28. jednání Zastupitelstva hlavního města Prahy se koná ve čtvrtek 17. června 2021…

PRAHA: 28. ZASEDÁNÍ ZASTUPITELSTVA HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY

Zasedání ZHMP po skoro 15 hodinách (23:05 hod) právě skončilo. Další ZHMP, se koná až po letních prázdninách 9.9.2021.

PRAHA: 28. ZASEDÁNÍ ZASTUPITELSTVA HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY

Praha schválila návrh memoranda s městskými částmi o Trojmezí

Pražský magistrát plánuje s Prahou 10, 11 a 15 uzavřít memorandum k pozemkům v oblasti takzvaného Trojmezí. Jeho návrh dnes schválili zastupitelé. Memorandum bude podepsáno, až ho přijmou tři městské části. Město má podle návrhu usilovat o zachování volnočasového charakteru oblasti a snažit se o získání pozemků, které tam vlastní soukromí majitelé včetně developerských firem.

PRAHA: 28. ZASEDÁNÍ ZASTUPITELSTVA HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY

Praha dá radnicím 168,5 mil. Kč na zlepšování životního prostředí

Pražský magistrát rozdělí 168,5 milionu korun na 107 projektů městských částí zaměřených na boj s klimatickými změnami. Dnes o tom rozhodli městští zastupitelé. Peníze mají jít na úpravy několika parků, výsadby a obnovy stromořadí nebo projekty určené na zadržování dešťové vody a fotovoltaiku. Praha si v roce 2019 schválila závazek, že do roku 2030 sníží emise CO2 o 45 procent, nedávno přijala i klimatickou strategii.

PRAHA: 28. ZASEDÁNÍ ZASTUPITELSTVA HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY

Zastupitelé opět odložili rozhodnutí o kompenzaci výpadku příjmů z hazardu

Pražští zastupitelé dnes již podruhé odložili rozhodnutí o způsobu finanční kompenzace městským částem při výpadku příjmů z hazardu po zrušení všech heren. Vedení města navrhovalo nahradit příjmy prostřednictvím každoročních příspěvků na žáka. Pražští zastupitelé ale nakonec projednávání dokumentu přerušili a odložili napříště. Poprvé má město peníze nahradit v rozpočtu na rok 2024. Který rok výběru odvodů bude vybrán jako tzv. referenční a bude z něj vypočítána výše kompenzace, není rozhodnuto. Výpadek příjmů se očekává přibližně 200 milionů Kč ročně.

PRAHA: 28. ZASEDÁNÍ ZASTUPITELSTVA HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY

Praha chce omezení rychlosti pro elektrokoloběžky, připraví novelu

Pražský magistrát chce, aby bylo možné omezit rychlost jízdy pro kola a elektrokoloběžky na chodnících, kde mohou jezdit, na méně než stávající limit 20 kilometrů za hodinu. K tomu bude nutné předložit novelu zákona o provozu na pozemních komunikacích. Zastupitelé města dnes schválili, že Praha tuto novelu připraví a předloží Sněmovně. Pražští komunální politici dlouhodobě kritizují elektrokoloběžky kvůli tomu, že ohrožují chodce. Nelíbí se jim také, že jsou odkládány na nevhodných místech.

PRAHA: 28. ZASEDÁNÍ ZASTUPITELSTVA HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY

Pražská ODS: Aplikace Technické správy komunikací obsahuje zásadní bezpečnostní chyby spojené s nakládáním s osobními údaji

Systém TSK pro elektronické podání žádosti o zábor obsahuje zásadní bezpečnostní chyby spojené s nakládáním s osobními údaji. To konstatoval výbor pro IT a Smart City zastupitelstva hlavního města Prahy. Výbor zároveň doporučil aplikaci ihned odstavit. Na stránkách aplikace se začala zobrazovat informace o její odstávce, z důvodu údržby.

