Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 18.6.2021

Na tom, zda je možné nahradit respirátory v MHD a budovách rouškami, zatím není odborná shoda. Ve Sněmovně to dnes novinářům řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Už dříve se diskutovalo o tom, že by změna mohla platit od 1. července. Povinnost platí od 25. února.

Akcie na pražské burze během týdne oslabily o 1,3 procenta na 1162 bodů

Akcie na pražské burze během týdne oslabily, index PX klesl o 1,3 procenta na 1162 bodů. Sestoupil tak z více než desetiletých maxim. Vyplývá to z výsledků pražské burzy. Nejvíce přidaly akcie Moneta Money Bank, největší pokles naopak postihl akcie telekomunikačního operátora O2 CR. Předchozí týden akcie po šesti týdnech nárůstů klesly o 0,1 procenta.

Pražská burza oslabila, PX klesl o procento, Erste níže o čtyři pct, O2 o šest

Pražská burza dnes oslabila, index PX klesl o 1,02 procenta na 1162,01 bodu. Dolů ho táhla především Erste Bank, jejíž akcie spadly o téměř čtyři procenta. Pojišťovna VIG přišla zhruba o 2,5 procenta a Komerční banka o zhruba procento. Největší ztrátu, přes šest procent, zaznamenaly cenné papíry operátora O2, podle odborníků šlo o technický pokles. Naopak se dařilo Monetě Money Bank, získala přibližně tři procenta. Vyplývá to z údajů na webu burzy.

V Thomayerově nemocnici otevřeli banku mozkových tkání

V pražské Fakultní Thomayerově nemocnici otevřeli banku mozkových tkání, je jediná na východ od Mnichova. Bude uchovávat vzorky mozků pacientů s neurodegenerativními nemocemi, jako je Parkinsonova choroba nebo Alzheimerova demence. Má jako instituce pomoci s jejich výzkumem a vývojem nových léků. U příležitosti otevření banky to řekl přednosta Neurologické kliniky nemocnice Robert Kosina.

Kontrola auta v Nuslích odhalila dvě kila marihuany a statisíce v hotovosti

Téměř dva kilogramy marihuany a dva sáčky obsahující bílou krystalickou látku odhalili policisté v úterý při kontrole osobního auta v pražských Nuslích. Kromě drog převážela posádka vozu přes 400.000 korun. Dvaadvacetiletého muže policisté obvinili z nedovolené výroba a nakládání s omamnými a psychotropními látkami, uvedl dnes mluvčí pražské policie Richard Hrdina.

Soud zamítl stížnost squatterů, zásah policie považovali za nezákonný

Zásah policie proti squatterům, kteří v červnu 2017 protestně obsadili dům na rohu Hybernské a Senovážné v Praze, se odehrál v souladu se zákonem. Nejvyšší správní soud zamítl stížnost skupiny účastníků protestu. Rozhodnutí je dostupné na úřední desce.

Do provozu se po opravě vrátila úpravna vody v pražském Podolí

Do provozu se dnes po rekonstrukci vrátila úpravna vody v pražském Podolí. Vodárna dosud fungovala pouze jako záložní zdroj, je tak spuštěna poprvé od roku 2002. Důvodem opravy za 200 milionů korun byla nutnost zajistit dodávku pitné vody při rekonstrukci přivaděčů z úpraven vody v Káraném a Želivce. Novinářům to dnes řekli náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN), předseda představenstva Pražské vodohospodářské společnosti (PVS) Pavel Válek a ředitel Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Petr Mrkos. PVS vlastní hlavní město a má na starosti vodohospodářskou síť. Vodu distribuují PVK, většinově vlastněné Veolií, které mají od PVS pronajatou síť.

Automatické zavedení datových schránek občanů bude až od roku 2023

Automatické zavedení datových schránek pro občany po použití jejich elektronické identity bude zavedeno až od roku 2023. Odklad je součástí zákona, který má mimo jiné usnadnit sdílení informací mezi úřady a urychlit digitalizaci státní správy.

Stovky lidí uctily hrdinství československých výsadkářů

Hrdinství československých parašutistů, kteří před 79 lety zahynuli v pravoslavném chrámu Cyrila a Metoděje, dnes u místa jejich posledního boje připomněl pietní akt. Zúčastnili se ho politici, vojáci i zástupci spolků nebo církví. Uctít památku výsadkářů, mezi nimiž byli i Jozef Gabčík a Jan Kubiš, kteří provedli atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha, přišly stovky lidí.

