Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 21.6.2021

Testy v Česku v neděli potvrdily 57 případů koronaviru, před týdnem to bylo 41. Denní přírůstky nakažených jsou ale stále nejnižší od loňského léta. Mírně stouplo reprodukční číslo, dál se ale drží pod hodnotou jedna. Dávku očkování proti nemoci covid-19 v neděli dostalo 38.383 lidí, podobně jako o týden dřív. Incidenční číslo, tedy počet nakažených za uplynulý týden v přepočtu na 100.000 obyvatel, zůstalo v neděli pod hodnotou devět. Počet potvrzených případů nákazy od počátku epidemie v ČR loni v březnu se blíží 1,67 milionu. Úmrtí s covidem-19 za víkend nepřibylo žádné, počet zemřelých tak zatím zůstává na 30.280. V nemocnicích zůstává s koronavirem kolem 70 lidí, ve vážném stavu jich k neděli bylo osm. Vakcín proti covidu-19 bylo dosud v Česku rozdáno téměř 7,23 milionu.

Pražská burza začala týden růstem, dařilo se akciím Avastu a O2

Pražská burza začala nový týden růstem, index PX dnes posílil o 0,34 procenta na 1165,95 bodu. Nejvíce se dařilo akciím technologické společnosti Avast a operátora 02. Ztrácely naopak Česká zbrojovka a nápojářská Kofola. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

Popravené účastníky stavovského povstání si připomněli na Staroměstském náměstí

Asi sto lidí si dnes v chrámu svatého Mikuláše na Staroměstském náměstí připomnělo památku 27 popravených představitelů stavovského odboje. Účastníci piety položili k pamětní desce na náměstí několik věnců. Tři čeští pánové, sedm rytířů a 17 měšťanů bylo na Staroměstském náměstí popraveno 21. června 1621. Poprava byla důsledkem stavovského povstání i porážky českých nekatolických stavů od katolických armád v bitvě na Bílé hoře 8. listopadu 1620.

Praha zrušila stavební uzávěry v trase metra D z Pankráce do Písnice

Vedení hlavního města dnes zrušilo stavební uzávěry podél plánované trasy nového metra D mezi Pankrácí a Písnicí. Stavební uzávěry byly ustanoveny v roce 2001 proto, aby případná výstavba na pozemcích nezkomplikovala či neznemožnila stavbu metra. Praha začne prostřednictvím dopravního podniku (DPP) stavět metro nejdříve v úseku z Pankráce na Nové Dvory. Náklady by měly být při započtení inflace zhruba 52,09 miliardy korun.

Česká pošta otevřela zrekonstruovanou pobočku na Smíchově

Česká pošta otevřela v Praze na Smíchově zrekonstruovanou pobočku v Ostrovského ulici. Pošta Praha 53 se rozšířila o 36 metrů čtverečních, má celkem tři univerzální přepážky, klimatizovanou halu a větší balíkový sklad.

Většinu domů, kde sídlila radnice Prahy 12, bude městská část pronajímat

Z budovy, kde dosud byly odbory školství a sociálních věcí úřadu Prahy 12, by měla být škola. Některé další objekty, kde sídlila modřanská radnice, se budou pronajímat nebo prodávat. Na dotaz to dnes uvedla mluvčí městské části Ivana Nováková. Úřad se totiž nyní stěhuje ze sedmi detašovaných pracovišť v různých částech Modřan do nové budovy radnice v ulici Generála Šišky.

Praha vypíše soutěž na úpravu prostranství Pražské tržnice

Prostory mezi budovami v Pražské tržnici v Holešovicích se dočkají obnovy. Magistrát vypíše mezinárodní architektonicko-krajinářskou soutěž na jejich úpravu. Cílem je zlepšit jejich podobu i zlepšit hospodaření s dešťovou vodou a v areálu přibude zeleň. Náklady na soutěž jsou předpokládány zhruba 7,64 milionu korun a předpokládaná doba trvání soutěže je deset měsíců. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Majitelem areálu tržnice je hlavní město, které jej postupně opravuje.

Záchranáři dostanou od Prahy termovizní kameru na měření teploty

Pražští záchranáři dostanou od magistrátu kvůli pandemii covidu-19 termovizní kameru na bezdotykové měření teploty a rukavice. Ochranné pomůcky či vakcinační sady na aplikaci vakcíny proti covidu pak dostanou Městská nemocnice následné péče, Městská poliklinika a Správa pražských hřbitovů. Náklady na pořízení kamery a pomůcek jsou zhruba 2,7 milionu korun. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Hlavní město poskytuje svým příspěvkovým organizacím pomůcky pravidelně.

Pražská policie zastavila řidičku, která měla v dechu tři promile alkoholu

S více než třemi promile alkoholu v dechu řídila auto dvaačtyřicetiletá žena, kterou policisté zastavili v neděli na Pražském okruhu po upozornění jiného řidiče, že řidič před ním jedoucího bílého auta musí být podle stylu jízdy rozhodně opilý. Žena při kontrole ještě nabourala policejní vůz, uvedl dnes na policejním webu mluvčí Jan Rybanský. Na služebně pak policisté vzali ženě řidičský průkaz a za ohrožení pod vlivem návykové látky jí v případě odsouzení hrozí až tři roky vězení.

V sobotu začne oprava povrchu na pražském Hlávkově mostě

Pražská Technická správa komunikací (TSK) vyrovná dlažbu na Hlávkově mostě, práce začnou tuto sobotu a skončí nejpozději na konci října. Budou znamenat dopravní omezení ze čtyř na dva pruhy, z nichž jeden bude převeden na tramvajovou trať. U zastávky Štvanice, kde to není možné, bude průjezdný pouze jeden pruh. Město také připravuje celkovou rekonstrukci mostu.

