Radnice Prahy 10 loni hospodařila s příjmy ve výši zhruba jedné miliardy a výdaji 1,14 miliardy korun, rozdíl 115 milionů korun pokryla z dřívějších přebytků…

V rozpočtu plánovaný schodek byl 323 milionů vyšší. Vyplývá to ze závěrečného účtu, který projednali zastupitelé městské části. V roce 2019 Praha 10 skončila ve schodku 404,6 milionu korun, na letošek má schválený rozpočet s příjmy 784 milionů a výdaji 1,1 miliardy.

Na běžné provozní výdaje dala loni městská část 805 milionů a na investice 333 milionů korun. Podle finálního rozpočtu na loňský rok plánovala investice za asi 592 milionů, nakonec to bylo jen 56 procent z plánované částky. Nejvíce investičních peněz, celkem 265,9 milionu korun, šlo do rekonstrukcí, například 126 milionů stála oprava malešické polikliniky, která má být dokončena letos. Radnice loni také dokončila přestavbu dosud prázdného domu u vršovického nádraží na komunitní centrum.

Nižší míru investic v loňském roce na jednání zastupitelů komentovala radní městské části pro finance Lucie Sedmihradské (Vlasta)„Je to dáno dvěma faktory. Za prvé byly v roce 2019 rozjety ohromné investiční akce, což se loni neopakovalo. Současně loni v důsledku pandemie došlo k posunutí vysoutěžení dvou velkých investic v oblasti školství,“ řekla radní. Šlo podle ní o stavbu nové školky a zateplení základní školy, což jsou projekty, které se posunuly na letošek.

Podle radní je z hlediska hospodaření zásadní informace, že běžné příjmy rozpočtu překročily běžné výdaje bez investic o 41 milionů korun. „Je podstatné to, aby běžný provoz, ať už rodiny, nebo městské části, byl financován z běžných příjmů, a to se nám skutečně podařilo,“ řekla. Městská část rovněž podle předložených podkladů dosáhla zisku 25 milionů korun v oblasti tzv. zdaňované činnosti, což jsou v případě městských částí zejména pronájmy nemovitostí. Sedmihradská dodala, že na účtech radnice bylo ke konci loňského roku 713 milionů korun.

Letos plánuje Prahy 10 hospodařit s příjmy 784 milionů, výdaji 1,1 miliardy a schodkem 344 milionů korun. Skutečnost se nicméně obvykle od předem schváleného plánu liší, protože příjmy i výdaje může vedení radnice v daném roce upravovat s pomocí tzv. rozpočtových opatření. U pražských městských částí se navíc zpravidla nepodaří vyčerpat všechny naplánované peníze na investice. „Musíme řadu rozhodnutí dělat v předstihu a pouze odhadujeme, jaký bude budoucí vývoj,“ komentovala to Sedmihradská. Dodala, že výsledek hospodaření je obvykle výrazně lepší, než rozpočet předpokládá, stejně tak tomu bylo loni.

Koalici v Praze 10 tvoří koalice Vlasta (KDU-ČSL, STAN, Desítka pro domácí, nezávislí), Piráti a ODS. V opozici je hnutí ANO, TOP 09 a hnutí Starostové pro Prahu. Praha 10 je podle počtu obyvatel po Praze 4 druhou největší pražskou městskou částí, žije v ní zhruba 110.000 lidí.

Autor: Redakce, ČTK, Praha 10, ČR, 22.6.2021

Zdroj:

https://live.publicstream.cz/praha-10