PRAHA: 28. ZASEDÁNÍ ZASTUPITELSTVA HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY

Praha postaví Dvorecký most. Město vypíše tendr za 972 milionů Kč na stavbu

Pražský magistrát postaví Dvorecký most, který spojí Prahu 4 a 5. Město nyní vypíše na stavbu tendr za 972 milionů korun. Stavbu nového mostu dnes schválili pražští zastupitelé. Most bude sloužit tramvajím, autobusům, cyklistům a pěším a má zlepšit dopravní propojení zlíchovského a podolského břehu Vltavy. Náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě) v týdnu řekl, že by se mohlo stavět od začátku příštího roku a hotovo by mohlo být o tři roky později. Někteří opoziční zastupitelé dnes kritizovali například to, že na mostě nebudou moct jezdit auta.

PRAHA: 28. ZASEDÁNÍ ZASTUPITELSTVA HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY

Probíhají interpelace pražanů…

PRAHA: 28. ZASEDÁNÍ ZASTUPITELSTVA HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY

Praha dá na opravu policejních služeben 28,67 milionu korun

Pražský magistrát rozdělí mezi městské části 28,67 milionu korun na rekonstrukce služeben policie a městské policie. Peníze si rozdělí sedm městských částí, důvodem je špatný stav služeben. Rozdělení peněz dnes schválili pražští zastupitelé. Praha v minulosti schválila plán, podle kterého má být opraveno několik desítek služeben městské i státní policie.

PRAHA: 28. ZASEDÁNÍ ZASTUPITELSTVA HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY

Praha schválila činnost zdravotnického konsorcia

Pražský magistrát bude pokračovat v přípravě konsorcia, které má v budoucnu nabízet centrální nákupy, jednání s pojišťovnami a další služby pro pražské zdravotnické a sociální organizace. Zastupitelé města dnes schválili plán jeho činnosti. Organizace by měla začít fungoval od ledna, členství v ní bude dobrovolné. Předložený návrh dnes kritizovali opoziční zastupitelé.

PRAHA: 28. ZASEDÁNÍ ZASTUPITELSTVA HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY

Probíhá diskuze na daná témata programu…

PRAHA: 28. ZASEDÁNÍ ZASTUPITELSTVA HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY

Muchova epopej bude v dalších pěti letech vystavena v Moravském Krumlově

Slovanská epopej Alfonse Muchy bude v následujících pěti letech vystavena na zámku v Moravském Krumlově. Zastupitelé hlavního města dnes schválili smlouvu o výpůjčce. Kdy přesně se obrazy do Moravského Krumlova přestěhují, není jasné. Starosta Krumlova Tomáš Třetina (TOP 09) v pondělí uvedl, že epopej by mohla být k vidění už v červenci. Po návratu do metropole má být cyklus obrazů na 25 let umístěn v budově Savarinu na Václavském náměstí. V současné době jsou plátna v depozitáři Galerie hlavního města (GHMP). Cyklus tvoří 20 velkých pláten, která Mucha od roku 1910 maloval 18 let.

PRAHA: 28. ZASEDÁNÍ ZASTUPITELSTVA HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY

Pražská ODS: Podporujeme výstavbu metra D v Praze. Brzdí ji bohužel zastupitelka z Prahy 4, zvolená na kandidátce Pirátské strany.
Pražská ODS na dnešním jednání Zastupitelstva hlavního města Prahy jednomyslně podpořila výstavbu metra D a garanci finančního krytí úseku Pankrác – Nové Dvory.

PRAHA: 28. ZASEDÁNÍ ZASTUPITELSTVA HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY

Probíhají interpelace pražanů…

PRAHA: 28. ZASEDÁNÍ ZASTUPITELSTVA HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY

Praha postaví metro D, nejdříve vznikne úsek z Pankráce na Nové Dvory
Hlavní město začne stavět linku metra D. Jako první bude vybudován úsek trasy z Pankráce na Nové Dvory. Náklady by měly být při započtení inflace zhruba 52,09 miliardy korun. Rozhodli o tom dnes pražští zastupitelé. Přesný termín zahájení stavby není ale zatím jasný. Zastupitelé dnes rovněž schválili garanci financování stavby. Peníze na ni bude dopravní podnik (DPP) shánět u Evropské investiční banky (EIB) i komerčních bank. Město chce rovněž jednat o podpoře státu.

