Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 23.6.2021

Testy v Česku v úterý potvrdily 131 případů koronaviru, o třetinu méně než před týdnem. Na 100.000 obyvatel připadá za poslední týden méně než osm nakažených, tedy nejméně od loňského července. Reprodukční číslo se dál drží nad 0,8, šíření nákazy tak zpomaluje. V nemocnicích je s nemocí covid-19 méně než 80 lidí. Zdravotníci za úterý rozdali téměř 109.000 dávek očkování proti covidu-19, mírně méně než o týden dřív. Koronavirus se v Česku dosud prokázal téměř u 1,67 milionu lidí, s nákazou zemřelo 30.289 lidí. Zdravotníci dosud rozdali téměř 7,46 milionu dávek. Většina používaných vakcín je dvoudávková, hotové očkování má téměř 2,7 milionu lidí. Alespoň jednu dávku od počátku vakcinace koncem loňska dostalo 4,76 milionu lidí.

Pražská burza dál mírně oslabila, nedařilo se Erste Bank či O2

Pražská burza dál mírně oslabila, index PX klesl o 0,1 procenta na 1161,99 bodu. Dolů ho táhla především Erste Bank, jejíž cenné papíry zlevnily téměř o procento. Ztratil i operátor O2 a mírně také Komerční banka či energetický ČEZ. Naopak se ziskem uzavřely technologický Avast nebo pojišťovna VIG. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

Zastupitelé Prahy 14 po rezignaci starosty odvolali celou radu městské části

Radnice Prahy 14 je po dnešním jednání zastupitelstva bez vedení. Poté, co na svou funkci rezignoval dosavadní starosta Radek Vondra (TOP 09), zastupitelé na návrh místostarosty Jiřího Zajace (ODS) odvolali zbylé místostarosty a radní městské části. Vondra na začátku jednání svůj krok zdůvodnil spory v dosavadní koalici a nespokojeností s rozvojem školství, kultury či postupy při hledání dotací. Vondra byl starostou od podzimu 2018, a to ve třetím volebním období za sebou. Zastupitelé pak přerušili dnešní zasedání do čtvrtečního rána.

Hospodaření Prahy 4 skončilo loni přebytkem 88,6 milionu korun

Hospodaření radnice Prahy 4 skončilo loni přebytkem ve výši 88,6 milionu korun, což je o téměř 70 miliard meziročně méně. Příjmy dosáhly více než 1,04 miliardy a výdaje 954,1 milionu korun. Na investice šlo 118,2 milionu. Vliv na hospodaření měly nižší výdaje a vyšší příjmy. Vyplývá to ze závěrečného účtu, který dnes schválili zastupitelé městské části. Na loňský rok měla radnice schválený rozpočet s výdaji 1,1 miliardy a příjmy necelých 762 milionů.

Praha 5 otevřela opravený pavilon u usedlosti Cibulka

Praha 5 dokončila rekonstrukci tzv. čínského pavilonu, který se nachází u usedlosti Cibulka v Košířích. Zástupci radnice dnes zrestaurovanou památku představili. Praha 5 má na základě smlouvy s předchozím majitelem Cibulky pavilon zapůjčen od roku 2016, jeho rekonstrukce vyšla podle místostarosty městské části Lubomíra Brože (ANO) zhruba na šest milionů korun. Usedlost nedávno koupila Nadace rodiny Vlčkových, která tam plánuje vybudovat dětský hospic.

Starosta Prahy 14 Radek Vondra (TOP 09) rezignoval, důvodem spory v koalici

Starosta Prahy 14 Radek Vondra (TOP 09) rezignoval na funkci. Důvodem jsou podle něho spory v koalici o školství, kultuře a při hledání dotací. Vondra, který rezignaci oznámil na dnešním jednání zastupitelů, byl starostou od podzimu 2018, a to ve třetím volebním období za sebou. Jednání zastupitelstva převzal místostarosta Jiří Zajac (ODS). Ve čtrnácté městské části vládne koalice Spojených sil pro Prahu 14 (TOP 09, STAN a KDU-ČSL), ODS a Pirátů. V 31členném zastupitelstvu má většinu 21 hlasů.

ČVUT výstavou připomene 70. výročí fakulty elektrotechnické

V pátek v Praze začne výstava k 70. výročí Fakulty elektrotechnické ČVUT (FEL). Venkovní expozice v Technické ulici přinese sérii fotografií dokumentující proměny fakulty i lidi, kteří na ní působili. Stejné materiály budou k vidění v prostorách ČVUT na Karlově náměstí. Výstava potrvá do 30. října, uvedl za FEL Radovan Suk v tiskové zprávě. FEL se vyčlenila z Fakulty strojní v akademickém roce 1950 – 1951.

Pražská energetika vyplatí dividendu 422,55 Kč za akcii, loni byla o 23 Kč vyšší

Společnost Pražská energetika (PRE) vyplatí letos svým akcionářům dividendu 422,55 koruny za akcii před zdaněním. Rozhodla o tom dnešní valná hromada firmy. Loni byla dividenda zhruba o 23 korun vyšší, když činila 445,35 koruny. Celková částka určená k výplatě je asi 1,64 miliardy korun. Rozhodný den pro výplatu dividendy je dnešek, splatná je do 23. července. Poté se nárok promlčuje.

Pražská městská firma opatří senzorem další nádoby na separovaný odpad

Během následujícího roku by mohly být všechny nadzemní nádoby na separovaný odpad se spodním výsypem opatřené senzory, kterými se měří jejich naplněnost. V Praze je kontejnerů se spodním výsypem 6894, monitorování městu pomáhá plánovat četnost svozů odpadu podle skutečných potřeb. Celkem lze nyní v metropoli odpad vytřídit do 16.465 kontejnerů k tomu určených. Novinářům to dnes řekl Ondřej Šárovec, projektový manažer projektu Chytrý svoz odpadu, který spadá pod akciovou společnost hlavního města Operátor ICT (OICT).