Soud potvrdil exmanažerům Key Investments pět a čtyři roky vězení

Bývalí členové představenstva investiční společnosti Key Investments (KI) Daniel Brzkovský a Klára Fenstererová půjdou na pět a čtyři roky do vězení. Tresty jim dnes potvrdil odvolací soud. Někdejší manažer firmy v letech 2004 až 2011 podle soudu vědomě nakupoval vysoce rizikové cenné papíry, které nebyly veřejně obchodovatelné a po krachu firmy KI byly bezcenné. Žena na společnost nedostatečně dohlížela. Dvojice způsobila klientům škodu v řádu stamilionů korun.

Praha zvýší počet bytů pro zdravotníky o padesátku na 147, cílem je udržet je

Pražský magistrát navýší počet svých bytů vyčleněných pro pracovníky ve zdravotnictví a sociálních službách. K dosavadním 97 bytům přidá další padesátku a celkem jich tak nově bude 147. Důvodem je snaha udržet pracovníky v těchto oborech. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Vedení města letos již navyšovalo počet bytů vyčleněných pro učitele.

Národní muzeum vystavuje prapor z bitvy na Bílé hoře

U příležitosti výročí popravy 27 českých pánů prezentuje Národní muzeum v Praze poprvé prapor, který byl součástí bitvy na Bílé hoře. Tento originál mohou návštěvníci vidět v Muzejním komplexu Národního muzea ve výstavě 1620 – Cesta na Horu do konce září letošního roku. Staroměstská exekuce 27 vůdců stavovského povstání se uskutečnila 21. června před 400 lety.

Developer Finep prodal Heimstadenu v pražských Holešovicích byty za 1,2 mld. Kč

Developer Finep prodal švédskému nadnárodnímu bytovému fondu Heimstaden v projektu Pergamenka v pražských Holešovicích 164 bytů pro nájemní bydlení. Hodnota transakce je téměř 1,2 miliardy korun. Jde o první vstup Heimstadenu na pražský trh s nájemními byty. První nájemníci by se měli nastěhovat na začátku roku 2024.

Praha dá do oprav vodohospodářské infrastruktury 15,5 miliardy Kč

Praha plánuje v letech 2022 až 2026 investovat do vodohospodářské infrastruktury téměř 15,5 miliardy korun. Nejvíc peněz je určeno na obnovu vodovodních řadů a rekonstrukce kanalizačních stok. Vyplývá to z materiálu, který dnes schválili pražští radní. Peníze získá z pronájmu vodohospodářské infrastruktury a do oprav je vloží prostřednictvím své firmy Pražská vodohospodářská společnost (PVS). V letošním roce jsou plánované investice do vodovodní sítě 2,65 miliardy korun.

PVK doporučila napouštět zahradní bazény vodou z přistavených cisteren

Pražské vodovody a kanalizace (PVK) doporučují, aby lidé své bazény plnili vodou z cisterny, kterou PVK nechá za poplatek přistavit na místo určené zákazníkem. Jedním z důvodů tohoto doporučení je podle mluvčího PVK Tomáše Mrázka to, že při napouštění bazénu z veřejné vodovodní sítě hrozí pokles tlaku v síti. Voda z vlastní studny zase může obsahovat nežádoucí látky a těžké kovy, sdělil dnes mluvčí PVK v tiskové zprávě.

Policie pátrá po muži, který byl u haly v Braníku chvíli předtím, než vzplála

Policie pátrá po muži, který se v dubnu pohyboval v pražském Braníku v okolí haly chvíli předtím, než vzplála. Mohlo by jít o klíčového svědka, uvedla dnes policejní mluvčí Hana Křížová. Hala v Modřanské ulici hořela 12. dubna, požár si vyžádal škodu zhruba deset milionů korun, zraněn nikdo nebyl. Kriminalisté případ prověřují, na policejní web umístili video, na kterém je v blízkosti haly muž chvíli před vypuknutím požáru. Pokud někdo muže pozná, má volat linku 158.

V neděli v ČR přibylo 57 nakažených, přírůstky jsou dál nejníže od loňského léta

Testy v Česku v neděli potvrdily 57 případů koronaviru, před týdnem to bylo 41. Denní přírůstky nakažených jsou ale stále nejnižší od loňského léta. Mírně stouplo reprodukční číslo, dál se ale drží pod hodnotou jedna, což znamená zpomalování epidemie. Dávku očkování proti nemoci covid-19 v neděli dostalo 38.383 lidí, podobně jako o týden dřív. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Integrační centrum Praha zahajuje povinné integrační kurzy pro cizince

Integrační centrum Praha (ICP) zahajuje dnes adaptačně integrační kurzy pro cizince. Absolvovat je musí většina lidí ze zemí mimo EU, kteří dostali v Česku od letoška povolení k dlouhodobému či trvalému pobytu. Informace jim mají pomoci zorientovat se v českém prostředí. ICP je nezisková organizace, kterou před devíti lety založil pražský magistrát. Spolu s dalšími 17 organizacemi v ČR pořádání integračních kurzů zajišťuje.

Dnes začíná astronomické léto, den bude nejdelší a noc nejkratší

Dnes začíná astronomické léto. Nastane v 05:32, kdy Slunce vstoupí do znamení Raka a na severní polokouli nastane letní slunovrat. Na své pomyslné dráze tak Slunce dospěje do nejsevernějšího bodu a začne se vracet k rovníku. Noc tedy bude nejkratší v roce a den nejdelší. Po dnešku se bude den zkracovat až do zimního slunovratu.

PRAHA: Jednání rady hl.m. Praha

https://www.praha.eu/public/d4/d8/3c/3297689_1162507_Prg_23_Rada_2021.pdf

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 21.6.2021