Praha hledá prvních 15 bytů pro svoji nájemní agenturu

Praha hledá prvních 15 bytů soukromých vlastníků, které plánuje za výhodné ceny dále pronajímat lidem v bytové nouzi prostřednictvím nově zřízené Městské nájemní agentury. V tiskové zprávě o tom dnes informoval mluvčí města Vít Hofman. Majitelé se mohou hlásit do 1. července. Další kolo pro zájemce z řad majitelů bytů plánuje město na podzim letošního roku. Praha v posledních letech čelí bytové krizi.

Stěhování radnice Prahy 10 se zpozdilo, úředníci si stěžují

Ve Vršovicích za zhruba miliardu korun nabrala zpoždění. Podle původního harmonogramu se měli v červnu úředníci začít stěhovat do náhradních prostor, nyní však není jasné, kdy stěhování začne. Podle mluvčího radnice Jana Hamrníka zdržení způsobily průtahy ve stavebním řízení a kontrola projektu. Na špatné podmínky v budově si podle informací stěžují úředníci, kteří mluví i o možnosti stávky.

Veterináři ve skladu v Praze našli asi 200 kg drůbežího masa neznámého původu

Kontrola Státní veterinární správy (SVS) odhalila ve skladu v Praze na Smíchově zhruba 200 kilogramů drůbežího masa neznámého původu. Inspektoři maso znehodnotili obarvením a rozhodli o jeho likvidaci v asanačním podniku. S provozovatelem bude zahájeno správní řízení, může mu být uložena pokuta až 50 milionů korun.

V Praze přibylo za sedm dní 187 nakažených, o třetinu méně než před týdnem

V Praze přibylo v uplynulých sedmi dnech 187 potvrzených případů koronaviru. Je to o třetinu méně než před týdnem. Denní počty nakažených se už zhruba od poloviny května drží pod stovkou. V neděli laboratoře odhalily v hlavním městě dokonce pouhých devět případů. Jednociferný nárůst zaznamenaly poprvé od první poloviny loňského července. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Všechny pobočky pošty budou od dnešního večera celý víkend zavřené

Česká pošta dnes od 19:00 hodin uzavře všechny své pobočky kvůli plánované provozní údržbě datových center. Výluka potrvá celý víkend do nedělní půlnoci a bude se týkat pošt i Balíkoven Partner. Ty nebudou v době odstávky vydávat zásilky.

Končí prodej 11. emise dluhopisů pro občany, další v pondělí

Dnes končí 11. upisovací období pro prodej státních dluhopisů určených pro fyzické osoby, tzv. Dluhopisy Republiky. Dluhopisy z této emise je třeba zaplatit do pondělí 21. června. Ministerstvo financí o tom informovalo na internetových stránkách. Úřad zároveň v pondělí spustí prodej 12. emise dluhopisů. Informace o nové emisi i statistiky k právě končící emisi úřad zveřejní rovněž v pondělí.

V pražské botanické zahradě začíná výstava jedovatých sukulentů

Pryšce, adénie, starčky, aloe, tlustice a mnohé další jedovaté sukulenty jsou ode dneška k vidění v pražské botanické zahradě v Troji. Výstava s názvem Co Maryša ještě neznala aneb Jedovaté sukulenty a cykasy potrvá do 11. července a její součástí je i pěstitelská poradna, uvedli zástupci zahrady.

Místo po Ferim na pražské kandidátce obsadí za TOP 09 starosta Prahy 6 Kolář

Místo na pražské kandidátce Spolu do podzimních sněmovních voleb, které se uvolnilo po bývalém poslanci TOP 09 Dominiku Ferim, obsadí starosta Prahy 6 Ondřej Kolář. Rozhodl o tom výkonný výbor TOP 09, který zasedl v Jihlavě. Na pražské kandidátce koalice Spolu, kterou tvoří ODS s lidovci a TOP 09, byl Feri původně na čtvrtém místě a Kolář na devátém. Feri koncem května rezignoval na svůj mandát i na členství v TOP 09 poté, co ho několik žen obvinilo ze sexuálního obtěžování a násilí. Odmítl, že by se dopustil sexuálního násilí, omluvil se ale za nevhodné či nepatřičné chování. Případem se zabývá policie.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 18.6.2021