Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 19.6.2021

V Česku dál ubývá nových případů nemoci covid-19. V pátek testy odhalily 147 nakažených, o 32 méně než před týdnem, méně se ale v mezitýdenním srovnání testovalo. Počet hospitalizovaných klesl před víkendem pod stovku. Na 100.000 obyvatel připadá za týden devět nakažených, stejně jako předchozí den. Reprodukční číslo ukazující šíření epidemie zůstává na hodnotě 0,66.

Stanoronovým prezidentem ČLK se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na dnešním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka. Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Česko zažilo první supertropický den, v neděli má být ještě větší vedro

Česko dnes poprvé v tomto roce zažilo takzvaný supertropický den, kdy teploty přesáhly 35 stupňů Celsia. Teplotní rekord pro 19. červen překonalo 40 stanic. Nejtepleji bylo stejně jako v předchozích dvou dnech v Plzni-Bolevci, a to 35,7 stupně, uvedli meteorologové na webu. Hranici 35 stupňů překonaly ještě stanice Plzeň-Mikulka a Dobřany na západě Čech a Tuhaň na Mělnicku. V neděli má být ještě větší vedro.

Církev československá husitská zvolila jako svého patriarchu Tomáše Buttu

Církev československá husitská zvolila na další sedmileté období jako svého patriarchu Tomáše Buttu, který byl patriarchou v letech 2006 až 2020. Patriarcha jako biskup má celocírkevní působnost v duchovní správě a reprezentuje církev v ekumeně i vzhledem k veřejnosti. Znovuzvolený patriarcha chce ve svém dalším období zaměřit pozornost na výchovu dětí, posílit význam laiků pro práci v náboženských obcích a zaměřit se na vzdělávání bohoslovců a duchovních. Současně zdůraznil odpovědné nakládání s majetkem při přechodu k samofinancování církve.

Některá pražská koupaliště naplnila povolenou kapacitu už dopoledne

Mnohá pražská koupaliště dnes překročila povolenou kapacitu, která je kvůli epidemii koronaviru v současné době omezena na 50 procent – to ale v horkém víkendovém dni většinou nestačilo. Někde museli návštěvníky odmítat už dopoledne a neodbytní zájemci museli čekat, než někdo jiný areál opustí. Při vstupu na koupaliště je třeba se prokázat bezinfekčností na covid-19. Uznávají se všechny druhy testů na koronavirus včetně samotestů, přičemž stačí i čestné prohlášení, doklad o očkování nebo potvrzení o prodělání nemoci v posledních šesti měsících.

Pospíšil dál povede pražskou TOP 09, chce ji připravit na komunální volby

Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil dnes obhájil vedení pražské organizace TOP 09. Získal podporu víc než tří čtvrtin z 97 hlasujících. V tiskové zprávě o tom informovala TOP 09. Pospíšil řekl, že si váží silné podpory, která znamená, že TOP 09 je v hlavním městě jednotná, což v minulosti nebylo.

V Čechách ukončí tropické počasí nedělní bouřky

Od nedělního večera mohou do Čech dorazit silné bouřky, které bude provázat nárazový vítr, kroupy a přívalové srážky. Výstraha meteorologů platí pro české kraje zatím do pondělního rána. Vyplývá to i informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Praha 7 naočkovala během pátečního odpoledne 2850 lidí

Před základní školou na Strossmayerově náměstí v pátek 18. 6. vyrostly dva stany, ve kterých 15 dobrovolníků odbavovalo registrace zájemců, kteří přišli na očkování. Dalších 20 dobrovolníků koordinovalo vpouštění lidí do školy a jejich pohyb po budově. Ve třídách a tělocvičně očkovalo 10 lékařů a 20 sester. Škola se na jedno odpoledne proměnila ve velkokapacitní očkovací centrum, kde sedmá městská část ve spolupráci s Poliklinikou Prahy 7 a společností Mild Blue během sedmi hodin naočkovala 2850 zájemců.

V pátek přibylo 147 nakažených, počet hospitalizovaných klesl pod stovku

V Česku dál ubývá nových případů nemoci covid-19. V pátek testy odhalily 147 nakažených, o 32 méně než před týdnem. Počet hospitalizovaných klesl pod stovku. Na 100.000 obyvatel připadá za týden devět nakažených, stejně jako předchozí den. Reprodukční číslo ukazující šíření epidemie zůstává na hodnotě 0,66. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Lidé si mohou v Praze prohlédnout budoucí sídlo Muzea paměti XX. století

Lidé si dnes mohou v Praze na Hradčanech prohlédnout Dům pážat, kde by po rekonstrukci měla být expozice Muzea paměti XX. století. Adaptace prostor renesančního paláce by mohla začít příští rok a muzeum zaměřené na totalitní režimy v Československu by se pak mohlo veřejnosti kompletně otevřít v roce 2023. Muzeum založilo hlavní město.

V pražské MHD dnes skončí provoz tramvají T6A5, jezdily 25 let

V pražské MHD dnes skončí provoz tramvají typu T6A5, které poprvé vyjely do provozu před 25 lety. Jezdit budou na lince 4, večer pak šest tramvají vyrazí na symbolickou poslední společnou jízdu městem. Hranaté tramvaje typu T6 z pražské továrny ČKD navázaly na legendární model T3 ze 60. let minulého století, nikdy se ale nedočkaly jeho slávy ani rozšíření.

Lékaři si vyberou prezidenta na pětileté období, kandidují Kubek a Mrozek

Lékaři si dnes na sjezdu v Praze zvolí prezidenta České lékařské komory na další období. O post se uchází dosavadní šéf Milan Kubek, který stojí v čele komory 15 let. Proti němu kandiduje nynější viceprezident Zdeněk Mrozek.

V Thomayerově nemocnici otevřeli banku mozkových tkání

V pražské Fakultní Thomayerově nemocnici otevřeli banku mozkových tkání, je jediná na východ od Mnichova. Bude uchovávat vzorky mozků pacientů s neurodegenerativními nemocemi, jako je Parkinsonova choroba nebo Alzheimerova demence. Má jako instituce pomoci s jejich výzkumem a vývojem nových léků. U příležitosti otevření banky to řekl přednosta Neurologické kliniky nemocnice Robert Rusina.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 19.6.2021