitteru. Nehoda omezila provoz tramvají.

Středečních 134 nakažených je v pracovním dni nejméně od 17. července

Laboratoře v Česku ve středu potvrdily 134 případů koronaviru, téměř o polovinu méně než před týdnem. Jde o nejnižší přírůstek v pracovním dni od loňského 17. července. Na 100.000 obyvatel připadá za uplynulý týden méně než deset nakažených, což je také nejméně od druhé poloviny loňského července. Hospitalizovaných s nemocí covid-19 bylo méně než ve středu naposledy loni v srpnu. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Pohonné hmoty v Praze zdražily za týden pouze nepatrně o haléř

Paliva v Praze v týdnu zdražila pouze nepatrně, benzin Natural 95 i nafta jsou v průměru o haléř dražší než minulou středu. Litr Naturalu se u čerpacích stanic v hlavním městě prodává průměrně za 32,98 koruny, nafta je za 30,83 Kč/l. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. Zdražování v metropoli zpomalilo, o týden dříve rostly ceny paliv o desítky haléřů. Praha má ale i nadále nejdražší benzin ze všech regionů Česka, nafta stojí nejvíce na Vysočině.

Pražští zastupitelé projednají metro D nebo Slovanskou epopej

Pražští zastupitelé budou na dnešním jednání schvalovat stavbu prvního úseku metra D, který má stát 52,09 miliardy korun. Na programu je také zápůjčka Slovanské epopeje Alfonse Muchy do Moravského Krumlova, závěrečný účet hospodaření města v loňském roce, tendr na stavbu Dvoreckého mostu mezi Prahou 4 a 5, koncept fungování městského zdravotnického konsorcia nebo dotace městským částem ne projekty zaměřené na boj s klimatickými změnami.

Sněmovna projedná předlohu, jež v říjnu umožní volit lidem v karanténě

Poslanci by dnes měli zrychleně schvalovat předlohu, díky níž by mohli v říjnových volbách do Sněmovny hlasovat i lidé v karanténě nebo izolaci. Na programu je také debata o pandemické pohotovosti. Část opozice je v souvislosti s ústupem epidemie koronaviru pro její zrušení. Poslanci se budou zabývat také pravidelnými interpelacemi na členy vlády.

Odvolací soud rozhodne ve druhé části korupční kauzy lékaře Dbalého

Pražský vrchní soud dnes rozhodne ve druhé části korupční kauzy bývalého ředitele Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého. Podle nepravomocného verdiktu si má lékař odpykat devět let vězení a má mu propadnout majetek. Dbalý se proti rozsudku odvolal, stejně jako zbývajících šest obžalovaných, jimž soud rozdal čtyřleté až osmileté tresty odnětí svobody a také citelné tresty peněžité.

PRAHA: 28. ZASEDÁNÍ ZASTUPITELSTVA HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY

28. jednání Zastupitelstva hlavního města Prahy se koná ve čtvrtek 17. června 2021.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 17.6.2021