Stavba domu seniorů v Praze 2 začne v roce 2023 a vyjde na 495 milionů Kč

V plánovaném Novém domově pro seniory a lidi trpící demencí v Praze 2 budou samostatné pokoje pro seniory, relaxační a poradenské centrum, komunitní zahrada nebo kaple. Součástí budou i hospicová lůžka a týdenní stacionář. Kapacita bude 130 míst. Náklady na vybudování jsou odhadované na 495 milionů Kč. Městská část nyní začne připravovat projekt a stavět by se mohlo začít v roce 2023. Novinářům to dnes řekly místostarostka Prahy 2 Alexandra Udženija (ODS) a Martina Polanská, ředitelka Centra sociálních služeb Prahy 2, které bude domov provozovat. Domov bude stát na území vymezeném ulicemi Italská, Lichnická, Španělská a Kunětická.

Muž, který se snažil ujet policistům, byl pod vlivem drog a měl zákaz řízení

Řidič kradeného auta, který se v úterý večer snažil v pražské Michli ujet policistům, měl zákaz řízení a byl pod vlivem drog. Na Slovensku je po něm navíc vyhlášené pátrání, řekl dnes mluvčí pražské policie Jan Rybanský. Při pokusu uniknout policejní kontrole muž havaroval, při nehodě se zranilo šest lidí, z toho dva těžce. Kriminalisté, kteří případ prověřují pro podezření z obecného ohrožení, zatím nikoho neobvinili.

Dostavbu vnitřního okruhu by mohl od Prahy převzít stát

Dostavbu zbylé části pražského vnitřního okruhu by od města, které ho má nyní na starosti, mohl převzít stát. Dříve se mluvilo o tom, že by stát městu přispěl 60 miliardami korun. Po dnešním jednání premiéra Andreje Babiše (ANO) a vedení města to novinářům řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Na schůzce politici řešili i majetkové směny, zejména ohledně pozemků v Letňanech.

Poslanci schválili 200 milionů Kč navíc pro Správu Pražského hradu

Správa Pražského hradu dostane z vládní rozpočtové rezervy 200 milionů korun. Peníze správa dostane kvůli propadu příjmů z turismu, pronájmu a nižšího zájmu o konání společenských akcí způsobených šířením koronaviru. Převod peněz dnes schválil sněmovní rozpočtový výbor. Celkové výdaje Kanceláře prezidenta republiky, což je jedna z kapitol státního rozpočtu, tak stoupnou ze 428,3 milionu korun na 628,3 milionu korun. Správa Pražského hradu spadá pod prezidentskou kancelář.

UNESCO: Návrh rozvlněných věží v Praze 3 musí architektka Jiřičná přepracovat

Návrh rozvlněných věží s výškou až 100 metrů v projektu Centrum Nového Žižkova v Praze 3 musí architektka Eva Jiřičná změnit. Rozhodla o tom světová organizace UNESCO. Ve svém stanovisku požaduje, aby nové stavby na místě dřívějšího areálu Telecomu s 96 metrů vysokou telekomunikační věží nepřesahovaly okolní zástavbu a mohou být tak vysoké maximálně 54 metrů. Na setkání s novináři to dnes řekl Dušan Kunovský, majitel developerské společnosti Central Group, která areál vlastní.

Úterních 131 nakažených v Česku bylo o třetinu méně než před týdnem

Testy v Česku v úterý potvrdily 131 případů koronaviru, o třetinu méně než před týdnem. Na 100.000 obyvatel připadá za poslední týden méně než osm nakažených, tedy nejméně od loňského července. Reprodukční číslo se dál drží nad 0,8, šíření nákazy tak zpomaluje. V nemocnicích je s nemocí covid-19 méně než 80 lidí. Zdravotníci za úterý rozdali téměř 109.000 dávek očkování proti covidu-19, mírně méně než o týden dřív. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

U soudu začne kauza Janouška a neoprávněných úhrad firmy Chambon

Pražský městský soud se dnes začne zabývat případem neoprávněných úhrad pro společnost Chambon, ve které je spolu s dalšími čtyřmi lidmi obžalován podnikatel a lobbista Roman Janoušek. Pětice podle státního zástupce podvodně vylákala od zdravotních pojišťoven přes 239 milionů korun a dalších 77 milionů se získat snažila. Janouškovi hrozí až osmileté vězení, ostatním až desetiletý trest.

Rada ČNB dnes rozhodne o nastavení úrokových sazeb, čeká se růst

Bankovní rada České národní banky dnes bude jednat o nastavení úrokových sazeb. Podle odhadů analytiků rada úrokové sazby zvýší. Základní úroková sazby by mohla stoupnout o 0,25 procentního bodu na 0,5 procenta. Podle ekonomů by další růst sazeb mohl následovat v srpnu a na podzim. Dnešního zasedání se zúčastní všech sedm členů rady.

Bývalá pracoviště úřadu prodá Praha 12 za 45 milionů firmě CS Production

Praha 12 prodá dva domy v Hausmannově ulici, ve kterých dosud byl odbor výstavby a živnostenský odbor úřadu, firmě CS Production. Za pozemky, na nichž bývalá detašovaná pracoviště radnice stojí, a za objekty radnici nabídla 45 milionů korun. Prodej schválilo zastupitelstvo dvanácté městské části. Opoziční zastupitelé ho svými hlasy nepodpořili.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 23.6.2021