PRAHA: 28. ZASEDÁNÍ ZASTUPITELSTVA HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY

Pražské ANO nechce podpořit garanci peněz na stavbu metra D
Zastupitelé opozičního hnutí ANO na dnešním jednání zastupitelstva nepodpoří garanci 52 miliard korun pro pražský dopravní podnik (DPP) na výstavbu nové linky metra D. Stavbu podpoří, pro oba body požadují oddělené hlasování. Zástupci hnutí to řekli na tiskové konferenci. Zastupitelé opoziční ODS uvedli, že stavbu metra i její financování podpoří. Kritizovali možnost zavedení mýta pro vjezd do centra metropole.

PRAHA: 28. ZASEDÁNÍ ZASTUPITELSTVA HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY

Probíhá rozprava o metru D…k dispozici je i šéf DPP Witowski, který situaci kolem metra D vysvětluje…řeší se jeho zdražení…

PRAHA: 28. ZASEDÁNÍ ZASTUPITELSTVA HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY

Zasedání ZHMP začalo, řeší se program schůze…


Zasedání je veřejné a začíná v 8.30 hodin…

Pražští zastupitelé projednají metro D nebo Slovanskou epopej

Pražští zastupitelé budou na dnešním jednání schvalovat stavbu prvního úseku metra D, který má stát 52,09 miliardy korun. Na programu je také zápůjčka Slovanské epopeje Alfonse Muchy do Moravského Krumlova, závěrečný účet hospodaření města v loňském roce, tendr na stavbu Dvoreckého mostu mezi Prahou 4 a 5, koncept fungování městského zdravotnického konsorcia nebo dotace městským částem ne projekty zaměřené na boj s klimatickými změnami.

První úsek metra povede z Pankráce na Nové Dvory, následně by metro mělo vést až do Písnice a v poslední fázi z Pankráce na náměstí Míru. Předpokládanou cenu stavby kritizuje opozice, podle hnutí ANO se od minulého volebního období neúměrně zvýšila.

Zastupitelé budou od 14:00 jednat také o smlouvě o zapůjčení Muchovy Slovanské epopeje na zámek v Moravském Krumlově. V případě schválení by se tam slavný cyklus měl objevit v červenci. Po pětileté zápůjčce se obrazy mají vrátit do Prahy, kde je město plánuje vystavit na 25 let v budovaném paláci Savarin na Václavském náměstí.

Na programu je kromě toho také závěrečný účet za loňský rok, podle kterého hospodaření hlavního města bez započítání městských částí skončilo přebytkem zhruba 8,5 miliardy korun, což je meziročně o 5,35 miliardy korun méně. Zastupitelé budou hlasovat také o dotacích v celkové výši 168,5 milionu korun na projekty městských částí pro boj s klimatickou změnou a o kompenzacích radnic za chybějící příjmy způsobené plošným zákazem herních automatů.

Zastupitelstvo bude jednat také o tendru za 972 milionů korun na stavbu Dvoreckého mostu, který propojí Prahu 4 s Prahou 5. Stavět by se mělo začátkem příštího roku. Na programu je dále schválení konceptu zdravotnického konsorcia, které má zajišťovat centrální nákupy, jednání s pojišťovnami a další služby pro pražské zdravotnické a sociální organizace. Začít fungovat by mělo v lednu.

Zdroj:

https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/informace_k_jednani_zastupitelstva_hl_m.html

https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/primator_a_volene_organy/zastupitelstvo/programy_a_zapisy_zasedani/primy_prenos_zasedani_zhmp/index.html

Autor: Redakce, Praha.eu, ČTK, ČR, 17.6.2021

Psali jsme zde: