Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 22.6.2021

Laboratoře v pondělí potvrdily v Česku 121 nových případů nemoci covid-19, před týdnem jich bylo o 55 více. Denní přírůstky nakažených tak zůstávají nejnižší od loňských letních prázdnin. Počet nakažených za uplynulý týden v přepočtu na 100.000 obyvatel klesl k dnešku na osm z předchozích devíti. Mírně se opět zvýšilo reprodukční číslo, nicméně dál se drží pod hodnotou jedna, což znamená zpomalování epidemie. Vyplynulo to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Auto pronásledované policií v Praze způsobilo nehodu s pěti zraněnými

Při dopravní nehodě čtyř aut v Praze 4 – Michli se zranilo pět lidí. Čtyři jsou při vědomí, zaklíněnou ženu vyprošťují hasiči, řekla mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová. Počty zraněných se ale podle ní mohou měnit. Nehoda se stala chvíli po 19:00 na sjezdu z ulice 5. května do Vyskočilovy ve směru z centra. Podle mluvčího pražské policie Jana Rybanského narazilo auto, které policisté pronásledovali, do dvou osobních aut a autobusu. Mezi zraněnými je řidič a spolujezdkyně z pronásledovaného vozidla.

Výstavbu MŠ Mydlinky v Praze 12 za 92,9 milionu Kč kritizovala část opozice

Otevření mateřské školy (MŠ) Mydlinky v Praze 12 radnice městské části předběžně plánuje na září 2022, vyplývá z důvodové zprávy k usnesení zastupitelstva. Zastupitelé dnes schválili zřizovací listinu této MŠ. Stavba budovy školky, která by měla mít nízkou spotřebou energie, by měla podle odhadů městskou část stát 92,9 milionu korun. Podle některých opozičních zastupitelů je projekt předražený.

Praha 5 loni hospodařila se schodkem 62,5 milionu korun

Radnice Prahy 5 v loňském roce hospodařila se zhruba miliardovými výdaji a příjmy 937,8 milionu korun. Rozdíl 62,5 milionu korun městská část pokryla z rezerv, původně plánovala schodek ještě o asi 300 milionů korun vyšší. Na běžné výdaje šlo 744,5 milionu a na investice 255,7 milionu korun. Vyplývá to ze závěrečného účtu, který dnes projednali zastupitelé městské části. V roce 2019 Praha 5 skončila s přebytkem 140,6 milionu korun.

Pražská burza oslabila, cena nejobchodovanějších akcií Monety klesla

Pražská burza dnes oslabila, index PX po pondělním růstu klesl o 0,24 procenta na 1163,14 bodu. Dolů ho táhly zejména akcie bank. Největší objemy obchodů dnes opět připadly na Monetu Money Bank, dosáhly téměř 141 milionů korun. Cena akcií banky, jejíž akcionáři na dnešní valné hromadě sice nejprve schválili spojení s bankovní části PPF, následně ale neodsouhlasili jeho financování, klesla o půl procenta na 79,40 Kč. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

Praha 3 loni hospodařila s přebytkem 136,6 milionu Kč, plánován byl schodek

Praha 3 loni hospodařila s příjmy 911,7 milionu a výdaji 775,1 milionu korun. Na běžné výdaje šlo 647,4 milionu a na investice 127,7 milionu korun. Vyplývá to ze závěrečného účtu, který dnes projednali zastupitelé městské části. Původně radnice počítala se schodkem 77,9 milionu korun, rozdíl je dán neuskutečněním všech naplánovaných investic i nižšími běžnými výdaji.

V Praze 3 rezignoval místostarosta Mikeska, nahradí ho Dobeš

V Praze 3 rezignoval ke konci června na svou funkci v radě místostarosta Tomáš Mikeska (STAN), který měl na starosti finance a územní rozvoj. Zastupitelé dnes na jeho místo zvolili bývalého ministra dopravy Pavla Dobeše (za STAN), který už v tomto volebním období na radnici působil jako radní pro finance, loni však odstoupil.

Provoz na pražském letišti dál roste, v květnu meziměsíčně o 30 procent

Provoz na pražském letišti dál postupně roste, v květnu přes něj cestovalo přes 132.000 cestujících, což je meziměsíčně zhruba o 30 procent více. Provoz oživily desítky nových či obnovených linek a zjednodušení cestovních podmínek. Dnes o tom informovalo Letiště Praha. Další nárůst provozu očekává pražské letiště během června a prázdninových měsíců, kdy se obnoví další přímá spojení a odstartují další nové linky.

Praha 5 chce postavit školu buď V Cibulkách, nebo v Nepomucké
Praha 5 chce řešit nedostatek míst v základních školách v Košířích stavbou nové budovy u speciální základní školy mezi ulicemi V Cibulkách a Na Výši. Potřebné pozemky vlastní magistrát, pokud se s ním radnice do konce září nedomluví, zaměří se místo toho na stavbu školy v ulici Nepomucká. Dnes to schválili zastupitelé. Na mimořádném jednání postup radnice kritizovali někteří obyvatelé Prahy 5, podle kterých by bylo nejlepší využít školu na Plzeňské, kterou má pronajaté soukromé gymnázium vlastněné starostkou Renátou Zajíčkovou (za ODS).

Valná hromada Metrostavu schválila dividendu 23 Kč na akcii

Valná hromada stavební a developerské skupiny Metrostav schválila za loňský rok pro stavební společnost Metrostav a.s. navrženou dividendu 23 korun na akcii, meziročně o 1,50 Kč více. Na výplatu připadá 181,9 milionu korun. Valná hromada se letos kvůli koronavirovým opatřením konala korespondenčně.

Autobusy Karosa B 951 v sobotu naposledy projedou Prahou

Zájemci o veřejnou dopravu se v sobotu mohou oficiálně rozloučit s autobusy typu Karosa B 951. Dopravní podnik (DPP) je sice vyřadil z provozu loni v prosinci, avšak kvůli pandemii covidu-19 slavnostní rozlučku odložil. Sobotní akce bude zahájena v muzeu MHD ve Střešovicích. Součástí bude průvod autobusů Prahou a doprovodný program na Výstavišti v Bubenči. Zájemci o jízdu v rozlučkovém průvodu si mohou zakoupit jízdenku za 50 Kč na webových stránkách fanshopu DPP.

Soud uložil bývalému řediteli pražské hygieny podmínku za vydírání

Soud uložil bývalému řediteli Hygienické stanice hlavního města Prahy Janu Jarolímkovi dvouletou podmínku a půlmilionový peněžitý trest. Na dotaz to dnes uvedl soudce Obvodního soudu pro Prahu 1 Lukáš Svrček. Kauza se týká vydírání podřízeného, verdikt není pravomocný.

Praha 9 prodá budovu školy ve Vysočanech za 115 milionů korun

Praha 9 prodá budovu školy v Sokolovské ulici společnosti The English College in Prague – Anglické gymnázium, která si ji nyní pronajímá. Za budovu a pozemky instituce Praze 9 zaplatí 115 milionů Kč. Peníze z prodeje chce městská část použít na financování výstavby Základní a mateřské školy U Elektry ve Vysočanech. Prodej dnes na svém zasedání schválili zastupitelé deváté městské části.

Lanovka na Petřín dnes kvůli technické poruše na voze nejezdí

Lanovku spojující pražský Petřín a Újezd ráno zastavila technická závada na vozidle. Oprava si zřejmě vyžádá celý den, znovu by se tak měla rozjet ve středu, vyplývá z informací dopravního podniku a společnosti Ropid, která dopravu v hlavním městě a okolí organizuje. Lanová dráha patří k vyhledávaným turistickým atrakcím, která nabízí nevšední výhled na město a zájemce vyveze k Petřínské rozhledně, bludišti nebo Štefánikově hvězdárně. Současně je součástí MHD a využívají ji například studenti vysokoškolských kolejí na Strahově nebo lidé navštěvující restaurace na Petříně.

Zastupitelé Prahy 9 schválili loňské hospodaření

Praha 9 loni hospodařila s příjmy 736,57 milionu a výdaji 650,6 milionu korun. Vyplývá to ze závěrečného účtu, který dnes schválilo zastupitelstvo. Radnice městské části v roce 2020 získala více peněz v porovnání s původně schváleným rozpočtem a vyšší byly i výdaje. Na loňský rok měla radnice schválený rozpočet s příjmy 499,57 milionu a výdaji 568,96 milionu korun. Schodek plánovala radnice financovat z naspořených peněz.

Pražský institut plánování využili hackeři k těžbě kryptoměn

Institut plánováni a rozvoje hlavního města Prahy (IPR) se stal terčem kybernetického útoku. Hackeři využili kapacitu institutu k těžení kryptoměn. Serveru Lidovky.cz to potvrdil jeho ředitel Ondřej Boháč.

Stát chystá dražbu Paláce Broadway v Praze za miliardu

Stát chystá dražbu Paláce Broadway v Praze nejméně za miliardu korun. Oznámil to dnes v tiskové zprávě Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Podle generální ředitelky ÚZSVM Kateřiny Arajmu se jedná o dražbu s nejvyšší minimální cenou za dobu existence úřadu. Na svém webu již úřad zveřejnil výběrové řízení. Elektronická aukce začne 14. září a skončí 16. září. Dům ze 30. let 20. století patří k největším funkcionalistickým novostavbám v historickém jádru Prahy.

Praha 3 dala do Koněvovy ulice cedulku vysvětlující souvislosti

Radnice Prahy 3 nechala do Koněvovy ulice nainstalovat tabulku vysvětlující souvislosti života sovětského maršála. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí městské části Zuzana Křížková. Obdobné tabulky s historickými texty již podle ní radnice umístila na 14 místech u příležitosti 600. výročí bitvy na Vítkově. Letos se objeví v dalších šesti ulicích, například Prokopově nebo Roháčově. Ohledně maršála Ivana Koněva se dříve objevily spory.

V pondělí přibylo v ČR 121 případů covidu, o 55 méně než před týdnem

Laboratoře v pondělí potvrdily v Česku 121 nových případů nemoci covid-19, před týdnem jich bylo o 55 více. Denní přírůstky nakažených tak zůstávají nejnižší od loňských letních prázdnin. Počet nakažených za uplynulý týden v přepočtu na 100.000 obyvatel klesl k dnešku na hodnotu osm z předchozích devíti. Mírně se opět zvýšilo reprodukční číslo, nicméně dál se drží pod hodnotou jedna, což znamená zpomalování epidemie. Vyplynulo to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Starosta Prahy 14 Vondra chce ve středu na zastupitelstvu rezignovat

Starosta Prahy 14 Radek Vondra (TOP 09) se rozhodl na středečním jednání zastupitelů městské části rezignovat. Důvodem jsou podle něho spory v koalici o školství, kultuře a při hledání dotací. „Rezignuju na post starosty, abych se pokusil sestavit novou, lepší koalici,“ napsal včera večer Vondra na svém facebookovém profilu. Ve čtrnácté městské části vládne koalice Spojených sil pro Prahu 14 (TOP 09, STAN a KDU-ČSL), ODS a Piráti. V 31členném zastupitelstvu má většinu 21 hlasů. Vondra je starostou třetí volební období za sebou.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 22.6.2021